Урок."Китай- країна національних традицій"

Про матеріал
Мета: створити образ країни. Навчальна: визначити особливості ЕГП, природи, населення Китаю; на конкретних прикладах розглянути специфіку і естетичний смак китайців, їх любов і повагу до національних традицій. Розвивальна: поповнити географічні знання школярів, продовжити розвивати навики самостійної роботи з джерелами географічної інформації. Виховна: виховувати повагу до культури інших країн через фактичний,ілюстративний, інформаційний матеріал, використаний на уроці.
Перегляд файлу

 

Тема: китай

Мета: створити образ країни.

Навчальна: визначити особливості ЕГП, природи, населення Китаю; на конкретних прикладах розглянути специфіку і естетичний смак китайців, їх любов і повагу до національних традицій.

Розвивальна: поповнити географічні знання школярів, продовжити розвивати навики самостійної роботи з джерелами географічної інформації.

Виховна: виховувати повагу до культури інших країн через фактичний,ілюстративний, інформаційний матеріал, використаний на уроці.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий.

Засоби навчання: підручник, зошит, атлас, політична та фізична карти Азії.

                                       Структура уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань і вмінь

3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

4. Вивчення нового матеріалу

5. Закріплення знань

6. Домашнє завдання.

                                                           Хід уроку

1.Організаційний момент

Дуже довго можна перелічувати винаходи, які вперше з'явились у цій країні. Це передусім зумовлено як і з багатотисячною історією країни так і з кмітливістю та працелюбством її населення. Зокрема тут було винайдено папір, компас, водне колесо, сірники, вітряний млин, порох, шовк, арбалет та багато іншого.
На весь світ країна славиться одним з найбільш популярних відкриттів — чаєм. Згідно з легендою чай винайшов імператор Шень-нун У 2737 році до н.е , коли випадково листок впав до чашки з кип'ятком.

                  2. Актуалізація опорних знань і вмінь

 А як ви думаєте з якою країною ми познайомимося сьогодні на уроці?

Так, сьогодні ми будемо знайомитися з Китаєм.

Китай – це колиска давньої цивілізації, яка дала світу шовкові тканини,

папір,чавун, сталь,порцеляну, компас, порох, паперові гроші та багато інших

речей.

 Які асоціації у вас визиває ця країна? (побудова асоціативного куща)

3.Мотивація навчальної діяльності

 Показ слайд шоу

Країни, як і люди, дуже різні: багаті, бідні, засипані снігами, окутані зеленню,

та найкращою для кожного є його батьківщина.

Китайці завжди вважали, що їхня країна є центром світу, звідси і походження

самоназви Джунчуо (Джун- середина, чуо – країна). Добре відома і друга назва

країни – Піднебесна імперія.

Ця країна поєднала стародавню історію і сучасність, новітнє і віджите, де все

прийшло в рух і створило атмосферу величезних змін. Китай заслуговує на

особливу увагу тому, що має:

високі темпи розвитку промисловості, особливо наукоємних галузей;

досягнення в освоєнні космосу і розробці ядерної зброї;

швидкі темпи росту ВВП.

Проблемне питання: Чому Китай вважається країною економічного дива?

Які причини сприяли різкому зростанню економічних показників?

На це питання ми зможемо дати відповідь в кінці уроку , коли познайомимося із

економіко – соціальною характеристикою Китаю.

4.Вивчення нового матеріалу

 «Візитна картка»

Офіційна назва — Китайська Народна Республіка.

Площа — 9,6 млн км2.

Населення — 1,4257 млн осіб.

Столиця — Пекін.

Тип країни — країна з плановою економікою.

Державний устрій — соціалістична республіка, унітарна держава.

Склад території — 23 провінції, 5 автономних районів, 2 спец. адміністративних райони , 4 міста центрального підпорядкування: Пекін, Шанхай, Тяньцзінь, Чунцін.

Член міжнародної організації — ООН, АТЕС.

Офіційна мова — китайська.

Релігії — конфуціанство, даосизм, буддизм, буддизм-ламаїзм.

Валюта — юань.

 

 

 

       ЕГП

Завдання 1 (робота в парах). Прослухайте текст про географічне положення Китаю та визначте позитивні та негативні риси ЕГП.

 Країна розташована у східній частині азіатського материка. За площею посідає третє місце. До складу Китаю входять особливі адміністративні райони: з 1997 р. — Сянґан (Гонконґ) і з 1999 р. — Аоминь (Макао). Формально провінцією Китаю вважається Тайвань, але фактично острів є окремою країною.

 Китай межує з Росією, Казахстаном, Монголією, Киргизстаном, Таджикистаном, Індією, Непалом, Бутаном, М’янмою, Лаосом, В’єтнамом і КНДР. Китайський сухопутний кордон — найбільший у світі. Береги Китаю омивають Жовте, Східнокитайське й Південно-Китайське моря. Сухопутні кордони Китаю довші за морські, але частіше вони проходять важкодоступними природними рубежами, тому для зовнішніх економічних зв’язків використовують виходи до морів. Моря також використовуються для судноплавства й рибальства, у рекреаційних цілях, на їхньому шельфі розвідані й розробляються нафтові родовища.

Завдання 2. Користуючись картами атласу, знайдіть та запишіть в зошити морські порти.

Природні умови та ресурси

 Китай вражає не тільки численністю населення й величезною площею, але й контрастністю рельєфу та кліматичних умов. За природними умовами Східний (приморський) і Західний (континентальний) Китай — це «два різні Китаї». Умовний кордон між ними можна провести за 105° сх. д.

 У Східному Китаї розташовані найбільші рівнини, а також гори заввишки до 3000 м. Клімат тут мусонний. Густа мережа повноводних річок, більшість із них судноплавні. На півночі й південному сході збереглися великі лісові масиви. Найбільш родючі ґрунти розташовані на території Великої Китайської рівнини й рівнини Сунляо.

 У рельєфі Західного Китаю переважають високі гори, нагір’я, а також улоговини. Значна частина території має висоту більше ніж 3000 м. Клімат різко континентальний. Річок мало, вони маловодні, деякі періодично всихають. Більшість земель не придатні для ефективного ведення сільського господарства.

 Територія Китаю багата на корисні копалини. Країна посідає одне з перших місць у світі за запасами кам’яного вугілля, залізної та марганцевої руд, бокситів, цинку, олова, сурми, вольфраму,молібдену, ртуті, рідкісноземельних металів, титанових руд, окремих видів хімічної сировини. Великими є також поклади урану й золота, є родовища нафти й газу, але цих видів палива недостатньо, тому ведеться їх посилений видобуток.

 Китай — володар значних запасів гідроресурсів, більшість яких, однак, зосереджена на південному заході, де їхнє використання технічно ускладнене.

Завдання 3. Порівняйте забезпеченість природними ресурсами Китаю та Японії.

   Населення

 У Китаї проживає кожна п’ята людина Землі. Державна демографічна політика зниження народжуваності під гаслом «Одна родина — одна дитина» дозволила скоротити природний приріст населення з 25 ‰ до 9,4 ‰. Однак і тепер населення країни збільшується на 12–14 млн осіб щорічно.

 Більш ніж 80 % населення проживає у Східному Китаї. так, у деяких районах Великої Китайської рівнини густота населення сягає 1000 осіб/км2, а в багатьох районах континентального Китаю вона не дотягує й до 3 осіб/км2.

 Китай має найчисельніші трудові ресурси, економічно активне населення становить понад 600 млн чол., тому забезпечення населення роботою залишається гострою соціально-економічною проблемою. Для її розв’язання проводяться заходи, спрямовані на скорочення безробіття в містах шляхом розширення мережі побутового обслуговування і кооперативів; у сільських районах збільшуються масштаби робіт за так званим «капітальним будівництвом полів» — систематичним упорядкуванням орного фонду; селяни використовуються в промисловості як сезонні робітники.

 Китайці відрізняються працьовитістю, старанністю, дисциплінованістю, прагнуть здобути гарну освіту, шанобливо ставляться до старших за службовим становищем й віком. Причини формування цих якостей можна знайти в конфуціанстві, буддизмі й даосизмі — основних релігіях великого народу.

 Китай відносять до країн з низьким рівнем урбанізації (62 % населення країни проживають у сільських населених пунктах), однак стихійна урбанізація йде високими темпами, особливо у Східному Китаї, де розташована більшість міст. Усього в країні більш ніж сорок міст-мільйонерів, до найбільших з них належать Шанхай (13,37 млн осіб), Пекін (10,3 млн осіб), Тяньцзін (9,3 млн осіб), Ухань (4,1 млн осіб), Харбін (3,1 млн осіб).

 У Китаї відбувається велика міграція робочої сили як всередині країни, так і за її кордони. Загальна кількість «хуацяо» (буквально — зарубіжні китайці) перевищує 60 млн осіб. Хуацяо мешкають на Тайвані, в Індонезії, Малайзії, Таїланді, Сінґапурі. Китайська діаспора в США налічує 13 млн етнічних китайців.

 На території КНР проживають представники 56 націй і народностей. Найчисленішими (91 %) є китайці, особливо в східній частині країни, також мешкають чжуани, хуей, уйгури, тібетці, монголи, корейці, манчжури та ін. У китайській мові сім діалектів, розбіжності між якими настільки великі, що під час розмови жителі північних та південних провінцій важко розуміють одне одного. Для розуміння вони користуються єдиною ієрогліфічною писемністю. Водночас у країні нараховується ще понад 200 млн неписьменних осіб.

Особливості сучасного економічного розвитку

 Китай — індустріально-аграрна країна, з 1978 р. запроваджується нова економічна політика, що поєднує командну економічну систему з керівною роллю Комуністичної партії, із ринковим господарюванням. Загальний ВВП (за ПКС) — 23,1 трлн $ (2017) — 1-ше місце в світі, ВВП на душу населення — 16,6 тис. $ — 104 місце.

 Структура ВВП: сільське господарство — 8,2 %, промисловість — 39,5 %, сфера послуг — 52,3 %. Чинники, що забезпечили економічний стрибок Китаю: 1) на початковому етапі реформ надання переваг секторам, які забезпечили швидке зростання (харчова, легка); 2) активне залучення іноземних інвестицій; 3) передача землі в користування індивідуальним господарствам; 4) проведення ефективної регіональної політики з передачею широких повноважень господарювання місцевій владі; 5) політична, соціальна та фінансова стабільність у країні; 6) працелюбність та старанність китайців.

 Створено чотири спеціальні економічні зони (СЕЗ) зони й 14 районів, до яких входять найбільші промислові міста країни — Шанхай, Тяньцзінь, Гуанджоу та ін..

 Промисловість

Китай лідирує у світі за обсягом виробництва понад 100 видів промислової продукції.

Завдання 4. За допомогою карт атласу і тексту підручника визначте спеціалізацію та особливості розміщення промислових виробництв Китаю.

 Більшість промислових центрів та зон зосереджені на сході країни. Електроенергетика — 1-ше місце в світі, ТЕС — 64 %, АЕС — 2 % (13 електростанцій), ГЕС — 20,2 % (зокрема найпотужніша в світі «Санься» на Янцзи), з відновлювальних джерел — 13, 8 %. Чорна металургія — понад 800 млн тонн сталі (близько половини від світового виробництва). Потужний виробник алюмінію (1-ше місце), міді, цинку, свинцю, олова тощо. Продукція машинобудування містить 53 тисячі найменувань. Автомобілебудування, електроніка, електротехніка, авіакосмічне машинобудування, авіакосмічне (супутники, ракетоносії, міжпланетні станції). Хімічна — виробництво мінеральних добрив, полімерних матеріалів, побутової хімії, фармацевтичної продукції; нафтопереробна промисловість. Легка промисловість — тканини, одяг, взуття. Харчова — понад 40 виробництв, провідне місце: переробка зернових та олійних культур, виробництво цукру, м’яса, риби, консервів, тютюну.

Сільське господарство

 Основні землеробські райони зосереджені на сході та півдні країни. Рослинництво (60 %): зернові культури (рис, пшениця, ячмінь, кукурудза, просо), картопля, бавовник, тютюн, арахіс, соя, овочі, фрукти, чай. За поголів’ям більшості видів худоби та птиці Китай посідає перше місце в світі. Найбільше значення мають свинарство, скотарство, птахівництво, шовківництво. Рибальство (1-ше місце за виловом риби), аквакультура.

Сфера послуг

 З 2022 р. частка третинного сектора перевищила 50 % від загального обсягу ВВП. Особливо швидкими темпами розвиваються фінансово-банківський сектор, наука, телекомунікаційні та ІТ-послуги, туризм. Найбільші фінансові центри — Гонконг, Шанхай, Пекін. Там розташовані штаб-квартири найбільших китайських та іноземних банків, промислових компаній, ТНК. Пріоритетні напрями розвитку науково-технічної сфери: нові матеріали, комунікації, енергетика, сфера озброєнь, космічні дослідження. Створено мережу наукових парків та технополісів, 40 тис. компаній працюють сфері розробки програмного забезпечення. Четверте місце у світі за кількістю туристичних відвідувань та друге — за доходами від туризму.

Зовнішні економічні зв'язки

 Експорт: електронна техніка, промислове обладнання, побутові прилади, інтегральні мікросхеми, одяг, меблі, текстиль, продукти харчування. Імпорт: електронна техніка, нафта та нафтопродукти, промислове обладнання, руди металів. Основні партнери — країни Східної Азії, США. Крупний експортер капіталу та робочої сили (за кордоном працює близько1 млн китайців). Стратегічний партнер України (2-ге місце за обсягом товарообігу). Українському експорт до КНР: руди металів, зернові, олія. Імпорт: вироби текстильної промисловості, одяг, взуття, широкий спектр продукції електроніки та побутової техніки. Розвивається співробітництво у сферах науково-технічної діяльності, телекомунікації, авіації.

                   5. Закріплення знань

Завдання 5. На контурній карті позначте:

а) кордони Китаю та країн-сусідів;

б) умовний кордон між Західним і Східним Китаєм;

б) найбільші міста Китаю. 

Зроби висновки:

Проблемне питання: так чому ж Китай вважають країною економічного дива?

Економічний простір Азії можна уявити у вигляді людського організму,

«головою» якого є Японія, кровоносною системою – країни-експортери нафти, а

руками – Китай. Свідченням тому є китайська побутова техніка, одяг,

взуття,іграшки, продукти харчування, які заполонили світовий ринок. Я думаю,

що ви зацікавилися цією країною і частину матеріалу, що стосується

господарства, вдома опрацюєте самостійно.

А тепер попрошу вас закінчити фразу : «Сьогодні на уроці я хотів би

похвалити себе за те...»

                   6. Домашнє завдання

 Опрацювати § 37, знайти цікаву інформацію про транспорт, господарство, с/г, зовнішньоекономічні зв’язки (індивідуальне завдання).

 

 

 

 

 

docx
Додано
12 червня 2023
Переглядів
587
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку