Тема: Знайомтеся - клавіатура
Мета: Познайомити учнів з клавіатурою, її призначенням. Вчити користуватися клавіатурою. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення.
Продовжити роботу з формування навичок поведінки в комп'ютерному класі. Сприяти збереженню та зміцненню здоров'я учнів через фізкультхвилинки, гімнастику для очей. Виховувати інтерес до інформатики.
Обладнання: підручники, зошити, малюнки, смайлики, презентація, аудіо запис
ППЗ: комп’ютерна программа RapidTyping
Хід уроку
I. Організаційна частина
Дзвінок пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
Стали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
ІІ. Актаулізація знань учнів. Розвивальні завдання
1. Відгадування загадок.
(Відгадати загадки назв пристроїв, показати малюнок).
Може він порахувати,
Може він пісні співати,
Малювати і писати,
Помилки перевіряти.
Може він листа прийняти,
З другом швидко нас зв’язати,
Він багато чого може
І завжди нам допоможе!(Комп’ютер )
В неї довгий сірий хвіст,
До курсору має хист. (Комп’ютерна мишка )
В блоці цім живее процесор
Помічник він, не агресор
В ньому щось гуде, співає
Одним оком нам моргає.
Головний він недаремно,
А зовуть його .....(системним)
Він покаже все на світі:
Що малюють, пишуть діти,
Грають як і що співають,
І як пошту відправляють.
Все, що є відображає,
Без нього ПК немає! (Монітор)
Ось я кнопку натискаю
І папір вже заправляю.
Він друкує без зупинки
Вірші, пісні і картинки
І швидкий він, наче спринтер
Відгадайте, що це ...(принтер)
2. Знайдіть букви в послідовному порядку.
На слайді малюнок, на якому потрібно назвати букви по порядку.
ІV. Робота над темою уроку.
- Розгадавши ребус, ви дізнаєтесь, про який пристрій буде йти мова на уроці
- Як ви гадаєте, для чого нам потрібна клавіатура?
1. Слухання аудіозапису. Розглядання клавіатури. Бесіда за змістом прослуханого:
- Чому засмутився Елзік?
- Для чого використовують клавіатуру?
- Що розташовано на клавіатурі?
- Де розташовані клавіші з цифрами?
- Де розташовані клавіші з літерами?
Учитель. Подивіться на клавіатуру. Зовні вона подібна до коробочки. Клавіатура дає змогу вести діалог з комп’ютером.
Словничок
Клавіатура— пристрій для введення інформації. На її поверхні розташовані клавіші. Вони різні, і написи на них різні. На клавішах вгорі можна побачити цифри, нижче розмістилися три ряди клавіш з буквами українського та англійського алфавіту. На одній клавіші дві букви. Щоб набрати українське слово, слід установити режим української мови.
2. Робота з підручником с. 44
- Знайдіть і зачитайте для чого потрібна клавіша ПРОПУСК.
2. Розфарбовування клавіатури кольоровими олівцями.
Кожному учню дається картка з клавіатурою. Вони повинні її розфарбувати: синім кольором цифрові клавіші, жовтим – клавіші з буквами, сірим – клавішу Пропуск.
V. Фізкультхвилинка «Райдуга»
Всі уважно і дружно повторюємо вправи, які бачимо на моніторі
https://youtu.be/t7FLa2FF2AI?si=ZDnvYV-FQZM5Yx3A
VI. Робота за комп’ютером.
1. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті інформатики.
Технологія «Голосування ногами»
Якщо учні згодні з тим, що говорить вчитель – вони роблять крок вперед, а якщо ні – тупочуть ногами.
- Чи згодні ви з тим, що до кабінету інформатики можна забігати? Доведіть.
- Чи погодитеся, що в комп’ютерному класі можна торкатися всього, що хочеться? Доведіть.
- Хто погодиться з тим, що в комп’ютерному класі можна працювати з дозволу вчителя?
- Чи згодні ви з тим, що в кабінет інформатики можна приносити зайві речі?
2. Інструктаж учителя.
Вчитель. Сьогодні ми будемо вчитися користуватися клавіатурою. Під час роботи пальчик кожної руки знає свої клавіші і не зачіпає чужих. Тільки клавішу пробілу може натискати великий пальчик будь - якої руки. Важливо навчитися вільно і швидко вводити букви і цифри з клавіатури всіма 10 пальцями, не дивлячись на клавіші. Під час роботи необхідно виконувати прості правила:
- сиди прямо, ноги постав прямо на підлогу;
- намагайся не опускати на стіл кисті рук;
- вдаряй по клавішах легко, відривчасто;
- пробуй працювати всіма пальчиками рук;
- роби невеличкі перерви в роботі, щоб відпочити;
- не засмучуйся, якщо з першого разу не виходить завдання.
Вчитися працювати з клавіатурою допоможе нам клавіатурний тренажер RapidTyping.
3. Робота учнів з клавіатурним тренажером RapidTyping.
Запускаємо программу RapidTyping. Для цього:
1. Знаходимо на екрані монітора значок .
2. Підведемо до нього вказівник і двічі клацнемо ліву кнопку миші. Відкривається вікно програми.
3.Уважно спостерігаємо за літерами, що з’являються, і натискаємо потрібну клавішу клавіатури.
4. Релаксація
1. Не працювати є причина –
Очам даємо відпочинок!
Мерщій рівнесенько сідаймо.
Очима кліпать починаймо.
Навіщо кліпать? Така зарядка -
Вже краще бачать оченятка!
Раз, два –
Рівно голова!
Три, чотири, п’ять –
Нумо очі закривать!
Шість, сім –
Розплющують очки всі!
На вісім знов позакривали,
Міцненько так їх потримали
Та й все спочатку розпочали.
Два рази отак зробили,
За комп’ютер знову сіли.
5. Продовження роботи з комп’ютерною програмою.
Учні опрацьовують навички роботи з клавіатурою. Учитель за потреби допомагає.
6. Робота в зошиті.
VII. Підсумок уроку
⮚ Клавіатура— пристрій для введення інформації. (так)
⮚ На її поверхні розташовано сторінки. (ні)
⮚ Всі клавіші на клавіатурі складаються з трьох рядів. (ні)
⮚ Клавіатура дає змогу вести діалог з комп’ютером. (так)
⮚ Цифрові клавіші розміщені на клавішах внизу. (ні)
⮚ Нижче розмістилися три ряди клавіш з буквами українського та англійського алфавіту. (так)
⮚ На одній клавіші дві букви. (так)
⮚ Клавіші потрібно натискати одним пальчиком. (ні)
⮚ Щоб набрати українське слово, слід установити режим української мови. (так)
⮚ Клавішею Пропуск можна робити пропуски між словами під час введення тексту. (так)
2. Запитання для підсумкової бесіди.
- Що сподобалося на сьогоднішньому уроці?
- Чим ми навчилися сьогодні користуватись?
- Яке завдання було найважчим?
- Яке завдання було найцікавішим?
- Як би ви оцінили свою роботу на уроці? Виберіть відповідний смайлик.