Тема. Обчислення значень виразів. Доповнення рівностей і нерівностей. Складання і розв’язування задач за малюнками.
Мета: 1. Формування ключових компетентностей:
навчальної – вміння здійснювати навчальну діяльність у взаємодії;
соціальної – формувати бажання допомагати в біді.
2. Формування предметних компетентностей:
Обладнання: паперові сіжинки, зображення звірів і Зими, кольорові олівці, зображення ялинок на дошці для гри «Прикраси ялинку», зображення хатинки і сніжок для гри «Збий бурульку», ялинки із картону для кожного учня.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Добрий день, любі малята,
Рада вас усіх вітати.
Дуже хочу казочку
Вам я розказати.
Тож умощуйтесь зручненько,
Посміхніться веселенько,
Серце відкрийте для доброти –
В казку вже можемо з вами іти.
День за днем мете сніжок
Сива Завірюха,
А у зайчиків малих
Вже померзли вуха.
Змерзли лапки, хвостик змерз,
Капають сльозинки.
Щоб зігрітись зайці скачуть
Навколо ялинки.
Зла Хурделиця-Зима
Звіряток лякає.
Без розв’язаних завдань
В хатку не пускає.
Звірі й раді б розв’язати
Геть усі завдання,
Та у школу не ходили
З рання й до смеркання.
Ще малі були зовсім
Оці малючата
Й гірко плачуть від страху
Лиски і білчата.
Тихо вовчик підвива,
Хлипа ведмежатко
І за голову взялось
Мале мишенятко.
II. Повідомлення теми уроку
Та Завія не зважає,
А лиш завдань добавляє
І оцим усим ще більше
Звіряток лякає.
Каже: «Слід вам додавати
Й віднімати число 2.
Треба рівності складати,
Нерівності доповняти,
Задач кілька розв’язати
Ще й в зошитах написати».
Роздала усім завдання
І на доньчине прохання
Повіялась знов по сніг.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Поки Хуга-Заметіль
По сніг подалася,
Може, виручим звірят?
У нас усе вдасться!
IV. Повторення вивченого матеріалу
1. Гра «Прикраси ялинку»
Саме перше зайченяток
Треба нам порятувати,
Адже цілих 6 ялинок
Мусять вони прикрашати!
Слізки втерли, гріють вушка,
Дуже вдячні вам звірюшки
І сніжинки щонайкращі
Вам поклали під подушки.
2. Гра «Збий бурульку»
Вовченятам треба спритно,
Взявши в руки кульки,
Із хатинки чарівної
Швидко збить бурульки.
Підкажіть, яку їм сніжку
Треба взяти в лапку,
Щоб бурульки позбивати
Й все було в порядку?
Як ви швидко працювали!
Вовчиків порятували.
А вони вам у подяку
Сніжинки передали.
3. Усний рахунок (робота з математичним віялом)
А маленьким лисенятам
Хитра Завірюха
Кілька задач загадала.
Їх би вам послухать.
Білка-мама й білченя
По горіхи йдуть щодня.
І, збираючи горіхи,
Білченя сказало тихо:
- Ось чотири, ось ще п’ять.
Як же їх порахувать?
Кіт Матвій до річки йшов,
Чималенький ніс улов.
Щоб хвилинку відпочити,
На пеньок край стежки сів,
Взявся рибку полічити:
Три лини, сім карасів.
Три плюс сім – додать не може.
Хто Матвію допоможе?
Десять стиглих зерен сої
Хом’ячок у нірку з поля
За щоками наносив,
З них чотири зразу з’їв.
Лишок перегодом з’їсть.
Скільки в нього зерен?..
От які ви молодці!
Вас би слухать й слухать.
А у малих лисеняток –
Радості по вуха.
Вам сніжинки у дарунок
Вони теж прислали.
У свій радісний танок
І вас погукали.
4. Фізкультхвилинка «Таночок круг ялинки»
V. Робота над темою уроку
Робота за підручником (с. 61)
Завдання 2
Самостійна робота (кругові приклади)
Ведмежаті треба швидко
Круг пройти магічний.
Всі приклади розв’язати
Правильно й логічно.
Допоможемо малому.
Хай в нього все вдасться.
Нехай пісню переможну
Співає від щастя.
А про вас він не забув –
Передав сніжинки.
Каже, може, хочете
Прикрасить ялинку.
Завдання 3
Ну а диким поросятам
Нерівності розв’язати
Допоможемо гуртом?
- Коментуєм «ланцюжком».
Вже і цьому дали лад.
Від свиняток – снігопад. (Роздаю сніжинки)
Завдання 3 (Робота в групах)
А найменшим мишенятам
Слід задачі розв’язати
Про дітей, які ялинку
Теж хотіли прикрашати.
Ви у групах попрацюйте –
Мишеняток порятуйте.
Мишенята вас вітають
І сніжинки вам вручають
Та до танцю-підстрибанцю
Вас усіх гукають.
Фізкультхвилинка «Ясне сонце»
VI. Закріплення знань
Робота в зошитах із друкованою основою (с. 30)
Завдання 2
Кіт мав теж дать лад задачам
Та чобіт своїх не бачить.
Знайдем чоботам лиш пари
І тоді вже кіт ушкварить.
Завдання 3
От кіт взувся в чобітки
І задачі залюбки
Розв’язав би – та не вміє
І без допомоги мліє.
Ми ж в біді його не лишим:
І розв’яжем, і напишем.
Завдання 4 (Робота в парах)
Лише білочка у нас
Сама залишилась.
Та від холоду і страху,
Як листок трусилась.
У палац казковий треба
Її шлях прокласти,
Але вона цифр не знає.
Як в відчай не впасти?
Порятуєм і її –
Хай розвеселиться
І до друзів йде гуляти,
Коли їй не спиться.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
А тут і Зима повернулась,
Снігу знов принесла.
Перевірила завдання –
В долоні як плесне!
Робота за підручником (с. 61)
Завдання 1
Де не взявсь Ділусь Мороз
Із мішком дарунків.
Поможіть же ви звірятам
Розібрать ті клунки.
Вам Дідусь приніс ялинки
Гарні, як перлинки.
І на них ви почіпляйте
Всі свої сніжинки.
А чіпляючи сніжинку,
Кожен хай розкаже,
Що найбільш запам’яталось
Чи може покаже?
Добре серце ваше свято
До нас в клас принесло,
А звірятам ще й надію,
Що все лихе щезло.