Дата: 15.11.2019
Тема: Інтерв’ю в нашому житті
Тип уроку: Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Мета: Тренувати граматичні структури Present Perfect та Present Perfect Continuous; вдосконалення навичок говоріння, аудіювання, читання і письма; розширювати словникового запасу учнів; прищеплювати інтерес до вивчення мови.
Очікування: учні повинні розрізняти види інтерв‘ю, складати питання та відповідати на них, брати інтерв’ю ; розуміти на слух розмову носіїв англійської мови; складати речення в Present Perfect and Present Continuous; дізнатися інформацію про видатну американську бізнес леді Аніту Родік.
Обладнання: підручник MMpublication “New Destinations” B1, відео youtube “ Anita Roddik”
Хід уроку
Повідомлення теми, мети та очікувань від учнів на уроці.
Students Will Be Able To:
Brainstorning( мозковий штурм). Our School is going to take part in Go Camp the next summer but we have problem. The organizators decided to change the rules. Last year we had to write an essay, but this year we will have to make creative work. Let`s decide that should we do, because I know you can help me.
(приблизні відповіді)
Up-to-date(adj) - сучасний
Research (n1v)- дослідження/досліджувати
Correct (n1v) -виправляти/ правильний
Arrange(V)- організовувати
make mistake – робити помилку
do favour –робити послугу
Now you will do some tasks:
Present Perfect
Present Perfect Continuous
4 Основна частина.
Well tell me please how often in your life do you use interview?
When you have a new classmate you can also use the interview! Let’s practice , we have a new boy in our form this year and you can ask him some questions. (гра «Мікрофон»)
Vlad told us that school is very interesting for him, l’d like to hear your opinion. Please stand up and take your position. Be ready to prove your opinion.
(Займи власну позицію. Метод ПРЕС)
SCHOOL IS INTERESTING SCHOOL IS BORING
(самостійна робота)
Now we are going to listen to a dialogue and ask some questions on it.
P 47 Ex C
On this page there is on announcement let`s read it .
There are three persons who want this job, please find the most suitable person, speak and discus in pairs ( робота в парах) . Be ready to prove your opinion.
(робота в групах, кооперативне навчання)
Now let`s join into three groups according to the colour of stripes. Well you`ve got a piece of a text, you task is to read translate this text and be ready to retell it to another team.
How do you think what is the first, the second and the third parts of the text?
( обговорення інформації )
4 Заключна частина.
Підведення підсумків уроку:
Feedback:
What kinds of interview do you know?
Who can make questions for the interview?
Who is Anita Roddik?
5 Оголошення домашнього завдання та оцінювання учнів.
Your homework will be to interview your parents about their schoollife.