1.ознайомити учнів з терміном «комп'ютерний вірус», їх видами, способами дії, причинами розповсюдження, засобами захисту від вірусів;
2.розвивати логічне мислення, увагу, уяву, кмітливість, мовлення, пам'ять;
3.виховувати вміння співпрацювати. Поважати думку інших, виявляти ініціативу.
Тема: Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми.
Мета:
Тип уроку: урок засвоєння знань.
Метод проведення: розповідь, презентація, розв’язування кросворда.
Матеріально-технічні і дидактичні засоби: мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, ПК.
Міжпридметні зв’язки: інформатика, біологія.
Хід уроку
Перевірка присутності учнів.
Сьогодні день, який ніколи більше не повториться, як би не змінювався хід історичних подій. Тож прожити його потрібно неповторно і не ординарно.
У такий незвичайний день випала нагода попрацювати нам із вами. Тож я бажаю вам «Доброго дня!»
Якщо людина не повторює те, що знає, то рівень її розвитку прямує до нуля. Щоб це не сталося із нами давайте повторимо вивчену інформацію, яка знадобиться нам на сьогоднішньому уроці.
|
|
|
|
|
1. |
Д |
И |
С |
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
П |
Р |
О |
Г |
Р |
А |
М |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
М |
Е |
Р |
Е |
Ж |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
П |
А |
М |
Я |
Т |
Ь |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
К |
О |
М |
П |
Ю |
Т |
Е |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
І |
Н |
Т |
Е |
Р |
Н |
Е |
Т |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
Д |
И |
С |
К |
Е |
Т |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
Р |
О |
З |
Ш |
И |
Р |
Е |
Н |
Н |
Я |
|
|
|
|
|
9. |
З |
А |
В |
А |
Н |
Т |
А |
Ж |
Е |
Н |
Н |
Я |
|
|
|
10. |
І |
Н |
Ф |
О |
Р |
М |
А |
Т |
И |
К |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11. |
Ф |
А |
Й |
Л |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12. |
В |
І |
Н |
Ч |
Е |
С |
Т |
Е |
Р |
|
|
|
|
13. |
О |
П |
Е |
Р |
А |
Ц |
І |
Й |
Н |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14. |
І |
Н |
Ф |
О |
Р |
М |
А |
Ц |
І |
Я |
|
|
|
|
|
|
|
15. |
К |
О |
Р |
И |
С |
Т |
У |
В |
А |
Ч |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16. |
Д |
И |
С |
К |
О |
В |
О |
Д |
|
|
|
|
Питання до кросворда:
Завдання виконано і кросворд повністю розгаданий. У виділених клітинках ви зможете прочитати поняття, яке буде ключовим на сьогоднішньому уроці «комп’ютерний вірус».
А тема уроку звучить так:
«Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми».
Знання цієї теми дасть Вам можливість знати:
Ви можете розвинути:
виховувати в собі:
А працювати пропоную вам користуючись епіграфом:
Пора перестати чекати несподіваних подарунків від життя, а самому робити життя
римський філософ
Марк Аврелій
4. Актуалізація опорних знань
1. Що ви знаєте про людські віруси?
(Віруси (від лат. virus — отрута) — неклітинні форми живих організмів, які складаються з нуклеїнової кислоти (ДНК або РНК) і білкової оболонки, зрідка включаючи інші компоненти (ферменти, ліпідні ополонки тощо).
2. Як можна заразитися людині вірусом?
3. Що робити, коли людина заразилася вірусом?
4. До чого призводить діяльність вірусів в організмі?
5. Профілактика зараження вірусом.
Профілактика вірусних захворювань ділиться на специфічну і неспецифічну. До специфічної відносяться: вакцинація і загартовування, тут задіяні спеціальні препарати і сили власного організму людини. Неспецифічна профілактика - це курси всіляких пігулок і мікстур.
6.А як ви вважаєте, комп'ютер може захворіти?
Для багатьох користувачів комп’ютерів віруси – це щоденна головна біль і турбота. Чому?
5. Мотивація пізнавальної діяльності
На цьому уроці ми познайомимося з такими поняттями:
6. Запам’ятовування нового навчального матеріалу
1. Означення комп'ютерного вірусу
2. Ознаки зараження комп'ютерним вірусом:
Ранні ознаки зараження дуже тяжко виявити, але коли вірус переходить в активну фазу, тоді легко помітити такі зміни:
3. Шкідливі дії вірусів
А) За середовищем перебування
Б)За способом зараження
В) За зовнішнім виглядом
Г) За можливостями
Д) За особливостями алгоритму
5. ТИПИ АНТИВІРУСНИХ ПРОГРАМ
Для виявлення та знищення комп'ютерних вірусів використовують антивірусні програми. Всі вони поділяються на п'ять великих груп: ревізори, детектори, лікарі, фільтри, вакцини.
Тип антивірусної програми
|
Принцип дії
|
Детектори
|
Виявляють файли, заражені одним із відомих вірусів.
|
Лікарі (фаги) |
Лікують заражені програми або диски, вилучаючи із заражених програм код вірусу, тобто відновлюють програму в тому стані, в якому вона була до зараження вірусом |
Ревізори
|
Спочатку запам'ятовують відомості про стан програм і системних областей дисків , а після цього порівнюють їхній стан з початковим. При виявленні невідповідності повідомляють про неї |
Фільтри
|
Завантажуються резидентно в оперативну пам'ять, перехоплюють ті звернення до системи, що використовуються вірусами для розмноження і нанесення шкоди, і повідомляють про них. |
Вакцини |
Програми, які використовуються для оброблення файлів та завантажувальних секторів з метою передчасного виявлення вірусів |
6. Антивірусні програми
…. та інші антивірусні програми
7. Основні заходи щодо захисту від вірусів
Правила захисту інформації (Додаток)
Дати відповіді на запитання.
І.Т. Зарецька, А.М. Гуржій, О.Ю. Соколов Інформатика частина 1 §12(ст.305-308).
Опрацювати матеріал та скласти алгоритм роботи антивірусної програми.