Урок – казка
з математики у 4 класі
з теми: «Перетворення одиниць вимірювання часу»
Урок – казка
ТЕМА: «Перетворення одиниць вимі- рювання часу.»
Повторення: Розвʼязування задач на знаходження числа за двома різницями.
МЕТА: вчити перетворювати більші одиниці часу в менші і навпаки; закріпити вміння вирішувати задачі на знаходження числа за двома різницями; приклади на сумісні дії;
розвивати логічне мислення;
виховувати бережливе ставлення до використання часу.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці:
1. Алгоритм перетворення одиниць часу.
2. Карточки з задачами для всіх учасників.
3. Емблеми.
4. Двері в’язниці з замками.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети.
Діти, сьогодні на уроці ми будемо вивчати тему: «Перетворення одиниць вимірю-
вання часу». А також повторимо розвʼязу-
вання задач на знаходження числа за двома різницями. Ви повинні навчитися перетворювати більші одиниці часу в менші і навпаки; закріпити вміння вирі-
шувати приклади на сумісні дії та задачі; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до використання часу.
ІІ. РОБОТА ЗА ТЕМОЮ
1) А зараз покладіть голівки на парту і представте собі, що ви потрапили в світ казки, яка допоможе нам сьогодні на уроці.
Вчитель:
Якось Кощій Безсмертний вирішив перелічити всі свої скарби, але сам не зміг і ось, що трапилось.
Увага! (Всі піднімають голівки)
(На сцені стоїть Кощій Безсмертний з принцесою Математикою. А подаль Баба Яга з мітлою.)
Кощій Безсмертний:
Слухай мене уважно, принцесо Математико. Привів я тебе сюди, щоб допомогла мені в цій нелегкій справі.
Принцеса Математика:
Ні, Кощій, не буду я тобі допомагати. Якби ти по -доброму попросив, а ти силоміць примусив мене сюди прийти. Нічого в тебе не вийде!
Кощій Безсмертний:
Тоді залишайся тут. Будеш моєю полонянкою. (Кощій приводить принцесу Математику до дверей вʼязниці з замками.)
Вчитель:
І посадив Кощій принцесу Математику у вʼязни-
цю. І замкнув двері тієї вʼязниці спеціальними замками).
Діти, а ви хочете допомогти принцесі?
Діти:
Так.
Вчитель:
Для цього треба вирішити всі математичні завдання. А щоб в казці був добрий кінець, ми будемо працювати під девізом:
Вчитель: Учні
Думати - колективно!
Діяти - оперативно!
Сперечатись - доказово!
Всі:
Це для нас обовʼязково!
Баба Яга:
(Виходить на сцену з мітлою)
Ледарів у нас немає,
Хто руки не піднімає?
Вирушаємо у путь,
Нас цікаві речі ждуть.
Вчитель:
Отже визволяти принцесу будуть два загони. Переможе та команда, яка більше зніме замків, а також отримає жетонів. Команди, представтесь!
а) ПРИВІТАННЯ КОМАНД
Командир загону «Рахівничок»
Загін! Рівняйсь! Струнко
Наш девіз: Вітає вас «Рахівничок»!
Нас не впіймати на гачок,
Ми розшифруємо всі коди.
Для нас немає перешкоди.
Командир загону «Лічбусик»:
Загін! Рівняйсь! Струнко!
Наш девіз: «Лічбусик» вирушить в дорогу,
Надасть принцесі допомогу.
Лічити все ми вправно будемо
І перемогу роздобудемо!
б) 1 конкурс
Розгадування загадок
ЗАГАДКИ
«Лічбусику»:
Не їсть, не пʼє, а ходить і бʼє.
Що це таке? (Годинник)
«Рахівничку»:
Росте дуб, у нього дванадцять сучків, пʼятдесят дві гілки, на кожній гілці по 7 листків.
(Рік)
в)ІІ конкурс
РОБОТА З ГОДИННИКАМИ
Працює весь клас, а відповідають команди по черзі
«Рахівничку»:
На годиннику 13 годин 15 хвилин. Покажіть час через 50 хвилин.
(14 годин 05 хвилин)
«Лічбусику»:
(показую таблицю з коротким записом)
Кощій народився в 1124 році, а пашпорт отримав
в 1936 році. Скільки років він жив без пашпорта?
(813 років)
«Рахівничку»:
Покажіть час, якщо від початку доби хвилинна стрілка зробила 8 повних обертів і ще четверть оберту.
(8 годин 15 хвилин ранку)
«Лічбусику»:
Скільки обертів по циферблату зробить годинна стрілка за одну добу?
(2 оберти)
г) ІІІ конкурс
ЗАДАЧІ – ЖАРТИ
«Лічбусику»:
Що буду з Бабою Ягою, коли їй мене 66 років?
(Піде 67 рік)
«Рахівничку»:
Баба Яга і Кощій грали в шахи 40 хвилин. Скільки хвилин грав кожен з них?
(40 хвилин)
ПІДСУМОК:
Молодці. Ви всі вмієте користуватись годин-
ником, відгадувати загадки і, негаючи часу, допомагали визволяти принцесу Математику.
(Команда переможець знімає замок, а кращі учні отримують жетони – квітку.)
д) IV конкурс
ПЕРЕТВОРЕННЯ МЕНШИХ ОДИНИЦЬ ЧАСУ В . БІЛЬШІ І НАВПАКИ
Вчитель:
І ось ми потрапили на самий важкий шлях у нашій казці, в лісові хащі.
І кожному хто хоче
Принцесі помогать
Звичайно знадобиться
Уміння міркувать.
Для цього ми повторимо одиниці вимірювання часу
Вчитель:
А для того, щоб вчитися міркувати, вам допо-
може алгоритм. (Таблиця)
Усне пояснення (Команди пояснюють по черзі)
1 стовбчик «Рахівничку»:
120 с = 2 хв (120 : 60 = 2)
200 с + 3 хв 20 с (200 : 60 = 3 хв 20 с)
50 год = 2 доби 2 год (50 : 24 = 2 доби 2 год)
2 стовбчик «Лічбусику»:
300 хв = 5 год (300 : 60 = 5год)
100 хв = 1 год 40 хв (100 : 60 = 1 год 40 хв)
40 міс = 3 рок 4 міс (40 : 12 = 3 рок 4 міс)
( На дошці 2 таблиці)
(Всі працюють в зошитах, а по 4 учні від команд по черзі вирішують завдання. Коли вирішать,
по 2 учні пояснюють алгоритм)
1) 13 хв = 13 · 60 = 780 с
1200 хв = 1200 : 60 = 20 год
210 хв = 210 : 60 = 3 год 3 хв
1/3 хв = 60 : 3 = 20 с
2)480 с = 480 : 60 = 8 хв
50 міс = 50 : 12 = 4 рок 2 міс
3\4 год = 60 : 4 · 3 = 45 хв
72 год = 72 : 24 = 3 доби
Підсумок:
Нагороди командам.( Замок і жетони)
3. Фізкультхвилинка
«Колективний музичний конкурс «Відпочинок
в лісі.»
Ось у мене, що буває,
Дискотеку відкриває
Баба, Бабушка Яга.
Вас запрошує вона
(Діти під музику відпочивають)
4. Повторення (Робота в групах)
а) V конкурс
Після відпочинку ми набралися сил і вирушаємо далі у путь для визволення принцеси Матема-
тики. Зараз нам треба розвʼязати задачі (на знаходження числа за двома різницями.)
(Два учні біля дошки. У учнів картки з задачами на партах.)
- По черзі пояснюють розвʼязування задачі. Учасники отримують жетони.
«Рахівничку»:
Кощій пролетів на персональному літаку 700 км, а Баба Яга у ступі 420 км. Кощій був у польоті
на 2 години більше, ніж Баба Яга. Скільки годин був у польоті кожен з них?
К – 700 км, на 2 год більше, ? год
Б.Я – 420 км ? год
1) 700 – 420 = 280 (км) – за 2 год;
2) 280 : 2 = 140 (км/год) – v
3) 700 140 4) 420 140
70 5 (год) – К. 42 3 (год) –Б.Я
0 0
- Де перша і друга різниця?
«Лічбусику»:
Кощій був у дорозі 7 годин, а Баба Яга – 5 год і пролетіла на 26 км менше, ніж Кощій. Скільки кілометрів пролетів кожен з них, якщо рухались вони з однаковою швидкістю?
К – 7 год, ? км
Б.Я – 5 год, на 26 км менше, ? км
V – однакова
1) 7 – 5 = 2 (год) – на 2 год більше;
2)26 : 2 = 13 (км/год) – V;
3) 13 · 7 = 91 (км/год) – Кощій;
4) 13 · 3 = 65 (км) – Б.Я.
- Де перша і друга різниця?
Підсумок:
б) Додатково, якщо є час конкурс VI
Робота в групах
«Рахівничку»:
Кощій Безсмертний долає відстань до хатинки Баби Яги за 1 годину 20 хвилин. Зворотній шлях він робить за 80 хвилин. Як ти це поясниш?
(К.Б. витратив однаковий час. 1 год = 80 хв)
«Лічбусику»:
Оленка йшла до будиночка Змія Горинича
95 хвилин, а коли забрала там братика Іванка,
то повернулась з ним додому за 1 годину 35 хви- лин. Куди йшла Оленка довше – до Змія Горинича чи додому?
(Оленка витратила однаковий час
95 хвилин = 1 год 35 хвилин)
(Жетони)
в) Розвʼязування прикладів
(На швидкість і правильність)
«Рахівничок»:
8213 · 30 – 14280 : 60 = 246152
1) х 8213 2) 14280 60 3) _246390
30 120 238 238
246390 228 246152
180
480
480
0
«Лічбусик»:
1270 + 3200 : 80 – 784 = 526
1) 3200 : 80 = 40
2) 1270 3) _1310
40 784
1310 526
Конкурс VIII
г) Геометричний матеріал
(Колективна робота)
В казці добро перемагає зло. І ось прийшов час розплати з Кощєєм за його злочин.
Кощій, тікаючи від нашого колективу, біг кругом тонелю, довжина якого 170 м, а ширина 60 м. Скільки метрів пробіг Кощій, якщо він оббіг цей тонель 30 разів?
- Якої форми тонель?
- Яку величину треба знайти?
- Як знайти периметр?
- Скільки таких периметрів він оббіг?
(Задачу розвʼязують без короткого запису, а на дошці таблиця короткого запису)
Д – 170 м Р = (170 + 60) · 2 = 460 м
Ш – 60 м х 460
Р - ? м 30
30 Р - ? м 1380 (м) – 30 Р
Підсумок:
Ось ми і перемогли Кощія Безсмертного, звіль-
нили принцесу Математику і виконали всі завдання за темою. (Виходить принцеса Математика.)
Принцеса Математика дякує учням за активну роботу і визволення.
4. Домашнє завдання
В класі сидить Царівна Жаба (велика мʼяка іграшка зшита батьками) Принцеса Математика бере в неї телеграму і зачитує її.
Телеграма
Підсумок: 1) Підрахування замків і жетонів
2) Чому навчилися?(Мікрофон по колу.)