Конспект уроку допоможе вчителю початкових класів формувати вміння в учнів читати казку в особах, правильно інтонуючи мову дійових осіб; удосконалювати техніку читання, використовуючи різні види роботи над текстом
Мордовцева Тетяна Володимирівна, вчитель-методист початкових класів Пісківської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок-казка літературного читання в 4 класі з інтерактивними методами навчання та театральної педагогіки «Мудрість- найкраще багатство» на тему : « Українська народна казка «Мудра дівчина»
Мета: ознайомити із побутовими казками,їх особливостями; українською народною казкою «Мудра дівчина»;
навчити усвідомлено сприймати і аналізувати текст;розвивати вміння ставити питання,висловлювати свої думки;
розвивати зв'язне мовлення та навички читання, вміння відтворювати зміст прочитаного;
формувати вміння читати в особах,правильно інтонуючи мову дійових осіб;
виховувати такі якості,як кмітливість,співчуття,уважність.
Міжпредметні зв’язки: українська мова.
Обладнання: таблиці,картки із завданнями.
ТИП УРОКУ :комбінований
Хід уроку
І.Самовизначення до діяльності
Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він казковий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться до гостей
Привітайтесь-/учні/ «Добрий день!»
Доброго ранку, доброго дня, ми вам бажаєм здоров ‘я й добра!
За парти тихо сіли, випрямили спини.
Ноги разом стоять,руки спокійно лежать.
ВПРАВА « СИГНАЛІЗАЦІЯ» /ДІТИ СИГНАЛІЗУЮТЬ СВІТЛОФОРАМИ/ТАК-ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР,НІ-ЧЕРВОНИЙ.
ІІ ПСИХОЛОГІЙЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вправа «Закінчи речення»
Очі дивляться та все / бачать/.
Вуха слухають та все /чують/.
Голова /думає/.
ГРА « УСМІШКА ОЧИМА»
Очі- наше дзеркало душі. Що можна передати очима?/Радість, добро, любов, тепло/.
Сусіду по парті передайте усмішку очима. Ви усміхнулися. Ви засвітилися. Чим засвітилися?/Серцем, душею, усмішками/.
-Сіли рівненько, підняли оченята, прочитайте тему уроку,малята.
Побутові казки.Українська народна казка «Мудра дівчина».
Виразно читати Визначати головну думку твору
Бути уважним ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ
Давати характеристику героям казки бути творчим
ВПРАВА «УРОК»
А якими ви будете на уроці?
У- уважними Р-розумними О-оригінальними К- кмітливими
Сьогодні ми будемо у світ знань мандрувати,
Будемо казку вправно читати.
Перед нами нелегкі завдання.
Тож побажаємо собі удачі, терплячості для нас.
За роботу, в добрий час!
РОЗМИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ /ВІДЕОРОЛИК/
Мовна розминка
(Щоб наше мовлення було правильним )
За-за-за- в ліс пішла коза,
Оз-оз-оз- їде паровоз,
Зе-зе-зе- зебра віз везе,
Уз-уз-уз- у болоті загруз.
На печі, на печі, смачні гарячі калачі.
Хочеш їсти калачі- не лежи на печі.
-читання П-повільно Н-нормально Ш –швидко Г-голосно Т-тихо ШГВ-швидко-голосно і весело.
3. РОБОТА НАД РЕЧЕННЯМИ
/Прочитати РЕЧЕННЯ на одному видиху./
-В казці перемагає зло.
- Казка-мудрість покоління.
4.ГРА « СЛОВА РОЗСИПАЛИСЬ»
КЗКАИ ЧРАІВНІ ОРП ВТНАИР / казки чарівні про тварин/
5.ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА «МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
6. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
РОЗУМ КМІТЛИВІСТЬ
НАРОД КАЗКА СПРАВЕДЛИВІСТЬ
МУДРІСТЬ ЛЮБОВ
Відповіді : «Цар-лев»/1/,»Царівна-жаба»/2/,»Кривенька качечка»/2/,»Два брати»/?/,»Калиточка»/?/,»Лисичка-кума»/1/,»Язиката Хвеська»/?/,»Дідова дочка і бабина дочка»/?/,»Яйце-райце»/?/
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
/Відео-заставка « В гостях у казки»/
Секрет нашого меню- це наш гість-бібліотекар Наталія Володимирівна, яка проведе з вами вікторину по казкам , які ви вже прочитали з «Бібліопарасольки»
Вікторина « З якої казки?»
Ну-мо,дітки,казку швидко відгадайте ви таку!/»Рукавичка»/
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання казки « Мудра дівчина».
Від чого, на вашу думку, може залежати мудрість?
Мудрість- це володіння розумінням та розсудливе і грамотне застосування не лише здобутих знань, але й досвіду, інтуїції. Це властивість людини знаходити рішення різних проблем, у тому числі життєвих, опираючись на свій та чужий досвід. Сьогодні завдяки казці « Мудра дівчина» ми дізнаємось, якою є мудра людина і як вона може користуватися своєю мудрістю.
Словникова робота
а/Читання « пірамідок-слів .
хорт пан
убогий пшоно
світлиця прудкіш
зажурилася дожидатиму
повипрягайте поздоровкалась
б/Пояснення значень слів
Ізласкавився- виявив співчуття.
Позиватися- судитися.
Лікоть- міра довжини, приблизно півметра.
Гринджоли-сани.
Рундук- ганок.
Прицькувати- натравити собаками.
Хорти- мисливські собаки.
Привела / лоша/ - народила.
Переходимо до наступної сторінки «Рецепти страв»
-А зараз ми з вами потрапимо до театру. Артисти, на сцену!
/Під час виступу всі діти виконують « Казковий гопак»/
-вчителем;
-ланцюжком;
- самостійно вголос;
-самостійно мовчки;
-читання- гудіння;
-читання на одній ноті;
- читання «луною»;
- читання « за диктором».
6. ЕТАП ПЕРЕВІРКИ ПЕРВИННОГО СПРИЙМАННЯ ЗМІСТУ ТВОРУ
7.ЕТАП ПОГЛИБЛЕНОГО СМИСЛОВОГО Й СТРУКТУРНОГО АНАЛІЗУ ТЕКСТУ
1/ ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ « ПОШУКОВЦІ»
« Ну,бідний брат відробляв потроху…»
«Багач іде додому та й розмірковує…»
« Я такий розумний…»
« Маруся взяла ніж,пішла…»
« Та от чого,пане…»
2.РОБОТА В ПАРАХ.ОПРАЦЮВАННЯ ПИТАНЬ ДО ТЕКСТУ./С.12/
- Знайдіть питання,наведені після тексту.
- Прочитайте п’яте питання.
- Працюючи в парах,доберіть до кожної ілюстрації уривок з тексту.
3. ТВОРЧА РОБОТА У ГРУПАХ
1 група .Перекажіть зачин тексту від імені багатого брата.
2 група.Стисло перекажіть основну частину від імені батька.
3 група. А як розповів би кінцівку казки пан?
4.ХАРАКТЕРИСТИКА ДІЙОВИХ ОСІБ
На дошці записані слова : пан,дівчина. Учні називають їхні риси характеру, записують слова у відповідні колонки.
а/корову б/козу в/молока
а/ Стало шкода;
б/ захотів подарувати своєму сусідові;
в/ бідний брат не відробив за подароване.
а/до священника б/до пана в/ до сусіда
а/ барани б/земля-мати в/хліб
а/хорти б/птахи в/думка
6 . Що миліше над усе?
а/ сон б/гроші в/ багатство
7Скільки варених яєць передав пан Марусі?
а/ п’ять б/сім в/ десяток
а/ найтоншу гілочку б/ полотно в/ курча
а/коня б/кобилу в/цапа
а/ прицькувати її собаками б/ впустити в хату в/вигнати з двору
11/ Що подарувала дівчина панові?
а/горобця б/ зайця в/ хлібину
а/дівчина б/пан в/суддя
6.ЧИТАННЯ ФРАГМЕНТІВ КАЗКИ ЗА ОСОБАМИ
Підготовка до читання казки за особами
/ самовпевнено,рішуче/.
РОБОТА В ГРУПАХ Читання за особами фрагментів казки
Наступна сторінка «Корисні поради»
VІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
« ХВИЛИНКА-ЦІКАВИНКА»ДОБЕРИ ПРИКАЗКУ»
-Подумайте, про кого можна так сказати.
-Живіт товстий, а лоб пустий.
- Багатий на лати та на дрібні сльози.
-Ухопив шилом патоки.
- Потрібно розумом надточити де сила не візьме.
РЕФЛЕКСІЯ
/Перед розумом і сила поступається. Розум за гроші не купиш. Розуму не позичиш. Око бачить далеко, а розум ще далі./
Вчитель : Казка « Мудра дівчина» демонструє нам, що кмітливість дуже часто в житті стає в пригоді і що їй не може протистояти ані груба сила,ані жадібність.
ЩО ? КАЗКА
ЩО РОБИТЬ ? ПОВЧАЄ
ЯКА? ЦІКАВА
КАЗКУ ЧИТАЮТЬ ДІТИ.
КАЗКА-ДЖЕРЕЛО НАРОДНОЇ МУДРОСТІ.
А тепер дайте оцінку уроку:
САМООЦІНКА
Учні прикріплюють листочки біля відповідних надписів.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поміркувати про місце мудрості в житті людини. Знати зміст казки, скласти план твору, вміти відповідати за питаннями до тексту казки.
УІ етап «По роботі й нагорода» /Звучить музика/
«Забута казка-це золоте намисто, яке впало на морське дно»-так кажуть старі люди.І щоб не втратили наступне покоління такого намиста, ми повинні зберігати у своїй пам’яті ці перлини народної мудрості.
Пахне пиріг колосками пшеничними,
Росами ранніми і опівнічними.
Піснею трактора,дощиком лагідним.
Сонцем ранковим, обіднім і західним.
Цим святковим короваєм пригощайтесь,діти, гості,
Набирайтесь доброти, сили, щастя вдосталь!
Казка до вас іще прийде не раз!
Ви в неї повірте і все буде гаразд!
/Учні пригощаються пирогом./