Урок "Іменники спільного роду"

Про матеріал
Конспект уроку української мови. Буде корисним для вчителів,що працюють за системою розвивального навчання Ельконіна-Давидова.
Перегляд файлу

Урок  української мови

(4 клас розвивального навчання)

Тема. Іменники  «спільного» (чоловічого й жіночого) роду.

Мета: - сприяти зміцненню навичок визначення роду іменників,

           - сформувати  поняття про іменники спільного роду;

           - формувати вміння розрізняти  іменники різних родів;

          - розвивати мовлення школярів;

          - виховувати   любов до рідного слова, вміння співпрацювати з іншими.

 

                                                      Хід уроку

 

І.Рефлексія.

                     - Над чим працюємо на уроках української мови?

                     - Що знаємо про граматичне значення роду в іменників?

                     - Які способи визначення роду ми знаємо?

                     - Перевіримо,чи все ви пригадали? (слайд 3-7)

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

             

             1.Вправа 29     групова робота

 - Зараз перевіримо,як ви вмієте користуватися тими способами ,про які щойно розповіли.(розподілити іменники  за граматичним значенням роду в різні стовпчики).               

І –  ім-ки жіночого роду

ІІ – ім-ки чоловічого роду

ІІІ- ім-ки середнього роду

ІУ- ім-ки,які не мають граматичного значення роду

             2.Перевірка групової роботи (до дошки виходить група,яка першою закінчила виконання завдання)

 

       Ж.р.                             Ч.р.                   С.р.                         Не мають роду

математика            гардероб               дозвілля                       дріжджі

медаль                      театр                   кіно                              шахи

кишеня                     диван                     дзеркало                       ворота

тривога                    ясен                       завдання                       ножиці

пшениця                 велосипед              метро                            іменини

держава                                                пюре

            3.Проблемна ситуація              

                     Листоноша  ????    до Ж.р. чи до Ч.р.?

  • Петрик сказав,що його мама-листоноша,Яринка : «Мій дідусь був листоношею. Отже це слово чоловічого роду» А ви як думаєте?

ІІІ. Постановка навчальної задачі.

  • Поспостерігати за іменниками,які означають осіб і жіночої, і чоловічої статі.
  • -А тому темою нашого уроку буде тема,яка записана на дошці

   Іменники спільного роду

ІV. Формування контрольно-оцінювальних дій.

               1.Знайомство з іменниками спільного роду. Наприклад : плакса,сирота (сирітка),потвора.(слайд 8-10)

               2.Спосіб визначення роду в іменників спільного роду.

                (малий плакса,мала плакса;      зачитав суддя,зачитала суддя;

                Підійшла страшна потвора,підійшов страшний потвора)

               3.Правило на стор.20

V.  Фізкультхвилинка

VІ. Продовження роботи за темою уроку

 

               1.Вправа 30. Фронтальна робота

 

Ж.р.                                                                          Ч.р

глибока криниця                                        новий будинок

темна ніч                                                     рідний край

мій батько

 

С.р.                                                            Сп.р.

чисте джерело                                   великий  (а) нероба

Чорне море                                          бридкий (а) плакса

міцне здоров′я                                     ніжний(а)  білоручка

                   5.Висновок

         Окрему групу слів становлять іменники спільного роду. Рід цих іменників можна встановити лише за прикметниками та дієсловами. Ці іменники найчастіше мають закінчення –а. (слайд 11)

         Дехто з мовознавців сюди ж відносять і назви професій,посад, звань. Наприклад : професор Іванова, професор Микола Сергійович, справедливий суддя,справедлива суддя. (слайд 12-14)

VІІ. Узагальнення вивченого. 

  • Що нового взнали?
  • Які іменники спільного роду запам′ятали?
  • Як можна визначати приналежність цих іменників до того чи іншого роду?
  • До якого роду належать назви   посад,професій,звань?  

 

VІІІ. Підсумок уроку

ІХ. Д/З ст.20 правило,ст.21 впр.32 (підкреслити іменники спільного роду)

 

docx
Додав(-ла)
Тетяна Машніна
Додано
8 квітня 2020
Переглядів
1052
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку