Урок "Київська держава (Русь-Україна) за Ярослава Мудрого"

Про матеріал

Тема. Київська держава (Русь-Україна) за Ярослава Мудрого

Мета: проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Ярослава Мудрого, з'ясувати його основні політичні заходи; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичною картою, контурною картою та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення теми.

Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 7-го класу

Підготувала учитель історії

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Київська держава (Русь-Україна) за Ярослава Мудрого

Мета: проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Ярослава Мудрого, з’ясувати його основні політичні заходи; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичною картою, контурною картою та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення теми.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •                називати роки правління князя Ярослава Мудрого, дату розгрому печенігів під Києвом, час зведення Софійського собору, укладення «Руської Правди»;
  •                показувати на карті територію Київської держави часів Ярослава Мудрого;
  •                характеризувати Русь часів Ярослава Мудрого як середньовічну централізовану монархію – імперію;
  •                пояснювати історичне значення кодифікації звичаєвого права.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, історичні карти, контурні карти, роздатковий матеріал.

Основні дати та події:

  •                 1017 – 1037 рр. – спорудження Софійського собору, укріплень навколо «міста Ярослава», будівництво Золотих воріт у Києві;
  •                 1019 р. – битва Ярослава зі Святополком на р. Альті;
  •                 1019 – 1054 рр. – князювання Ярослава Мудрого в Києві;
  •                 1051 р. – призначення київським митрополитом Іларіона, першого на цій посаді русича. Заснування Печерського монастиря.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
  1. Робота в малих групах.
  1. Складіть пазли.

Картинки по запросу Володимир Великий   Картинки по запросу Володимир Великий  Похожее изображение

  • Якого історичного діяча на них зображено? (Володимира Великого).
  1. Оберіть твердження, що стосуються Володимира Великого.

А   Розгромив Хозарський каганат і зруйнував його столицю Ітіль.

Б   Запровадив у Київській державі християнство як державну релігію. +

В   Ініціював спорудження Десятинної церкви. +

Г   Здійснив успішний похід проти Візантії, прибивши свого щита  на Золоті ворота Царгорода.

Д   Ініціював спорудження потужних земляних укріплень і кількох фортець на південному кордоні Руської держави. +

Е   Почав карбувати перші руські монети зі срібла та із золота. +

  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте фрагменти історичних джерел. Стисло сформулюйте про що в них йдеться.

А   «Повелів Володимир поскидати кумирів – тих порубати, а інших вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити його палицями…»

У джерелі йдеться про _(ліквідацію язичництва).

Б   «Вийшов Володимир з священиками цесарициними і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли – ті до шиї, а другі – до грудей. Діти ж не відходили од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили у воді, а священики, стоячи, молитви творили…»

У джерелі йдеться про ________________ (хрещення киян).

В   «І почав Володимир посилати забирати дітей у нарочитих мужів своїх і віддавати їх на навчання книжне».

У джерелі йдеться про ________________ (про створення першої школи).

Г   «І став він городи зводити по Десні, і по Остру, і по Трубежу, і по Сулі, і по Стугні».

У джерелі йдеться про ________ (створення міст-укріплень, «Змієві вали»).

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Робота з історичним джерелом.
  • Прочитайте висловлювання літописця. Поясніть, як ви його розумієте.

«Володимир землю зорав, Ярослав засіяв».

  • Сьогодні ми поговоримо про правління сина Володимира Ярослава Мудрого, проаналізуємо його зовнішню та внутрішню політику.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота з текстом підручника (с. 55).
  • Опрацюйте текст підручника.
  • Доповніть речення.
  • У Ярослава Мудрого було … братів. (14)
  • Першими святими стали… (Борис та Гліб).
  • Святополк увійшов в історію як Окаянний за те, що… (за братовбивство).
  • Ярослав став правити одноосібно у … (1036 р.).
  • Про те, що Ярослав продовжував політику Володимира Великого, свідчить…
  1. Робота з історичною картою (с. 48 підручника).
  • Роздивіться карту на с. 48. Яких меж на півночі, півдні, сході та заході сягали кордони київської держави доби розквіту?
  • Порівняйте кордони київської держави на початку правління Володимира Великого та в кінці князювання Ярослава Мудрого. Які територіальні зміни відбулися?
  • З якими державами сусідила русь на заході та півдні?
  1. Робота в парах.
  • Опрацюйте текст підручника на с. 56 – 57 підручника. Серед запропонованих зображень архітектурних споруд оберіть ті, що були побудовані за Ярослава Мудрого. Назвіть їх та охарактеризуйте одним реченням.

Картинки по запросу золоті ворота  Картинки по запросу десятинна церква  Похожее изображение   Картинки по запросу грецькі тріумфальні колони     Похожее изображение

  1. Коментоване читання. Робота з таблицею.

Учні/учениці по черзі читають текст підручника та роблять короткі записи щодо внутрішньої та зовнішньої політики Ярослава Мудрого

Політика Ярослава Мудрого

Внутрішня

Зовнішня

  • повернув усі українські етнічні землі на заході;
  • спорудив нову оборонну лінію вздовж річок Сули, Стугни, Росі, Трубежа;
  • 1036 р. остаточно розгромив печенігів біля Києва;
  • 1037 збудовано Софійський собор;
  • укладено перший звід законів «Правда Ярослава»;
  • засновано Київську митрополію;
  • засновано перші монастирі – Святого Юрія та Святої Ірини;
  • створено школу та бібліотеку при Софійському соборі.
  • розширив і зміцнив міжнародні зв’язки Київської держави;
  • міжнародне становище Ярослав Мудрий закріпив родинними зв’язкам з багатьма європейськими правителями;

 

 

  1. Узагальнення та систематизація знань.
  1. Практична робота.

Позначити на контурній карті території Київської держави за правління князів Володимира Святославовича та Ярослава Мудрого.

  1. Вправа «Візитка».
  • Уявіть, що вам потрібно виготовити князю Ярославу Мудрому візитну карту. Виберіть ті зображення, роки та заходи, що стосуються його правління.

E:\Работа\Підготовка до уроків\7 клас\Іст. Укр\2. Київська держава наприкінці 10 - у першій половині 11 ст\2. Київська держава за Ярослава Мудрого\Рисунок1.png   D:\Робота\портрети\ярослав мудрий.jpg   D:\Робота\портрети\Володимир-Великий.jpg   D:\Робота\портрети\володимир мономах.jpg

  1. Підсумки уроку.
  2. Інструктаж з домашнього завдання.
  1. Опрацювати § 8 підручника.

 

docx
Додано
11 листопада 2018
Переглядів
1906
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку