Урок "Іменник як частина мови"

Про матеріал
Урок «Іменник як частина мови» має на меті ознайомити учнів з поняттям іменника як самостійної частини мови, яка позначає предмети, істот, явища чи поняття, відповідає на питання «хто?» або «що?» та виконує різні синтаксичні ролі. На уроці розглядається, що таке іменник, на які питання він відповідає, якими бувають іменники (істоти/неістоти, власні/загальні), а також як він змінюється за родами, числами та відмінками.
Перегляд файлу

Тема: Іменник як частина мови.

 

Мета: поглибити знання про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні; сформувати уявлення про види  істот і неістот, власних і загальних, конкретних та абстрактних іменників; розвивати творчі вміння, пам'ять, дослідницький інтерес, усне та   писемне мовлення; сприяти вихованню здорового способу життя.

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Обладнання: комп’ютер, підручник, мультимедійна презентація, дидактичний  матеріал (картки із завданнями), карта подорожі.

 

Міжпредметні зв’язки: основи здоров'я, етика.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

Добрий день! Доброго вам здоров'я! Здрастуйте!

Які чудові вітання у нашого народу.

І якщо  сказане від щирого серця, то додає людині сил та наснаги.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, перш ніж почати працювати, давайте з вами встановимо правила

роботи в класі:

  • Кожна думка важлива. Не бійся висловлюватися.
  • Ми не сміємося з чужих помилок.
  • Ми маємо право помилятися, бо вчимося.
  • Ми завжди допомагаємо один одному.
  • Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба - запитуємо.
  • Ми намагаємося виконати роботу якнайкраще.

 

  • Давайте пригадаємо,                                                                                          які частини мови ви знаєте?

 

 

 

 

Самостійні частини мови:

  • Іменник          Хто? Що?                             Дівчинка, сонце
  • Прикметник   Який? Чий?                          Сонячний, мамин
  • Числівник      Скільки? Котрий?                Три, третій               
  • Займенник     Хто? Що?                              Я. Ти. Він
  • Дієслово        Що робити? Що зробити?   Сидіти, писати
  • Прислівник   Як? Де? Коли? Куди?           Сонячно, восени
  • Для чого вони потрібні у мові?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

       Розв’язування ребусу

 C:\Users\HP\Desktop\іменник.jpg

      Яке утворилося слово ? (Іменник).

     

Сьогодні ми розширимо свої знання про іменник — одну з найважливіших частин мови.  Діти, пропоную вам згадати, що таке іменник?                                                                                                  

Що означає іменник?

На які питання відповідає?

Морфологічні ознаки

 

Синтаксична роль

Предмет

 

 

 

Хто? Що?

Рід, число, відмінок, відміна, загальні і власні назви,    назви істот і неістот

 

 

Будь-який член речення

Іменник — це частина мови, яка називає предмет (істоту або неістоту) і відповідає на питання:   Хто? (для істот). Що? (для неістот).                    Приклади:

  • Хто? —  людина, мама, лікар, собака, кіт.
  • Що? — море, книга, будинок, трава, дерево.

Граматичні ознаки іменника.

  • змінюються за числами:
    однина — хлопець, множина — хлопці;
  • змінюються за відмінками:
    кіт — кота — котові — котом — (про) кота — (на) коті;
  • мають рід:
    чоловічий — стілець, жіночий — хата, середній — дерево.

Розряди іменників за значенням:

  • Власні назви — назви конкретних осіб, країн, міст:
    Наталія, Україна, Київ, Одеса.
  • Загальні назви — назви видів предметів:
    дитина, річка, школа, книга.

  Завдання:

  • Знайдіть іменники в реченні:                                                                              У саду цвіте яблуня.       (Іменник: що? – сад, що? – яблуня.)
    Учень читає книгу.        (Іменники: хто? — учень, що? — книга.)
  • Виписати іменники у два рядки: 1) назви неістот,  2) назви істот.

          З перших букв виписаних слів складіть фразеологізм.

1. Зоря, армія, любов, історія, загін, натовп, Австралія.

2. Ластівка, ельф, дракон, Інна.

    (Залізна леді).

  • Спішіть. Підкресліть у кожному рядку зайве слово. Поясніть свій вибір.

          1. Щастя, здоров'я, сон, яблуко. (конкретна назва).

          2. Київ, Дніпро, Україна, країна. (загальна назва).

          3. Гарбузиння, козацтво, бадилля, гарбуз. (не є збірним поняттям).

          4. Місто, вода, їхати, вулиця. (не є іменниками).

  • Визначити синтаксичну роль іменників та їх морфологічні ознаки (рід, число, відмінок). Без здоров'я немає щастя.                                                                                         

(Здоров'я – додаток, с.р., одн., Р.в.;   щастя- додаток, с.р., одн., Р.в. )

          Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.

          (Люди – підмет, множ., Н.в.,)

 

  • Поділіть іменники за родами:                                                                              літо, ручка, ведмідь, стіл, мама, вікно, моряк, береза, море.

чоловічий рід — ведмідь, стіл, моряк;                                                                            жіночий рід — ручка, мама, береза;                                                                                    середній рід — літо, вікно, море.

  • На завершення нашого уроку я пропоную вам уявити себе в ролі поетів.

Людина починається з д…(добра).

Із ласки і великої л…(любові).

Із батьківської хати і д…(двора.)

З поваги, що звучить у кожнім с…(слові).

 

ІV. Підсумок уроку

Рефлексія

Вправа «Незакінчене речення…»

Сьогодні я дізнався (дізналася)…

Було цікаво…

Було складно…

Я зрозумів (зрозуміла) що…

Тепер я зможу…

Я навчився (навчилася)…

VІІ. Домашнє завдання

§ 40-41 виконати вправу 7, стор. 79.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
14 листопада 2025
Переглядів
143
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку