Тема майстер-класу: ”«Кардмейкінг – мистецтво створення листівок».
Мета:
розвивати художню уяву, естетичний смак; виховувати охайність, працелюбність, розвивати дрібну моторику рук.
формувати шановливе ставлення до традицій різних народів світу.
Очікувані результати:
● розуміти особливості рузних технік виготовлення листівок
● будуть вміти виділяти композиційний центр у сюжетно-тематичній композиції;
● використовувати різні техніки для створення сюжетно-тематичні композиції
● усвідомлювати роль мистецтва як засобу збереження історичної пам’яті людства.
Обладнання та матеріали: Зразки вітальних листівок, презентація "Виготовлення листівки", картон, кольоровий папір, стрічки квілінгу, серветка, стрічка, клей ПВА, ножиці олівець лінійка.
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку:
I. Організаційний етап.
Перевірка наявності учнів. Налаштування на роботу. Створення позитивного емоційного настрою.
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Учитель. Добрий день! Сьогодні на нас чекає плідна праця. Ми ознайомимося з різновидом створення листівок- кардмейкінг. Спочатку ознайомимося з теоретичною частиною і технікою безпеки, а потім застосуємо здобуті знання на практиці.
III.Оголошення теми і мети уроку
Тема майстер-класу: ”«Кардмейкінг – мистецтво створення листівок».
IV. Вивчення нового матеріалу із практичним закріпленням:
Знайомство з поняттям «кардмейкінг»
Виготовлення листівок, або кардмейкінг (card – карта, листівка, make – робити, виготовляти)– це ремесло, вид діяльності і хобі. До речі дуже старовинне!
Знайомство історією виникнення листівок
Історія виникнення листівок сягає Давнього Єгипту.
А у Давньому Китаї на Новий Рік було прийнято дарували листівки, звісно виготовлені вручну.
У 1400 році листівка, зроблена вручну, потрапила до Європи і знайшла надзвичайну популярність. Аж до середини XIX століття у всіх куточках Європи люди вітали один одного саме саморобними листівками. Пізніше з'явилися друковані пристрої, активно стали розвиватися комунікації, у всіх сферах був помітний прогрес. Але тим не менше листівка ручної роботи, як і раніше була дорогим і пам'ятним подарунком. Її виготовленням займалися художники, майстри своєї справи. Унікальність кардмейкінга була ще й у тому, що виробник листівки не просто штампував черговий шаблон, а до кожної роботи підходив індивідуально, з душею, проявляючи свою майстерність і фантазію.
Є ще така версія. Перша листівка з'явилася в туманному Альбіоні в 1794 році. Якийсь художник Добсон відправив своєму другові поздоровлення зі святом, на якому намалював зі зворотної сторони картинку із зображенням сімейства навколо ялинки. Другові це сподобалося, і на наступний рік новоявлені листівки розлетілися вже по всіх знайомих спритного художника.
Звичайно, незабаром ідею підхопили підприємці, що пустилися малювати вітальні картки на продаж.
Є й інша версія. Вона говорить, що вперше листівки з'явилися в 1841 році у вітрині книгарні в Шотландії. Чи не самі шотландці придумали цю версію, щоб позбавити англійців слави першовідкривачів.
За пальму першості сперечаються й французи. Стверджуючи, що одне з перших згадувань про листівки ставиться до 1777 року, коли "Паризький поштовий альманах" помістив повідомлення про те, що " поштою пересилаються як поздоровлення на всілякі випадки мальовані картинки часто з текстом; вони пересилаються відкритими для всякого". Яка із цих версій більш правдоподібна точно не знає ніхто. Одне безсумнівно - що перша листівка з'явилася із приводу Нового Року. І сьогодні різдвяні й новорічні листівки, мабуть, користуються найбільшою популярністю серед усіх поштових карток.
Техніки виконання листівок
Скрапбукінг – це техніка яка використовується у виготовленні та оформленні фотоальбомів чи окремих фотографій. Сьогодні до скрапбукінгу відносять і виготовлення привітальних листівок, конвертів, записників.
Декупаж (від фр. decouper вирізати з паперу) — декоративна техніка на тканині, склі, дереві (та інших поверхнях), що полягає у вирізуванні візерунків із різних матеріалів та наклеюванні їх на поверхню, що декорується.
Поп ап (Pop up) – техніка виготовлення об'ємних листівок. Для цього існують спеціальні готові схеми, використовуючи які можна створити неповторні об'ємні листівки.
Вишивка – для виготовлення листівок використовуються вишиті мотиви, підійдуть будь-які техніки вишивки – хрестиком, гладдю, бісером, стрічками. Мотив вставляється в заготовку і ваша листівка готова.
Квіллінг – це виготовлення декоративних композицій шляхом скручування паперових смужок в спіраль з якої формується елемент композиції потрібної форми.
Орігамі – ця техніка також часто використовується при виготовленні листівок, наприклад у вигляді складеного з аркуша паперу сорочки, плаття, банта, ялинки тощо.
Це основні техніки рукоділля для кардмейкінга.
«Види листівок за призначенням»
Поштові листівки: на лицьовій стороні друкується повноформатне зображення. Зворотний бік призначається для написання повідомлення, адресної зони («Кому», «Куди», «Адреса відправника», «Адреса одержувача») і поштової марки. Якщо листівка не є поштового, місце для адреси та наклейки марки не передбачається.
Вітальні листівки: використовуються для привітань зі святами та іншими подійними датами.
Сувенірні листівки: містять повноформатне зображення пам'ятників культури, музеїв, міст.
Корпоративні (ділові): розробляються з урахуванням фірмового стилю компанії (організації), припускають серійний друк, використовуються для розсилок акціонерам, партнерам і клієнтам в передсвяткові дні з метою зміцнення партнерських відносин.
Рекламні листівки: призначені для реклами продукту. Поширюються безадресним способом (викладка в громадських місцях (кафе, ресторани), вкладка в журнальну продукцію).
Pop-up (об'ємні) листівки: при відкритті видання виходить об'ємна фігура або цілий каскад змодельованих зображень. Дана технологія широко використовується у виробництві книг для дітей.
Листівка-запрошення: обов'язковий атрибут будь-якого урочистого заходу. Містить інформацію запрошувального характеру з особистим зверненням до адресата-одержувача.
V. Практична робота
Перед початком роботи потрібно повторити правила безпечної праці.
Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічні вимоги при роботі
Демонстрація прийомів роботи.
Робота з технологічними картами.
Виконання практичної роботи
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
1. Якою технікою мі виконували листівку?
2. На якій відстані від очей потрібно тримати роботу? (30 см)
Учитель. Листівка- це завжди витвір мистецтва.Бажаю Вам створити власні листівки та отримати від процесу виготовлення великий заряд надтхнення для сво.ї майбутньої творчості.
VІ. Підсумки заняття.
VІІ. Домашнє завдання.
Підготуватись до наступного етапу роботи.