Урок 6
(7 клас, фізика)
Тема уроку. Коефіцієнт корисної дії механізмів
Мета уроку.
Навчальна: ввести поняття фізичну суть коефіцієнта корисної дії, ввести
одиниці вимірювання ККД, з’ясувати коефіцієнти корисної дії деяких
механізмів.
Розвивальна: розвивати уміння стисло та грамотно висловлювати свої
міркування та обґрунтовувати їхню правильність.
Виховна: виховувати культуру поведінки, культуру мови, свідомої дисципліни, культуру записів та виконання творчих робіт.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: мультимедійна дошка.
Очікувані результати уроку.
Знати: визначення, формулу та одиниці вимірювання коефіцієнта корисної дії.
Вміти: вирішувати стандартні завдання.
Структура уроку
І. Організація класу (1 хв.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання (2 хв.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)
ІV. Формулювання теми, мети і завдань уроку (1 хв.)
V. Актуалізація опорних знань (8 хв.)
VI. Постановка проблеми (3 хв.)
VII. Формування нових знань (8хв.)
VIII. Формування вмінь (15 хв.)
IX. Підбиття підсумків уроку (2 хв.)
X. Хвилинка цікавої фізики (3 хв.)
XI. Домашнє завдання (1 хв.)
Хід уроку
І. Організація класу
Учитель налаштовує учнів на роботу, відмічає відсутніх.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні самостійно перевіряють правильність виконання домашнього завдання за зразком, виданим учителем на кожну парту.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 4)
Майже в будь-якому механізмі, діє сила тертя, на подолання якої витрачається частина енергії, що надходить до механізму. Ця частина енергії перетворюється на внутрішню енергію, тобто вона йде на нагрівання тіла. Отже, передає лише частину енергії, отриманої ним від іншого тіла, тому тілу, що він пересуває
ІV. Формулювання теми, мети і завдань уроку
Учитель повідомляє тему, мету і завдання уроку.
V. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування учнів
VI. Постановка проблеми (слайд 5)
Припустимо, що треба підняти вантаж на певну висоту. Для того щоб було зручніше можна скористатися нерухомим блоком. Для цього слід перекинути через блок мотузку, прив’язати до неї вантаж і, взявшись за вільний кінець мотузки, рівномірно тягти мотузку в них. Визначимо яка ефективність цього механізму?
VII. Формування нових знань (слайд 6-7)
План вивчення нового матеріалу
Спочатку колективно обговорюються особливості визначення коефіцієнта корисної дії. Потім учитель дає означення ККД просить навести приклади механізмів з найбільшим та найменшим коефіцієнтом корисної дії.
VIII. Формування вмінь (слайд 8-10)
Колективне розв’язування задачі
Дано: Аналіз:
m=60 кг Корисна робота:
F=240 Н Повна робота:
h=3 м Отже,
l=10 м
ᵑ-?
Розв’язання:
=73%
Відповідь: ККД становить 73%
Робота за варіантами з подальшим захистом результатів
IX. Підбиття підсумків уроку (слайд 11-12)
Пергляд відеопрезентації
Фронтальне опитування учнів
X. Хвилинка цікавої фізики (слайд 13-18)
XI. Домашнє завдання (слайд 19)
Список використаних джерел: