Вчити дітей додавати і віднімати круглі числа другого розряду,
ознайомити із прийомами додавання та віднімання чисел третього розряду; вдосконалювати навики роботи над простими задачами, техніку обчислень; формувати уміння адекватно оцінювати свої знання і вміння, стимулювати пізнавальну активність; сприяти розвитку логічного мислення та математичного мовлення; виховувати старанність, культуру взаємин між дітьми.
Автор. Тимощук Олена Євгеніївна, вчитель-методист Дубенського НВК «ЗНЗ-ДНЗ»
Урок математики у 2 класі
Урок колективного мислення
Тема: Додавання і віднімання круглих чисел
Мета: Вчити дітей додавати і віднімати круглі числа другого розряду,
ознайомити із прийомами додавання та віднімання чисел третього розряду; вдосконалювати навики роботи над простими задачами, техніку обчислень; формувати уміння адекватно оцінювати свої знання і вміння, стимулювати пізнавальну активність; сприяти розвитку логічного мислення та математичного мовлення; виховувати старанність, культуру взаємин між дітьми.
Обладнання: Підручник, кубик-рубик, роздатковий матеріал, демонстраційні
таблиці, десятки паличок, зображення птахів, схеми до задач, кольорові сигналізатори та таблиці з різнорівневими завданнями.
Хід уроку
№ 477. Перевіримо вирази за допомогою кубика - рубика (на гранях кубика написані відповіді).
«
Прочитайте приклади, відповіддю яких є:
а) число 40. -
43-3= 40 45-5= 40 39+1= 40
Назвіть попереднє до цього числа.(39 ).
б) 29. Назвіть сусідів цього числа(28,30).
в) 59. Наступне цього числа (60)
г) 33 . Назвіть кількість десятків і одиниць у числі (3 дес.,3 од.)
д) 3. Що можна сказати про це число? (одноцифрове, непарне)
е) 5 . Прочитати приклад, який ще не читали. ( 45-40=5)
ІІІ.Актуалізація і корекція опорних знань
А) Мама дала Сашкові 7 абрикосів, 4 сливи і одну цукерку. Скільки всього фруктів дала мама синові?
Відповідь: 11 фруктів
-Це задача - пастка. Зайві дані -1 цукерка.
Б) Киця й котик залюбки Випікали пиріжки Киця з тіста 7 зліпила,
Котик з снігу - тільки 5 Скільки всіх, малеча мила, пиріжків вони з'їдять?
Відповідь: 7 пиріжків
Доповніть число до 10:
5...(5 ) ; 4... (6); 1…(9); 8…(2); 3…(7); 2... (8); 7… (З);
6... (4).
Погляньте: Зима - чарівниця заморозила всі знаки. І наші вирази набули ось якого вигляду. Спробуйте їх « розморозити».
9*(6*3)=12 17*(5*2)=10
Уявіть, що за вікном гуляє віхола,
Сніжок поскрипує ритмічно.
Це все лиш допоможе написати гарно і каліграфічно.
а) запишіть цифри від 1 до 9 і число 10
б)що можна сказати про цей ряд? (натуральний ряд чисел)
в) як розміщені у ньому числа? (в порядку зростання)
г) прочитайте непарні числа; парні
д) що можна сказати про число 10 (двоцифрове, кругле)
-Які ще круглі числа ви знаєте?(20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100)
-Розмістіть свої « круглі числа» ( розрізні від 10 до 100) в порядку зростання.
-Прочитайте цей ряд у порядку спадання.
5 39
50 30 90
500 300 900
а) прочитати числа по вертикалі
б) 2-ий, 3-ій ряди по горизонталі
в) з чого складаються числа: 50, 30, 90, 500, 300, 900?
Оскільки ви добре засвоїли поняття "круглі числа", вмієте їх читати і записувати, то настав час навчитися виконувати математичні дії з ними.
Отож, головне завдання нашого уроку- навчитися додавати і віднімати круглі числа.
Як ви думаєте, де знадобляться вам ці уміння? (Підрахунки грошей, предметів, при розв'язуванні задач та прикладів та й у повсякденному житті).
А як же розв'язати цей вираз 700-200= ?
а)№ 480 - прокоментувати (усно )
б)№481-з капітанами /письмово/
На дошці зображені птахи, які тримають пари чисел.
— Наступне завдання пропонують пернаті друзі.
І варіант працює із зимуючими, а П- з перелітними птахами.
Знайти:
І в. - зимуючі (суму їх чисел)
П в . - перелітні (різницю їх чисел)
1в. Снігур □ □ □ , синичка □ □ □ , омелюхи □ □ □
2в. Жайворонок □ □ □ , ластівка □ □ □ , одуд □ □ □
Взаємоперевірка. (Діти обмінюються зошитами і перевіряють один одного).
I в. - 70, 50, 100.
II в. - 50, 60, 30.
Задача № 482. Прочитаємо цю задачу. Хто зможе розв'язати самостійно?
(Запишіть її в зошити).
40-10=30 (яєць)
Відповідь: 30 яєць треба ще покласти в сумку.
Задача № 484 .
Розповідь про ізюм (родзинки).
- Прочитайте задачу і встановіть, яка із поданих схем підійде до нашої задачі.