У розробці уроку міститься матеріал з теми "Соціально-економічні перетворення в радянській Україні" (1929-1938 рр). Розкрито питання "Суцільна колективізація" сільського господарства в радянській Україні. Індустріалізація. Голодомор 1932 -1933 рр.
Індустріалізація. Колективізація. Голодомор
Мета уроку: показати, що колективізація це ще один експеримент над українським народом, який привів до усуспільнення землі і засобів виробництва, перетворив селян у найманих робітників, знищено було найпрацьовитішу частину селянства, селяни не підлягали паспортизації, що робило їх новітніми кріпаками соціалістичних господарств, визначити причини та наслідки голодомору.
Розвивати вміння аналізувати факти, стимулювати особисте негативне ставлення до тоталітарного режиму.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Основні поняття: «колективізація», «розкуркулення», «колгоси», «радгоси», «куркуль», «директивне господарювання».
Основні дати:
1927р. – ХV з’їзд ВКП(б), проголошення курсу на колективізацію;
1929р. – курс на суцільну колективізацію;
1929 – 1937р.р. – колективізація в УРСР.
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності
Повідомлення теми та цілей уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План
Викладач.
Узявши курс на індустріалізацію влада одразу зіткнулася з трьома проблемами: коштів, сировини й робочих рук для розвитку індустріалізації. Одержати все це можна було від селянства, що становило переважну більшість населення.
Вожді більшовизму вважали, що для побудови соціалізму у сільському господарстві слід скасувати приватну власність на землю і перейти до колективного ведення господарства.
Робота над поняттями.
Колективізація – політика об’єднання приватних господарств у колгоспи – колективні господарства, селянин втрачає право власності на землю і результати праці селян також розділялись колективним рішенням.
Радгосп (скорочення від «радянське господарство») – державне сільськогосподарське підприємство з націоналізованими засобами виробництва і найманою робочою силою.
Проблемне питання.
Пригадайте, що таке урбанізація?
1928 рік видався неврожайним. Селяни розпочали ухилятися від держзаготівель хліба.
Викладач.
Така політика влади викликала впертий опір селянства і вона вирішила покарати селян. 1929 рік Й.Сталін приймає рішення про проведення суцільної колективізації. Інші регіони повинні були завершити колективізацію у 1935 році, а Україна – до квітня 1932 року. Та сталінські сатрапи цей термін для України скоротили ще на один рік.
«Куркулі» - це заможні селяни, влада їх називала експлуататорами найманої праці, але більшість із них забезпечувала свій добробут працею всіх членів родини і хазяйновитістю та ощадливістю.
Викладач.
Жовтень 1932 року В.Молотовим Україна переведена на блокадне становище, тобто закрита. Комісія встановлює хлібозаготівельний план в обсязі 282 млн. пудів, стільки вже було заготовлено з червня по жовтень. На лютий 1933 року зібрано 104.6 млн. пудів зерна. Хлібних запасів в республіці не залишилось. В Україні голод…
Голодомор 1932-1933р.р. в Україні – геноцид українського народу.
Робота над поняттям
Голодомор – штучно створений впродовж 1932 -1933 рр. голод в Україні.
Робота в групах
Опрацювати текст підручника та додаткові джерела інформації і підготувати повідомлення «Причини Голодомору 1932 -1933 рр. в Україні»
IV. Закріплення здобутих знань
Метод мікрофон
Чим би ви пояснили надзвичайно високі темпи колективізації та індустріалізації в Україні?
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника