Конспект уроку допоможе вчителю початкових класів продовжити ознайомлення з біографічними відомостями Лесі Українки; актуалізувати знання про життєвий та творчий шлях поетеси;виховувати почуття до рідного слова;учити виразно читати поетичні твори.
;
Мордовцева Тетяна Володимирівна-вчитель-методист Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст.
УРОК ЧИТАННЯ З ІНТЕРАКТИВНИМИ МЕТОДАМИ НАВЧАННЯ В 4 КЛАСІ « СТАН ПРИРОДИ І НАСТРІЙ ЛЮДИНИ У ТВОРАХ ЛЕСІ УКРАЇНКИ» НА ТЕМУ :» ЛЕСЯ УКРАЇНКА.»ДАВНЯ ВЕСНА»
МЕТА :Продовжити ознайомлення учнів з біографічними відомостями Лесі Українки;актуалізувати знання про життєвий та творчий шлях видатної поетеси; удосконалювати читацькі навички і збагачувати словниковий запас учнів синонімами;виховувати почуття любові до рідного слова;учити виразно читати поетичні твори;формувати емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаних віршів; навчити бачити красу рідної країни;розвивати образне мислення, зв’язне мовлення школярів.
ОБЛАДНАННЯ : «Дерево життя» поетеси Лесі Українки,портрет Лесі Українки,квіти з завданнями,складові таблиці.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Проспівав дзвінок- починається урок.
Встаньте,діти,всі рівненько,посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,поверніться до гостей,
Привітайтесь :» Добрий день!»
Всім присутнім здоров’я ми зичимо й добра.
А тепер до роботи нам братись пора.
За парти тихо сіли, випрямили спини.
Ноги разом стоять,руки спокійно лежать.
Ви уважні, ви активні – хочете читати.
Готові відповідати?
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « КРИГОЛАМИ» « ЯКИМ Я БУДУ НА УРОЦІ?»
Щоб урок був гарним,змістовним, цікавим,якими ви бажаєте бути на уроці?
У- УВАЖНИМИ Р-РОЗУМНИМИ О- ОРИГІНАЛЬНИМИ К- КМІТЛИВИМИ
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ»
« АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ»
Збагачувати словниковий запас слів Розвивати вміння працювати з
підручником
ЦЕЙ УРОК НАВЧИТЬ МЕНЕ
Розвивати вміння аналізувати Розкривати зміст твору
І робити висновки
Прогнозувати розвиток подій у творі
Висловлювати власну думку Мати бажання більше знати
Працювати в групах і парах
Я ЗГОДНА З ВАМИ.МЕНІ ПРИЄМНО ВЧИТИ ТОГО,ХТО ХОЧЕ ВЧИТИСЯ.
ДЕВІЗ УРОКУ : Те,що вчили, пригадаєм. Поміркуєм,прочитаєм!
Діти, покажіть, з яким настроєм ви починаєте урок?/синій- робочий,червоний- веселий,зелений- сумний,жовтий – бадьорий/
ІІ. ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ НА УРОК
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « СТВОРЮЄМО ГАРНИЙ НАСТРІЙ»
За вікном – осінь. Природа дарує нам приємні сюрпризи- сонце,останнє тепло,запахи осінніх квітів. А що ми можемо подарувати одне
одному ?/Посмішку./
ГРА « УСМІШКА ОЧИМА»
Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного. Посміхніться. Для того, щоб виконати всі завдання на уроці, будемо працювати,слухати, мислити, висловлювати свої думки.
ВПРАВА « ОБЛИЧЧЯ ДО ОБЛИЧЧЯ»
Тримаючись відкритими долонями, скажіть щось приємне своєму другові і побажайте успіху на уроці.
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « ОЧІКУВАННЯ».МЕТОД « НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
-Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок ?
- Якими ви повинні бути на уроці?
- Продовжіть речення: « Я буду на цьому уроці…»
/активним, уважним, сміливим, працьовитим, веселим, дружнім/.
-Урок цей буде ……яким?
/ Цікавим, веселим, яскравим,приємним, пізнавальним…/
-Отже, ви будете:активними,уважними,сміливими,працьовитими,веселими,дружніми.
- А урок буде: цікавим, яскравим,приємним,пізнавальним.
ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА « ВУЗЛИКИ»
Для того,щоб прочитати слова,потрібно в кожному рядку закреслити одинакові букви.
Д Ю Ю А Ю Ю В Ю Ю Н Ю Ю Я Ю Ю/ДАВНЯ/
В И И Е И И С И И Н И И А И И/ВЕСНА/
Гра»ПРОЙДІТЬ ЛАБІРИНТ- ПРОЧИТАЙТЕ СЛОВА
Пройшовши лабіринт,прочитайте ім’я письменниці,яка написала цей вірш.
Е С К Р Ї Н
Л Я У А К А
ІУ. ОГОЛОШЕННЯ. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
Ми сьогодні з вами поведемо розмову
Про чудову жінку, всім людям відому.
Оце перед вами у квітах барвінку
Наша поетеса- Леся Українка.
Сьогодні ми продовжимо вивчати твори поетеси Лесі Українки. Для цього ми з вами побуваємо у музеї. Всім нам відомо, що у музеях є експонати. Так і у нашому музеї ви бачите експонати. Але вони не прості,бо відображають моменти дитинства Лесі.
1 експонат- ілюстрація-зображення українського пейзажу;
2 експонат-ілюстрація – зображення фортепіано;
3 експонат- ілюстрація – цифра 8;
4 експонат – ілюстрація – зображення весняного пейзажу.
ПЛАН УРОКУ
У. НАДАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
РОЗМИНКА «Рахую до п’яти»
ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА
«ПОВІТРЯНА КУЛЬКА». Надуваємо повітряну кульку на рахунок до 5-ти і очима стежимо за тим, як кулька збільшується і на ній ростуть візерунки.
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
Оченята роблять вправи:вліво- вправо, вліво- вправо.
Потім – вгору, потім-вниз оченятами дивись.
ВПРАВА МОЗКОВОЇ ГІМНАСТИКИ
-Намалюйте в повітрі « вісімку».
ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ЧИТАЦЬКИХ НАВИЧОК
Кожна літера прізвища поетеси УКРАЇНКА- має свій номер-цифру. За допомогою цього ключового слова необхідно скласти нові слова,згідно з комбінаціями цифр.
У К Р А Ї Н К А
1 2 3 4 5 6 7 8
21378 |
134 |
3468 |
1234568 |
234568 |
|
|
|
4328 |
342 |
2346 |
2345 |
2312 |
|
|
|
/Курка,ура,рана,Україна,країна,арка,рак,кран,краї,крук./
Прочитайте прислів’я на одному мовному видиху:
3.РОБОТА ЗІ СКОРОМОВКОЮ
Зоя і Зіна знайшли лозини.
Лозина до лозини-і зроблені корзини.
4.РОБОТА НАД ЧИСТОМОВКОЮ
Ож-ож-ож- вирушаєм в подорож.
Еж-еж-еж- бережіть ліс від пожеж.
5.Гра « Доберіть антоніми».
Темний-/світлий/.
Зустрічає-/проводжає/.
Тихо-/голосно/.
Чорний-/білий/.
Ранок- / вечір/.
Угору-/униз/.
Говорить-/мовчить/.
Сміється-/плаче/.
УІ .ВПРАВА НА ШВИДКІСТЬ ЧИТАННЯ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Завдання ви приготували, що додому задавали?
Почнемо перевіряти, його голосно читати.
« Конвалія»30 сек.Замір.Знову читати 30 сек
-Прочитайте четверте запитання до твору.Знайдіть у тексті слова,за допомогою яких поетеса передає своє ставлення до квіточки.
- Які почуття передає нам авторка?
- Чи співзвучні її почуття вашим? Яким саме?
- Якими словами називає поетеса панночку?Як ставиться до її вчинку?
- Які риси її характеру підкреслює?
5. ГРА « ПЕРЕВТІЛЕННЯ»
-Уявіть себе конвалією. Як би ви розповіли цю історію? Які думки, почуття хотіли би передати людям?
6. ІНТЕРАКТИВНИЙ ПРИЙОМ « ЗАЙМИ ПОЗИЦІЮ»
- Виберіть твердження, з яким ви погоджуєтесь. Доберіть аргументи на підтримку своєї позиції.
а/ Я схвалюю вчинок панночки,і конвалію не шкода,бо в лісі їх багато.
б/ Я засуджую вчинок людей,і мені дуже жаль конвалію.
7.ПРИЙОМ « ТОК-ШОУ»
- Подумайте, чи екологічно мислила панночка. Які наслідки можуть мати її вчинки? Чи варто змінити їй своє ставлення до природи?
УІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА
1/Актуалізація опорних знань
Розглядання портрету Лесі Українки.
Поетичною спадщиною Лесі Українки можна сміливо назвати книгою життя, а її саму- донькою народу.
Щедрість мудрість любов
Лагідність ніжність доброта
Щирість чесність товариськість
2/БЛІЦ- ОПИТУВАННЯ/ПИТАННЯ БЕРУТЬСЯ З «Дерева життя Лесі Українки»
Перевіримо свої знання. «БЛІЦ_ОПРОС»
1.У Лесі було: а/ 5 братів і сестер б/2 сестри і 1 брат в/3 братів та сестер
2.Леся Українка народилась в а/місці Звягелі б/Луцьку в/Києві
3. Як називається перший Лесин вірш? а/»Вишеньки» б/ «Конвалія»
в/ « На зеленому горбочку».
Загадка
Я пробуджую поля і заквітчую гаї.
Прокидається земля і співають солов’ї.
Всяк на світі мене зна. Я-…./весна/.
-Заплющте оченята,слухайте та уявляйте.
/Учитель умикає аудіозапис весняної мелодії./
-Уявіть себе художником і намалюйте картину весняної природи.
- Які почуття ви передасте у своїй картині?
5 РОБОТА ЗА КАРТИНОЮ В. ЯЦЕНКА «РАННЯ ВЕСНА»
-Розгляньте картину художника Володимира Яценка «Рання весна».
- Доведіть, що змальовано саме ранню весну.
-Яка погода була цього дня?
- Що зображено на передньому плані?
- А вдалині?
-Що зображено світлим тоном, а що- темним?
- Які почуття передав художник?
- Чим особливо приваблює ця картина?
2. ЕТАП ПЕРВИННОГО СПРИЙМАННЯ ЗМІСТУ ТЕКСТУ УЧНЯМИ
1.Слухання поезії Лесі Українки « Давня весна».
-Чи сподобався вам вірш?
-Який настрій він у вас викликав?
- Які картини ви уявляли,слухаючи вірш?
2.Словникова робота
Читання колонок згори вниз та знизу вгору.
ХУТКО ВІДГУК
ВСЛІД БРИНІЛО
СПІВУЧІ ЛИСТЯЧКО
СМІЯЛОСЯ ЗАМИГОТІЛО
-Доберіть синоніми до слів ХУТКО/швидко,миттєво/, ВІДГУК/луна,відгомін/, БРИНІЛО/дзвеніло/.
3.Гра « Губи на замку»
Мовчазне читання учнями вірша,кожен- у своєму темпі,при цьому ворушити губами заборонено.
-Від чийого імені йдеться розповідь у вірші?
- Який дарунок принесла весна поетесі?
- Як у вірші підкреслюється пробудження природи?
- У яких рядках вірша говориться про весну, як про живу істоту?
-Що поетеса говорить про свій настрій?
-Якою поетеса називає весну?/Веселою,щедрою,милою./
-Як ви розумієте вислів промінням грала,сипала квітками?/Світило ясне весняне сонечко.Земля вкрилася квітами./
- Що означає вислів:»Співало все, сміялося,бриніло?»/Усе цвіло довкола,співали пташки,раділи люди весні./
7. Вправи для розвитку швидкості читання
Гра» Хто швидше читає»
Гра « Знайди риму»
СКЛАДАННЯ СЕНКАНТУ/мініатюри з 5-ти рядків/
1/іменник,що виділяє тему /весна/
2/прикметники /давня/
3/дієслова/настала/
4/фраза,що виражає особисте ставлення до теми /Раділи люди весні./
5/одне слово- синонім до назви теми /тепло/
ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА.РОБОТА ПО ГРУПАМ
1/-------------чарівниця 2/Сонечко пригріло і скрізь------------------
----------------цариця У віконце-------------- уміхнулось----------,
------------------------ травка Діти стали всі радіти і за сонечком----
-----------------муравка І кричати :»Сонечко!Знов заглянь в----!»
---------------у віконце
---------------сонце.
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ « Весна дарує кожному,що треба і що хочеться».
-Користуючись текстом,доповніть речення за змістом.
Землі- ,ліску- ,полю- ,людям- ,птахам,що повертаються- ,маленькій Лесі- .
РЕФЛЕКСІЯ.САМООЦІНКА
Працював хто погано, хто примірно
Оцініть себе,діточки,вірно.
-Що нового ви вивчили сьогодні?
- Чи справдились ваші очікування від уроку?
-Чого можна навчитися у Лесі Українки?
Твого слова співучого сила
Кличе нас до щасливих висот.
У віршах свій народ ти любила
І тебе не забуде народ!
МЕТОД НЕЗАВЕРШЕНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ
На уроці я навчився... я хотів би більше.... виявляється,що..
ПОРАДА ВІД УЧИТЕЛЯ
-Весела стежина веде дитину
У світ природи,дивний світ,
Де є метелик,є калина,
Стежинка біла й маків цвіт.
Де бджоли пісню літа співають,
Палає квітка в краплях роси.
Цвіркун на скрипочці грає,-
Зумій відчути оце все.
За всю турботу і щиру ласку
Природа віддячить тобі не раз.
Тож не поруш чарівну казку-
Нехай вона радує нас!