Конспект уроку
Урок №7 (3.2)
Тема уроку. Робота з основними елементами графічного інтерфейсу користувача операційної системи. Використання вікон, меню, елементів керування.
Практ.робота № 2. Робота з інтерфейсом користувача операційної системи
Мета уроку:
-
Закріпити навички роботи учнів із ОС Windows, її інтерфейсом.
-
Перевірити та оцінити уміння учнів працювати з об’єктами на робочому столі та вікнами.
-
Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею; логічне мислення, пам’ять.
-
Виховувати самостійність та відповідальність.
Тип уроку: урок закріплення та вдосконалення умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютер вчителя; учнівські ПК.
План уроку:
|
|
Час виконання
|
Примітка
|
І.
|
Організаційний момент
|
1
|
|
ІІ.
|
Актуалізація знань.
|
10-15
|
|
ІІІ.
|
Практична частина
|
25-30
|
Врахувати оцінювання
|
ІV.
|
Домашнє завдання
|
1-2
|
|
V.
|
Підсумок уроку
|
1-2
|
|
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Інструктаж з техніки безпеки. Пояснення принципів проведення практичної роботи та оцінювання результатів (в індивідуальному порядку).
ІІ. Актуалізація знань.
-
Поясніть особливості застосування способів роботи мишкою.
Реалізація дії
|
Призначення
|
Поодиноке клацання лівою клавішею
|
|
Подвійне клацання лівою клавішею
|
|
Клацання правою клавішею
|
|
Переміщення лівою клавішею
|
|
Переміщення правою клавішею
|
|
-
Що таке інтерфейс?
-
Які типи об’єктів операційної системи ви знаєте?
-
Що таке файл? Які типи файлів ви знаєте?
-
Для чого призначені піктограми?
-
Які дії можна виконувати з вікнами?
-
Для чого використовують контекстне меню?
-
Як створити папку на робочому столі?
ІІІ. Теоретична частина
1. Зміна зовнішнього вигляду робочого стола
-
Викличте контекстне меню робочого стола, клацнувши правою кнопкою миші.
-
У меню, що з’явилося, є команди, що дозволяють виконувати операції з об’єктами на робочому столі:
-
упорядкувати значки: за ім’ям; за розміром; за типом; вирівняти за сіткою; розмістити автоматично;
-
оновити значки;
-
властивості;
-
створити;
-
Виконати операції по впорядкуванню значків робочого стола різними способами.
2. Розміщення малюнка на робочому столі.
-
Викличте контекстне меню робочого стола, клацнувши правою кнопкою миші;
-
Оберіть пункт Властивості;
-
Перейдіть на вкладку Робочий стіл;
-
Перегляньте та оберіть Фоновий малюнок (Малюнок → Застосувати → ОК);
-
Знову викличте контекстне меню робочого стола;
-
Оберіть пункт Властивості → вкладка Теми;
-
Відкрийте список Тема;
-
Оберіть тему Windows ХР та застосуйте її.
Правила, що стосуються закінчення роботи:
-
перед завершенням роботи видаліть з диска всі створені вами файли і папки; збережіть на жорсткому диску лише ті об’єкти, щодо яких була вказівка вчителя;
-
якщо ви в процесі роботи змінили поточні настроювання екрана, панелі задач, робочого стола й інших важливих елементів інтерфейсу, поверніть попередні настроювання;
-
якщо ви працюєте в мережі і ресурси вашого комп’ютера використовуються колегами по мережі, то вимикайте комп’ютер лише тоді, коли впевнені, що на ньому більше не працюватимуть.
Вихід із системи і вимикання комп’ютера.
-
Завершити роботу усіх програм.
-
Клацнути лівою клавішею миші по кнопці Пуск.
-
Вибрати – Завершення сеансу учень.
-
Натиснути опцію Вихід і зачекати.
-
Вибрати опцію Вимкнути комп’ютер – Вимкнення.
ІV. Практична частина
Завдання до практичної роботи:
-
Переглянути властивості об’єктів робочого столу.
-
Виконати операції з об’єктами на робочому столі.
-
Виконати операції з перетворення піктограм у вікна й навпаки.
ХІД РОБОТИ
1 частина.
-
Покажіть 2 будь-які системні папки та 2 ярлики робочого столу Windows XP.
-
Виконайте налаштовування робочого столу під контролем вчителя:
-
викликати контекстне меню робочого столу;
-
активізувати пункт Властивості;
-
на вкладці Робочий стіл вибрати будь-який фоновий малюнок робочого столу;
-
на вкладці Заставка вибрати вигляд екранної заставки, записати її назву (рухомого зображення, яке з’явиться на екрані через заданий інтервал бездіяльності користувача з метою запобігти вигоранню екрана);
-
відкрити вкладку Параметри і назвати параметри роздільної здатності екрана (Попередження: роздільну здатність екрана самовільно змінювати заборонено). Закрити вікно.
-
Переглянути властивості папки „Мій комп’ютер”, активізувати вкладку Загальні і назвати технічні характеристики персонального комп’ютера.
-
Викликати контекстне меню робочого столу, показати, як можна впорядкувати значки на робочому столі.
-
Виділіть один об’єкт, кілька об’єктів, групу об’єктів.
-
На робочому столі створити папку, назвавши її своїм прізвищем.
-
На робочому столі створити ярлик своєї папки.
2 частина.
-
Відкрийте вікно об’єкта Мій комп’ютер.
-
Розгорніть вікно на весь екран. Надайте вікну попереднього вигляду.
-
Перетворіть піктограму Мої документи у вікно.
-
Мінімізуйте вікно Мої документи. Розгорніть мінімізоване вікно.
-
Почергово змініть активність обох вікон.
-
Закрийте вікно Мій комп’ютер.
-
Змініть розміри вікна Мої документи: по горизонталі, по вертикалі, по діагоналі.
-
Зменшіть розміри вікна так, щоб з’явилися смуги прокручування.
-
Виберіть найоптимальніший розмір вікна.
-
Увімкніть або вимкніть рядок стану вікна.
– активізуйте пункт меню Вигляд ...
-
Змініть розташування піктограм у вікні шляхом перетягування. За допомогою контекстного меню перегляньте властивості одного з об’єктів.
-
Закінчіть роботу, перейдіть на робочий стіл.
Напишіть висновок.
Контрольні питання (вибірково для кожного учня):
-
Які типи операційних систем ви знаєте?
-
Що таке робочий стіл?
-
Що таке інтерфейс?
-
З якими типами об’єктів працює операційна система?
-
Чим ярлик відрізняється від папки?
-
Для чого використовують контекстне меню?
-
Які типи вікон ви знаєте?
-
Які операції з вікнами можна виконувати?
V. Домашнє завдання.
1) І.Т.Зарецька. Інформатика. Розділ 4, § 1, 1.1, 1.3; 1.4; 1.5.
2) О.Ю.Гаєвський. Інформатика, § 14, 21, 22, 24.
3) Я.М.Глинський. Інформатика, 2 частина, розділ 2, § 5.
VI. Підсумок уроку.
Підводяться підсумки практичної роботи.