Урок із зарубіжної літератури у 5 класі
Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра»
Том Сойєр і Гекльберрі Фінн
Ставлення автора до своїх героїв
Мета:
Тип уроку: засвоєння нових знань та формування нових вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Марка Твена, текст повісті «Пригоди Тома Сойєра», малюнки учнів до твору, кросворди.
О, золотые имена:
Гек Финн, Том Сойер, «Принц и Нищий».
М.Цветаева
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
- Ваші враження від повісті «Пригоди Тома Сойєра».
- Кросворди за життям та творчістю Марка Твена.
III. Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Сьогодні ми з Вами здійснемо подорож до Америки 50-х рр. XIX-ст. для того, щоб зустрітись з героями відомої книги «Пригоди Тома Сойєра» - Томом Сойєром та Гекльберрі Фінном. Поміркуємо над такими питаннями, як людська гідність, вірність у дружбі.
Розкриємо поняття «портрет», будемо знаходити у тексті портрети персонажів.
Порівнювати образи Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна.
IV. Робота над темою уроку
1. Коментар вчителя
«Пригоди Тома Сойєра» - найвідоміша книга Марка Твена, яка принесла йому світове визнання. Вже друге століття Том та його друзі крокують по планеті… Ми впізнаємо героїв за портретними характеристиками
2. Словникова робота
Портрет – опис зовнішності героя художнього твору.
3. Пошукове завдання.
Знайти у тексті портрети персонажів ( Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна ).
4. Віртуальна подорож до Америки.
«Зустріч із Томом та його другом Фінном» (англ.мова)
Tom. Hello, Huckleberry.
Huckleberry. Hello yourself, and see how you like it.
Tom. What’s that you got?
Huckleberry. Dead cat.
Tom. Let me see him, Huck. My ! He’s pretty stiff. Say, what are dead cats for, Huck ?
Huckleberry. Good for ? Cure warts with.
Tom. No ? Is that so? How do you cure them with dead cats?
5. Конкурс малюнків учнів до твору
6. Робота з епіграфом уроку.
Як ви вважаєте, чому саме такий епіграф було обрано до цього уроку ?
7. Робота в парах.
Продовжуємо роботу з художнім текстом (роздаються завдання на картках).
Група 1. Порівняти образи Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна
Група 2. Визначити схожість і відмінність між Томом та Геком
Група 3. Визначити відмінність між друзями (на рівні рис характеру).
Група 4. Чого навчила Вас повість «Пригоди Тома Сойєра» ?
V. Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивна вправа «Мозкова атака».
1. Для мене повість «Пригоди Тома Сойєра» - це…
2. Що характерно для Тома Сойєра та його друга Гекльберрі Фінна?
3. З ким із героїв повісті «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена я хотів (хотіла) би потоваришувати?
VI. Домашнє завдання