Урок-конференція "Віруси"

Про матеріал
Урок містить інформацію про віруси, їх будову та значення. Основний приклад вірусних захворювань, на якому грунтується урок - грипп.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку – конференції: ВІРУСИ. Мета: сформувати знання про віруси як паразитичні форми життя; з’ясувати роль вірусів у житті людини; виявити шляхи проникнення вірусів у організм; сформувати вміння використовувати теоретичні знання про віруси задля збереження здоров`я. Обладнання: таблиця „Будова вірусів”; слайди „Будова бактеріофага”, „Віруси тютюнової мозаїки”, „Аденовірус”; портрети вчених Луї Пастера, Д. Й.Івановського. Тип уроку: засвоєння нових знань. Вид уроку : урок – конференція.

Номер слайду 2

Віруси (від лат. вірус – отрута) – це внутрішньоклітинні паразити, що не мають клітинної будови і становлять окреме царство живої природи – царство Віра (Vira). Вірусологія (від віруси і гр. logos – учення ) – це медико-біологічна наука, яка вивчає неклітинні форми життя – віруси та вірусні інфекції.

Номер слайду 3

Луї Пастер. Дмитро Йосипович Івановський

Номер слайду 4

Будова вірусу. Віруси складаються з оболонки, яка оточує молекули ДНК або РНК. Відповідно до цього їх називають ДНК- або РНК- умісними. Молекули нуклеїнової кислоти несуть спадкову інформацію про будову вірусної частинки. Віруси не мають власного обміну речовин, типових клітинних органел, поза організмом або клітиною вони не проявляють ознак життя.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Віруси, які мікробіологи виділили в окрему групу і назвали бактеріофагами (від гр. ,,бактерія” – паличка і ,,фагос” – то що пожирає), відкрили англійський бактеріолог Ф. Туорт (1915) і французький учений Ф. Д’Ерелль (1917). Специфіка бактеріофагів полягає в тому, що вони паразитують у клітинах бактерій, мають складнішу, ніж у вірусів, будову й спеціальні пристосування для проникнення в бактеріальну клітину.

Номер слайду 7

Епідеміологія (від гр. epidemos – розповсюджений серед народу) – наука, яка вивчає закономірності епідемічного процесу і розробляє засоби боротьби з інфекційними (заразними) хворобами людини. Епідемія (від гр. епі – на, над і демос – народ) – це масове розповсюдження інфекційної хвороби, що значно перевищує звичайний для певної місцевості рівень захворюваності. Пандемія ( від гр. pandemos – цілковитий, всенародний ) – це надзвичайно інтенсивне розповсюдження інфекційної хвороби з ураженням значної частини населення на території багатьох країн і навіть континентів за порівняно короткий проміжок часу.

Номер слайду 8

Пандемія грипу - "іспанка" - під час Першої світової війни уразила 500 млн. населення, 20 млн. – померло.

Номер слайду 9

Інфекція ( від лат. infectio - зараження) – це складний комплекс взаємодії збудника й макроорганізму в певних умовах зовнішнього й соціального середовища, який включає патологічні, захисно-пристосувальні, компенсаторні реакції, що динамічно розвиваються (загальна назва "інфекційний процес").

Номер слайду 10

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Ворота інфекціїШляхи зараження. Хвороби Ознаки хворобиІнкубаційний період, доба. Зовнішні покриви (шкіра, слизові оболонки)Безпосереднійконтакт Герпес. Герпетичні висипання навколо рота та інших органів, симптоми застуди 2-14 Дихальні шляхи Під час чихання, кашлю, розмови. Кір. Лихоманка, інтоксикація, нежить, кашель, висипання рожевого кольору7-14 Кишковий тракт. Аліментарний (з їжею, водою, предметами побуту)вірусний гепатит А (хвороба Боткіна)Нудота, блювання, лихоманка, біль в області печінки, пожовтіння склер, шкіри, інтоксикація 15 – 45 Кров. Укусикомах Кліщовий енцефалітлихоманка, сильний головний біль, слабкість, ураження центральної нервової системи (ЦНС)8 –23

Номер слайду 11

В 1933 р. У. Сміт, К. Ендрюс і П. Лейдлоу відкрили вірус грипу типу А, 1940р. Т. Френсіс і Т. Меджилл виділили вірус грипу типу В, а в 1947р. Р. Тейлор – вірус грипу типу С. Окрім того, було встановлено, що віруси грипу нестійкі в зовнішньому середовищі. Вони швидко гинуть під час нагрівання й кип'ятінні, під ультрафіолетовими променями, при застосуванні звичайних дезінфікуючих засобів.

Номер слайду 12

Грип – гостра вірусна інфекція, що характеризується інтоксикацією й ураженням переважно дихальних шляхів. Джерелом інфекції є хвора людина. "Вхідні ворота" – це верхні дихальні шляхи. Передається від людини до людини повітряно – крапельним шляхом під час чхання, кашлю й навіть розмови на близькій відстані.

Номер слайду 13

Ознаки хвороби. У типових випадках грип починається гостро. Виникає лихоманка, швидко підвищується температура тіла до 38-400 С. Відзначається слабкість у м'язах, сильний головний біль, з'являються симптоми ураження дихальних шляхів: кашель, біль у горлі, закладений ніс. У деяких випадках інтоксикація організму супроводжується носовою кровотечею, непритомністю. Найбільш частим і серйозним ускладненням грипу є пневмонія. Водночас загострюються хронічні захворювання хворого.

Номер слайду 14

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ Найбільш серйозну конкуренцію хімічним лікам становлять цибуля і часник - "домашні лікарі" з унікальними знезаражуючими й бактерицидними властивостями (1-2 зубчики в день)

Номер слайду 15

Ранок кожного дня дуже корисно починати зі склянки овочевого соку (морквяного, бурякового, капустяного та ін.). Упродовж дня з'їдати декілька яблук, апельсинів або інших фруктів, багатих на вітамін С. Чудово допомагає редька (тонко нарізати й залити медом) та хрін.

Номер слайду 16

Невичерпне джерело вітамінів, що підвищує опірність організму, - чай з лікувальних трав, ягід (м'ята, чорна смородина, брусниця, журавлина, липовий цвіт, меліса, лимонник і ін.).І звичайно, не варто забувати про загартовування організму (ранкова зарядка, контрастні водні процедури, прогулянки пішки, заняття будь-яким видом спорту).

Номер слайду 17

pptx
Додав(-ла)
Pogrebniak Svetlana
Пов’язані теми
Біологія, 8 клас, Презентації
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
26 листопада 2024
Переглядів
82
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку