Літературне читання 4 клас
Урок позакласного читання
Тема.Шевченкове слово в віках не старіє!!!
Мета.Формування предметних компетентностей: продовжувати знайомити учнів із життям і творчістю Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; учити аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас; розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, увагу; виховувати любов до природи, України.
• формування ключових комnетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння учнів виконувати всі настанови вчителя,
комунікативної: формувати здатність невимушено спілкуватися під час виконання навчальних вправ; збагачувати лексичний запас учнів; розвивати фонематичний слух;
громадянської: виховувати любов до рідної землі, шанобливе ставлення до історії рідного народу.
інформаційної: формувати вміння міркувати взаємопов'язаними судженнями в ході монологічного повідомлення, відтворювати інформацію з елементами логічного опрацювання матеріалу;
соціальної: формувати здатність учнів взаємодіяти з іншими учасниками навчальної діяльності
Хід уроку
І. Організаційний момент
Лиш дзвінок на урок продзвенить —
Стане кожен серйозним в ту мить,
Бо роботи багато у нас,
І активно працює наш клас.
ІІ. Мовленнєва розминка
У долині жив удав.
Удавав, що він все знав.
Удавав, що все умів.
У траві хвостом вертів.
Ло-ло-ло: Снігом землю замело.
Ля-ля-ля: Стала білою земля.
Лі-лі-лі: Ось замети чималі.
3. Гра «Шифрувальники»
Вінок – нок + р + ші = ... (вірші).
Київ – їв – и + об + за + ря = ... (Кобзаря).
— Кого називають Кобзарем?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Робота з акровіршем
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів він лиш один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав,як він,
Садок вишневий коло хати? Д.Білоус –Що цікаве ви помітили у цьому вірші-загадці?
-Про якого Тараса написав Д.Білоус?
-2. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, сьогодні ми продовжимо знайомитися з творчістю Тараса Шевченка.
ОЧІКУВАННЯ
-Чого ви очікуєте від уроку?
ІV.Сприймання і засвоєння нового матеріалу.
1.Технологія Навчаючись-вчуся» (Розповіді учнів про життєвий шлях Тараса Шевченка)Презентація «Т.Г. Шевченко»
Самооцінювання
2.Технологія Гронування»
-Спробуйте за допомогою іменників створити гроно. До слова ШЕВЧЕНКО доберіть такі іменники,які допоможуть нам усвідомити,ким був Тарас Григорович.(Поет ,письменник, художник, сирота, козачок, кобзар, наймит та ін..)
3.Колективна робота. Складання сенкана.
- Спробуємо разом скласти сенкан про Шевченка
1-ий рядок- тема(іменник) Т.Г.Шевченко
2-ий рядок- опис (прикметник) український, народний
3-ій рядок-дія (дієслово) писав,малював, творив,молився,читав
4-ий рядок- ставлення,почуття Учить любити рідну Батьківщину,свій народ
5-ий рядок- синонім до 1 рядка поет,письменник,художник
4.Зарядка для очей.
6. 1. Опрацювання вірша Т.Г.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина»
-Які рослини згадуються у віршах Т.Шевченка найчастіше?
-Ці рослини-верба і калина. Зараз ми послухаємо вірш Т.Шевченка про одне з цих дерев.Відгадайте ,про яке.
1) Відгадування загадки
За хатою у садочку,
У зеленому віночку
Та в червоних намистах
Стала пава молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен смик –
Та й укине на язик. (Калина).
— Тарас Григорович дуже любив Україну, її стрункі тополі, верби над ставами. Особливо Шевченко любив калину. Він присвятив їй свої вірші. У своєму „Кобзарі“ слово калина він ужив 385 разів, а всього у творах Шевченка калина згадується 965 разів. Сьогодні ми ознайомимося ще з одним чудовим віршем Кобзаря. Вслухайтеся, як звучить українське слово.
2) Виразне читання вірша вчителем
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
Почула дівчина
І в білій свитині
З біленької хати
Вийшла погуляти
У гай на долину.
3) Словникова робота
Зацвіла долині
защебетала пташечка
біленької свитині
4) Читання вірша учнями
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Що зацвіло в долині?
— З чим поет порівнює цвітіння калини? (Зі сміхом дівчини-дитини)
— Хто зрадів цвітінню калини? (Пташечка)
— Як ви гадаєте, де знаходиться гніздечко пташечки? (В кущі калини)
— Поет пише: «Любо, любо стало». Як ви розумієте цей стан? Якими словами можна замінити слово «любо»? (Гарно, приємно, добре, радісно тощо)
— Куди вийшла дівчина?
6) Гра «Добери риму»
— Які рими дібрав поет у своєму вірші?
Калина - … (дитина)
Зраділа - … (защебетала)
Хати - … (погуляти)
7) Гра «Диктор телебачення»
Прочитати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
8) Гра «Добери назву дії до назви предмета»
Калина - … (зацвіла)
Дівчина-дитина - … (засміялась)
Пташечка - … (зраділа і защебетала)
Дівчина - … (почула, вийшла)
Фізкультхвилинка(музична)
7.Технологія «Мікрофон» (розповіді учнів про Шевченка – художника)
Хоче малювати, прагне він до знань,
Та за це багато зазнає знущань.
Нишком він малює статуї в саду.
Вночі пише вірші про людську біду.
V.Закріплення й осмислення знань.
1.Робота в парах.
«Чи знаєш ти твори Шевченка?»
2.Бліцтурнір
-Коли народився Т.Г.Шевченко?(9 березня1814року)
-Де він народився?(в с. Моринці на Черкащині)
-Назвати псевдонім Тараса(Кобзар)
-Як називається перша книжечка віршів поета? (Кобзар)
-Хто такі кобзарі?(Колись кобзарями називали старих сліпих дідусів,що ходили від села до села ,грали на старовинному інструменті –кобзі ,розповідали людям новини про долю України)
-Що найбільше любив робити малий Тарас?(читати, малювати, молитися)
-У якому селі минуло дитинство Шевченка?(Кирилівці)
-У пана Енгельгарда Тарас служив ким? (козачком)
-Де похований Т.Г.Шевченко? (У Каневі, на Чернечій горі,яку народ називає Тарасовою)
-Скільки років рожив великий поет? (47)
-Які вірші поета ви знаєте напам’ять?(діти читають)
Вчитель.
-Діти,а чи знаєте ви який улюблений мій вірш?(Вчитель читає напамять «Сон»)
Самооцінювання.
VІ. Підсумок уроку .Рефлексія.
1.Робота з виставкою книжок(1 учень розповідає про збірку «КОБЗАР»,далі вчитель розповідає про інші книжки)
2.Незакінчене речення
-Мені цікаво було дізнатися про…
-Я обов’язково прочитаю з Кобзаря …
VІІ.Домашнє завдання. У «Щоденниках читача» виконати завдання до вірша Т.Г.Шевченка «Зацвіла в долині червона калина»
Робота зі «Щоденниками вражень» Запишіть свої враження від сьогоднішнього уроку.