Урок "Класифікація оксидів і їх номенклатура "

Про матеріал
Розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на прикладі оксидів та класифікацію за складом; ознайомити із сучасною науковою українською номенклатурою оксидів; формувати навички використання номенклатури на прикладі назв оксидів; розвивати навички учнів зі складання формул бінарних сполук на прикладі складання формул оксидів; ознайомити учнів з поширенням оксидів у природі;
Перегляд файлу

Урок

Морощук Олександра Юріївна, вчитель хімії

Тема. Класифікація оксидів, їх склад і номенклатура.

Мета. Розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на  прикладі оксидів та  

            їх   класифікацію за складом; ознайомити із сучасною науковою українською 

            номенклатурою оксидів;  формувати навички використання номенклатури на 

            прикладі назв оксидів; розвивати навички учнів зі складання формул бінарних 

            сполук на прикладі складання формул оксидів; ознайомити учнів з поширенням 

            оксидів у  природі; розвивати креативне мислення, вміння синтезувати та 

            аналізувати, робити  висновки; розвивати  соціальну, інформаційну, самоосвітню 

            компетентності й творчу активність учнів; сприяти розвитку інтересу до вивчення 

            предмета; виховувати  бажання вчитися.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Обладнання. Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, зразки оксидів.

Форми роботи. Словесні: бесіда, розповідь; наочні: демонстрація; практичні: робота

                           з підручником, виконання вправ; репродуктивні, інтерактивні, частково 

                           пошукові, творчі.

Очікуваний результат. Учні мають уявлення, які сполуки називають оксидами, вміють відрізняти оксиди від інших сполук, вміють називати оксиди та складати їх формули.

Ключові компетентності:

  • спілкування державною мовою;
  • математична компетентність;
  • уміння вчитися впродовж життя;
  • соціальна та громадянська компетентності.

 

Хід уроку

  1.    Організація класу

Діти! Сьогодні ми починаємо з вами вивчення великої і дуже важливої теми «Основні класи неорганічних сполук». Ми повинні виконати складне завдання – познайомитись та вивчити ці речовини. Тому давайте вирушимо з вами у далеку подорож, у країну Неорганічних сполук.  Багато в цій країні таємниць і загадок. Жителі цієї країни дуже різноманітні й суперечливі за характером. Давайте ж познайомимося з ними.

  1.    Актуалізація опорних знань

З деякими класами неорганічних сполук ми вже з вами познайомились у 7 класі.

  • Які класи неорганічних речовин ви знаєте?
  • Які прості речовини ви вивчали?
  • Наведіть приклади металів?
  • Які фізичні властивості металів ви знаєте?
  • Наведіть приклади неметалів?
  • Які  властивості кисню ви знаєте?

А зараз давайте зіграємо у хімічну естафету, що демонструє основну властивість кисню.

«Хімічна естафета»

На дошці записані схеми рівнянь реакцій взаємодії простих речовин з киснем, учні по черзі дописують та урівнюють їх.

C + O2                          Ca + O2

H2 + O2                          N2 + O2

Fe(II) + O2                    Fe (III) + O2

S (IV) + O2                  S (VI) + O2

  • Що спільного є в сполуках які утворилися?
  • Як називаються такі сполуки?

      Отже,  оксиди це складні речовини, які складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген.

Повідомлення про походження слова « оксид»

  1.    Вивчення нового матеріалу.

         Оксиди утворюють майже всі елементи. У природі майже всі речовини існують у вигляді сполук (складних речовин), і величезна частка їх – це оксиди.

  • Поясніть чому?

(Згадуємо будову повітря та властивості кисню.)

  • А чи всі оксиди однакові?

Давайте розглянемо деякі оксиди (CaO, Fe2O3, CuO, P2O5).

  • Демонстрація

         Учитель демонструє  зразки оксидів.

         Якщо метали і неметали мають кардинально різні властивості і фізичні, і хімічні, то чи будуть однакові властивості у оксидів металів і оксидів неметалів?

         Складаємо схему класифікації оксидів .

         Більшість оксидів металічних елементів є йонними сполуками. Так оксиди із формулами Na2O, CaO, Al2O3 містять йони Na+, Ca2+, AІ3+ відповідно, а також йони O2- . Позитивно заряджені йони називають катіонами, негативно заряджені – аніонами.   Оксиди ж неметалічних елементів мають здебільшого молекулярну будову (Н2О, СО2) і іноді атомну

(SiO2).

         Кількісний склад оксидів різноманітний. Він визначається валентністю елемента.

  • Давайте згадаємо що таке валентність?

   Елементи із змінною валентністю мають кілька оксидів. Давайте згадаємо, як складаються формули бінарних сполук за їх валентностями.

   Робота з «Пірамідкою»

Склади формули всіх оксидів зашифрованих у «Піраміді»

O

P  Na

S  Fe  Zn

Валентність І

Валентність ІІ

Валентність ІІІ

Валентність ІV

Валентність V

   Вам відоме правило: найбільше значення валентності елемента збігається з номером групи періодичної системи, де він розміщений. Оксид, у якому елемент виявляє таку валентність, називають вищим.

   А зараз ми з вами навчимося називати оксиди відповідно до сучасної номенклатури.

         Повідомлення учнів про назви оксидів

         Отже, хімічні назви оксидів складаються із двох слів: перше – назва елемента, друге – «оксид».

         Якщо елемент має змінну валентність то після назви елемента вказують (без відступу)

римською цифрою в  дужках значення його валентності.

         Наприклад (зачитуються назви оксидів записаних на дошці).

Li2O – літій оксид

CaO – кальцій оксид

FeO – ферум (ІІ) оксид

Fe2O3 – ферум (ІІІ) оксид

        «Знайди пару»

         Діти! Ми з вами вже говорили, що оксиди дуже розповсюджені в природі , і пов’язано це перш за все з тим що в земній атмосфері є кисень, який має здатність до взаємодії з багатьма елементами, завдяки своїй хімічній активності. Оксиди містяться у кожній із трьох оболонок нашої планети – в атмосфері, гідросфері, літосфері.

         Повідомлення учнів про поширення оксиди.

4. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

1.Заповнюємо таблицю самостійно  в зошиті й коментуємо запис на дошці.

 

 

         Про що ми сьогодні довідались на уроці?  Пропоную зобразити відповідь у вигляді   малюнка-схеми «Асоціації».

- То що ж таке оксиди ?

- Які вони бувають?

- Яку вони мають будову?

- Як правильно їх називати?

- Як складають формули оксидів?

Оцінювання учнів

5. Домашнє завдання

Опрацювати §28 (підручник О.В. Григорович) ст.143-145. Виконати вправу 1, 3 ст.152.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаної літератури

1.Алексюк А.М. Загальні методи навчання. – К.: Освіта, 1987.
2. Бабанський Ю.К.Вибор методов обучения в школе. – М.: 2000.
3. Балик Н.Р., Лялик О.О. Активне навчання з використанням технологый Веб.2.0: Навч. пос. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2009.-88с.
4. Гранкина Т.М. Хімія.: Плани – конспекти уроків. 8 клас.-Х.: Ранок, 2003. – 271 с.
5. Пометун О.І. Інтерактивні методики та системне навчання. К.:Шкільний світ, 2007.
6. Пометун О.І., Пироженко Л.В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. Посіб.- К.: А.С.К.,2004.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

doc
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
14 листопада 2021
Переглядів
1199
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку