План-конспект уроку
української мови у 6 класі, програма РВ
(індивідуальна форма навчання)
«Іменник. Значення іменника»
Вихователь
СЗОШ «Надія»
Джунь М.А.
Тема. Іменник. Значення іменника.
Мета. Навчальна: ознайомити із частиною мови – іменником; розширити і поглибити знання про слова – назви предметів; вчити розпізнавати слова у мовленні.
Розвивальна: розвивати увагу та формувати вміння групувати слова, класифікувати предмети.
Корекційна: розвивати фонематичний слух, збагачувати словник учня.
Виховна: виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: підручник «Українська мова» 6 клас, Турчинська В.Є., картки зі словами, картки із завданнями, розрізна азбука із літерами, набірне полотно, малюнки з професіями людей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Повторюємо назви предметів, що лежать на столі: підручник з української мови, таблички із словами, набірне полотно, розрізна азбука.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Пригадаймо, що ми вивчаємо на уроках української мови? Мова – це звуки (які?), літери (які?), слова, речення. Мовою ми спілкуємось (мовимо), читаємо, пишемо, слухаємо пісні, казки. Без мови людина не може жити. Своя мова є і у кожної тваринки (пригадай).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми познайомимось із словами-назвами. Цих слів у нашій мові дуже багато. Все що нас оточує – предмети, явища природи, люди, тварини мають свою назву, ім’я. Наприклад, твоє ім’я. Тому ці слова називаються іменники.
ІV. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Отже, сьогодні будемо вивчати частину мови, яка називається іменник. Іменник - це наукова назва слів-назв предметів. Давай разом з тобою складемо правило про іменник.
Іменники – це слова, які означають назви предметів і відповідають на питання хто? або що?
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з підручником.
Вчитель показує малюнки з різними предметами, учень добирає до них питання хто? або що? (показує відповідну табличку).
2. Робота з картками.
Беремо картки з різними словами. Читаємо слова і розкладемо їх на 2 групи: істоти – хто? і неістоти – що?
3. Завдання «Встав пропущену букву».
У конверті таблички із словами, в яких пропущені букви. Знаходимо, які букви «загубилися», і вставляємо на місце. ( Робота з розрізною азбукою)
Фізкультхвилинка.
Зупиняємо урок –
робимо – зарядку:
руки вгору – руки вниз –
все в нас по порядку.
Руки в боки – нахиляйся,
наче маятник, хитайся.
За хвилинку відпочили
і за парту тихо сіли.
VІ. Осмислення нових знань і вмінь.
1. Гра «Впіймай слово».
Треба дуже уважно прослухати вірш, і коли учень почує слово-іменник – піднімає руку.
І дорослі, і малеча
Берегти повинні речі.
Книга, парта і стілець,
Сумка, зошит, олівець,
Посуд, одяг і взуття
Нам потрібні для життя.
Дбай про речі, не ламай,
Працю інших поважай!
2. Послухай та назви професії людей.
Учень вибирає табличку – назву професії (і відповідно малюнок).
На виклик пожежна машина летить Батько в мене (…)
Сміливий (….) в кабіні сидить Він будує новий дім.
Його телефон 101 люди знають Коли виросту, то сяду
І в разі пожежі завжди викликають. В кран підйомний разом з ним.
З понеділка по суботу
Ходить (….) на роботу.
Якщо раптом захворію
Може вийти і в неділю.
Він мені призначить ліки,
Перевірить горло, ніс,
Скаже їсти борщ і кашу
Щоб одужав я й підріс.
VІІ. Закріплення, систематизація та узагальнення нових знань.
Треба розкласти слова-таблички за групами:
одяг, частини тіла, тварини, транспорт.
Визначити, на які питання ці слова відповідають.
Вчитель автобус
Лікар учень
Продавець хворий
Водій магазин
Про що прислів’я?
Праця людину годує. (Про працю)
На дерево дивись як родить, а на людину – як робить (Про працю)
Книжка мовчки все розкаже. (Про книжку)
Мудрим ніхто не народився, а навчився. (Про науку)
Лінь – гірше хвороби. (Про лінь)
VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Ознайомились із словами-назвами, іменниками. Дізнались, що слова можна групувати за певними ознаками, виконували завдання на визначення слів істот і не істот.
ІХ. Оцінювання роботи учня.
Х. Домашнє завдання.
1