Урок "Іван Франко «Лисичка - кума»

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання в 4 класі Тема: Іван Франко «Лисичка - кума» Мета: • формувати предметних компетентностей: - продовжити знайомство учнів з особистістю І. Франка; - формувати навички складання характеристики дійових осіб, визначення основної думки казки; - розвивати уміння виділяти головне у тексті, навички свідомого і швидкого читання. - Розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вмінняпрацювати з текстом, швидкоорієнтуватися в йогоструктурі, відповідати на запитання за змістом твору; - розширювати читацький кругозір; • формування ключових компетентностей: - вміння вчитися: учити самостійно визначати або формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, контролювати ц оцінювати свої результати; - соціальна: формувати здатність особистості продуктивно співпрацювати з різними партнерами у парі та у групі, виконувати різні ролі та функції у колективі; - громадянської: формувати здатність дбайливо ставитися до людей, до самого себе.
Перегляд файлу

вчитель початкових класів

(класовод 4 класу)

Курячівської ЗОШ І- ІІ ст.

Загацька А. Ю.

 

Конспект уроку з літературного читання в 4 класі

Тема: Іван Франко «Лисичка - кума»

Мета:

  • формувати предметних компетентностей:
  • продовжити знайомство учнів з особистістю І. Франка;
  • формувати навички складання характеристики дійових осіб, визначення основної думки казки;
  • розвивати уміння виділяти головне у тексті, навички свідомого і швидкого читання.
  • Розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вмінняпрацювати з текстом, швидкоорієнтуватися в йогоструктурі, відповідати на запитання за змістом твору;
  • розширювати читацький кругозір;
  • формування ключових компетентностей:
  • вміння вчитися: учити самостійно визначати або формувати здатність сприймати мету,  яку ставить учитель, відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, контролювати ц оцінювати свої результати;
  • соціальна: формувати здатність особистості продуктивно співпрацювати з різними партнерами у парі та у групі, виконувати різні ролі та функції  у колективі;
  • громадянської:  формувати здатність дбайливо ставитися до людей, до самого себе.

Тип уроку:

Обладнання: підручник «Читанка» О.Я.Савченко, презентація до уроку, малюнки лисиці і вовка, картки із завданням для груп.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

Я бажаю всім вам сьогодні на уроці

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати

А знання мерщій хапати.

Щоб не було нам мороки,

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд, часу не гаймо,

Урок уже починаймо.

 

Щоб наша праця булла успішною слід дотримуватися таких правил:

  1. Правило піднятої руки.
  2. Дружна співпраця у парах, групах.
  3. Уважно слухати вчителя, учнів.
  4. Активно і творчо працювати.

 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

 

Читати:

  • разом;
  • про себе;
  • пошепки;
  • звичайно;
  • швидко;
  • весело;
  • здивовано;
  • серйозно.

 

2. Конкурс поетів «Закінчіть риму» (усно, на швидкість)

 А тепер лежить під пледом,

П’є гарячий чай із... (медом).

 Що це робиться? Поясни!

Тільки вчора було влітку,

А сьогодні — ... (восени).

 Цей дзвіночок — як намет.

Тільки дощ — як... (кулемет).

 Осінь брами свої замикала вночі,

Загубила у небі журавлині... (ключі).

 Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.

Цвіркуни й перепілки припинили... (концерт).

 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 

Гра «Дуель»

Повторення біографії І. Франка

 

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка «Дрімають села...».

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Іван Франко любив дітей. «Життя,— говорив Франко,— мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Саме для дітей Каменяр написав багато казок. Сьогодні ми прочитаємо одну з них.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

1. Гра «Передбачення»

— Як ви розумієте слово кума?

Кума — хрещена мати по відношенню до батьків хрещеника і до хрещеного батька; мати дитини по відношенню до хрещеного батька і хрещеної матері.

— Подивіться на ілюстрацію до казки.

— Як ви гадаєте, які дійові особи будуть у творі? (Лисичка, Вовчик)

— Про що й тиметься у казці, яка має такий заголовок?

 

2. Словникова робота. Робота в групах

— До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.

Полуденок     з’їла щось із хрускотом.

Похресники    пень, викорчуваний з корінням.

Згамкаю     діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері.

Злосливий     їжа, яку приймають опівдні.

Схрупала     з’їм, проковтну.

Корч      сердитий, роздратований.

 

— Чи відомі вам подані фразеологізми?

Не мати ніякої спілки   втекла

Ані пари з рота    страшно, лячно

Мурашки за плечима   мовчати

Накивала п’ятами   не робити нічого разом

 

3. Читання казки комбінованим способом (учитель — учні) (с. 92–96)

— Чи сподобалась вам казка?

— Кому ви співчували?

— Чиї вчинки вас обурили?

 

4. Фізкультхвилинка

 

5. Робота в парах. Читання казки учнями в парах

— Якої пори року відбувались події?

— Скільки раз Лисичка бігала на «хрестини»?

 

6. Характеристика дійових осіб

Гра «Хто який?»

- Одна группа добирає прикметники,  які характеризують образ лисиці.

- Друга группа добирає прикметники,  які характеризують образ вовка.

 

7. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

— Що задумали Вовчик-братик і Лисичка-сестричка?

— Де вони заховали страву?

— Які витівки Лисички пов’язані з іменами удаваних похресників?

— Прочитайте, як Лисичка вперше надумала обдурити Вовка.

— Прочитайте за особами діалог Вовка і Лисиці після того, як вона вперше бігала до горщика.

— Прочитайте другий діалог після других відвідин полуденка.

— Що Вовк побачив у корчах, коли прийшов обідати?

— Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?

— Як вона знову його перехитрила?

 

8. Поділ казки на частини. Складання плану

Поділ казки на логічно-завершені частини. Добирання заголовків

 

План

1. Задум Вовка і Лисички.

2. Початок.

3. Середина.

4. Остоточок.

5. Вовк викрив Лисичку.

6. Нові хитрощі Лисички.

 

9.  Визначення головної думки казки

— Чому автор дав казці таку назву?

— Що у ній схвалюється, а що — засуджується?

— Яка головна думка казки?

 

10. Читання акторське

За завданням вчителя прочитати:

- здивовано;

- байдуже;

-  захоплено;

- роздратовано;

-  злякано.

 

11. Гра «Голосування ногами»

Діти встають у дві шеренги: права шеренга «я вважаю, що твердження правильне»; ліва шеренга «я вважаю, що твердження неправильне».

— Я читатиму речення, коли навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

 

12. Робота за ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію до цієї казки.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характери героїв?

— Яким рядкам казки відповідає ілюстрація?

 

13. Гра «Суддi й адвокати».

«Суддi» – учнi, що повиннi звинуватити героятвору, знайти його негативнi риси, «адвокати» – виправдати, знайти позитивне у вчинках.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що сподобалося на уроці найбільше?

— Що здалося складним?

— Чого навчились?

— Які побажання ви можете висловити одне одному?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики «Чи уважно ти читав?» (с. 96).

docx
Додано
19 лютого 2019
Переглядів
3965
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку