Розробка уроку з літературного читання. Розраховано на категорію учнів 3 класу. Насичена різноманітними видами роботи. Метою якого є:
вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; визначати головну думку прочитаного;
• закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; знаходити причинно – наслідкові зв'язки;
• формувати навички правильного і свідомого читання вголос і мовчки;
• розвивати пам'ять, мислення, увагу;
• виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Тема. Іван Франко «Лисичка та Журавель»
Мета:
• вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; визначати головну думку прочитаного;
• закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; знаходити причинно – наслідкові зв’язки;
• формувати навички правильного і свідомого читання вголос і мовчки;
• розвивати пам'ять, мислення, увагу;
• виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Хід уроку
І. Організація класу.
1.1. Привітання слайд №1
Починається урок.
Він незвичний і цікавий.
До нас гості завітали.
Повернімось до гостей,
Дружно скажем: - Добрий день!
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
1.2.Вправа «Очікування»
Учитель. - Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.(Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим).
- А ви на уроці якими маєте бути? (Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими, кмітливими, чемними тощо).
- Що ви очікуєте від цього уроку? (Нових знань, успіхів, високих балів).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Знайомство з життєвим і творчим шляхом І.Я.Франка слайд №2
Учитель. Сьогодні ми будемо читати одну із казок Івана Франка.
Хто Франко? Ми всі це знаєм!
Всі Франка ми величаєм –
Він великий наш казкар, поет,
Гляньте — ось його портрет.
3.2 Виступ літературознавця
Учень доповідає про життєвий і творчий шлях письменника
2.2. Бесіда про біографію письменника
- Як називають Івана Франка? (Великим Каменярем).
- Які твори для дітей він писав? (Казки та оповідання).
- Які збірки він створив для дітей? («Коли ще звірі говорили», «Малий Мирон).
- Казки яких народів були основою для казок Франка? (Українські, угорські, румунські).
2.3. Ознайомлення з виставкою книжок написаних І.Франко (Слайд №3 )
- ……Зверніть увагу на збірки написані Іваном Франко!
І на уроці ми будемо опрацьовувати казку, яка увійшла до збірки Івана Франка «Коли ще звірі вміли говорити».
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Діти, як ви вважаєте, якою буде тема нашого уроку?
- Сьогодні ми вирушимо у подорож до прекрасної країни дитинства – світу казок.
А на уроці ми:___ виконаємо артикуляційну гімнастику, попрацюємо над скоромовкою, прислів’ями, опрацюємо нову казку, зробимо висновки, а також знайдемо хвилинку для відпочинку.
- А щоб дізнатися, хто буде героями нової казки, нам допоможуть наступні вправи
IV. Мотивація навчальної дільності
4.1.Мовленнєва розминка(Слайд №4)
4.1.1. Робота над скоромовкою
- А зараз пропоную розбудити ваші язички, щоб вони правильно, чітко, із дотриманням усіх норм читали протягом уроку. Для цього давайте попрацюємо зі скоромовкою. Як треба читати скоромовки?
Погляньте на екран. Я прочитаю скоромовку, а ви скажете про кого в ній розповідалось?
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.
Спочатку прочитаємо скоромовку у повільному темпі разом зі мною.
А тепер давайте прочитаємо її швидше.
-Хто бажає прочитати скоромовку?
4.1.2. Робота над чистомовкою
Уитель. Зверніть увагу на чистомовку. Для чого потрібні нам чистомовки? Чого вони нас вчать? (Слайд 5)
Читаємо з вами луною, ви починаєте, а я продовжую. А потім скажете, про кого в ній розповідалоь?
Жа-жа-жа – широка межа
Жу-жу-жу – я туди біжу.
Жі-жі-жі – журавель на межі.
Же-же-же – журавель жабу стереже.
Жи-жи-жи – журавлю допоможи.
Жи-жи-жи – жабку подержи.
Учитель.
- Діти, ви здогадались, хто буде героями нашої казки?
4.2. Фізкультхвилинка Слайд№6
Час настав для відпочинку
Проведемо фізхвилинку
Всі учні разом.
Журавель, проснувшись зранку,
Вийшов бодро на зарядку:
Крильця вверх, крильця вниз,
І прийшов до нього лис
Із журавликом удвох
Присідали і вставали
Головою покрутили
Вітрячка вони зробили
Потім трішки пострибали
І за парти посідали.
V. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу
5.1. Опрацювання казки І.Я. Франка «Лисичка і журавель». Читання вчителем Слайд №7
- Героїв казки ви назвали, але цікавого ще не пізнали. Давайте казку ми прослухаємо і в ролі юних дослідників побудемо.
Подивіться казку і скажіть чим пригощали друзі одне одного?
5.2. Словникова робота
А) Тлумачення слів (Слайд №8 )
Призволяйся – пригощайся, їж
Облизня спіймавши – залишитися ні з чим
Подружилися – потоваришували
Почастую – нагодую
Не погордуй – спробуй
Пісним голосом - тоненьким
Б) Правильне читання слів. (Слайд №9 )
вгощу запросини
гостину призволяйся
зазирати погордувати
навстоячки випорожнити
розгнівалася припрошує
5.3. Аналіз змісту казки
5.3.1. Читання казки учнями. Гра ‘’ Осінній листочок ‘’ (слайд №10 )
- Читає казку той учень на парту якого впав осінній листочок . А потім спробуйте дати відповідь:
- Чи щирими були її слова? Доведи думку.
- Як Лисичка поводилася під час обіду зі своїм гостем? Як ви оцінюєте її дії?
- Чому Журавель так пригощав Лисичку?
- Чи залишилися герої казки друзями?
5.3.2. Читання казки в особах
Тепер ми спробуємо прочитати казку в особах.
5.3.3. Гра «Упізнай за рисою характеру». Робота в парах. Слайд № 11
А тепер попрацюємо в парах. Упізнайте за рисою характеру головних героїв. З’єднайте рису характеру притаманну тому чи іншому герою. Ви маєте2хвилини.
Якою була Лисичка? Яким був Журавель?
Виберіть , які слова підходять до їх характеристик .
Лисичка Журавель
Нещирість
Підступність
Винахідливість
Доброта
Довірливість
щирість
улесливість
чемність
ввічливість
5.3.4. Вибіркове читання за фрагментами казки. Слайд №12
Знайдіть і прочитайте опис до наступного малюнка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
6.1. Робота з прислів’ями в групах слайд №13
А тепер попрацюємо в групах і пограємо у гру «Склади прислів’я » . З’ясуйте, яке з прислів’їв може бути заголовком до нашої казки? Ви маєте2 хвилини.
• Наварив каші, тепер їж.
• Їж сама, мила, коли таке зварила.
* Як посолиш, так і їстимеш.
• Сама собі зварила, сама і поїм.
• Уміла варити та не вміла подавати.
• Зварив кашу, то не жалій масла
- Яке з прислів`їв може бути заголовком до нашої казки?
7.Підсумок уроку
7.1. Гра « Відкритий мікрофон» Слайд №14
Зараз наш журналіст буде брати у вас інтерв’ю щодо опрацьованої казки та матеріалу уроку, спробуйте давати повні, лаконічні і чіткі відповіді!
- Яку казку ми прочитали? («Казку І.Франка «Лисичка та Журавель»)
- Про що в ній розповідається? (Як частували один одного Лисичка та Журавель).
- Опишіть Лисицю (Лицемірна, улеслива, хитра, злопам’ятна) .
- Що ви можете сказати про Журавля?( Вихований, уміє віддячити).
- Чому він так учинив з Лисицею? Чи правий він?(Як кажуть у народі: «Що посієш, те й пожнеш»).
- Чого навчає нас казка? (Казка навчає бути гостинними та не хитрувати).
- Яким має бути справжній друг? (Добрим, щирим, гостинним).
- Яку пораду ви надали б Лисиці? (Ставитися до гостей з повагою та не хитрувати).
- Яке прислів’я вам на тему гостинності найбільше сподобалося?(«Яке пригощання, таке й частування).
7.2. Підсумкова бесіда. Слайд №15-16
Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружиш з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно і тобі. Тож сподіваюся, що, прочитавши казку «Лисичка та Журавель» І.Франка, ви будете радо, гостинно приймати друзів у вашій оселі.
8. Домашнє завдання
Читати казку і переказувати
С.