Урок Константи - Ільдефонс Галчинський " Пісня про солдатів з Вестерплятте"

Про матеріал
Даний урок знайомить здобувачів освіти з подіями початку Другої світової війни, розширює та закріплює даний тематичний матеріал вправами практичного характеру. Завдання уроку передбачають розвиток навичок виразного читтання поезії, розширення та закріплення словникового запасу у дітей з ООП, вміння аналізувати прочитане, давати усні відповіді на поставлені запитання, підкріплювати їх цитатами з тексту або відповідним тематично - ілюстративним матеріалом. Форми роботи уроку вчать учнів працювати самостійно та колективно. У здобувачів освіти на уроці виховуються почуття патріотизму, гідності, інтерес до вивчення джерел духовності свого народу та народів світу
Перегляд файлу

Урок зарубіжної літератури у 7-му класі, за програмою НУШ

                                   для дітей з ООП  ( вади слуху )

Анотація до уроку на тему: « Константи - Ільдефонс Галчинський.

                            « Пісня про солдатів з Вестерплятте»

  Даний урок знайомить здобувачів освіти із подіями, які стали початком Другої світової війни та поглиблює знання з даної тематики.

 Завдання уроку розвивають навички самостійної і колективної роботи учнів та навички роботи над  просодичним мовленням у дітей з вадами слуху.

  Учні набувають вмінь виразного читання поезії та аналізу прочитаного. Вчаться самостійно висловлювати власні думки,  підкріплювати їх цитатами з тексту або тема-

тично - ілюстративним матеріалом, уважно слухати, доповнювати відповіді один одного.  Завдання « Змістовий ланцюжок» допоможе учням швидко відновити в пам`яті послідовність подій, описаних у пісні.

  Урок виховує патріотичні почуття, інтерес до вивчення історії свого та інших народів, духовні цінності та ідеали.

 

Тема: « Константи - Ільдефонс Галчинський.  « Пісня про солдатів з Вестерплятте»

Мета: « Розпочати роботу на уроці над вивченням нового розділу «Пам`ятаємо про минуле». Коротко ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом польського поета Константи - Ільдефонса Галчинського та  змістом поезії « Пісня про солдатів з Вестерплятте».

  Поповнювати та закріплювати словниковий запас учнів. Розвивати у здобувачів освіти навички виразного читання літературного твору, вміння аналізувати прочитане та підкріплювати власні відповіді цитатами з тексту, працювати на уроці колективно, в парах та самостійно.

  Вчити учнів визначати тему та ідею твору,  утворювати  змістовий ланцюжок поезії для подальшого швидкого та послідовного відтворення її змісту.

  Виховувати почуття патріотизму, духовні цінності та ідеали, інтерес до вивчення історії України та народів світу.

  Коригувати вимову.

Обладнання: підручник « Зарубіжна література 7 клас». О. Ніколенко с. 65 - 67, презентація до уроку, тематично - ілюстративний матеріал.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

                                                            Хід уроку

|. Організаційний момент

  •          Який зараз буде урок? Чому?
  •          Який це урок за розкладом?

||. Актуалізація опорних знань

  •          Який розділ ми закінчили вивчати?
  •          Які твори у розділі «Герої та героїні балад» ми вивчали?
  •          Який, із вивчених у попередньому розділі літературний твір  (або твори), вам сподобався ( запам`ятався )найбільше? Чому?
  •          Яку тему ми вивчали на минулому уроці?

|||. Перевірка домашнього завдання

  •          Яке завдання вам було додому?
  •          Пригадайте, що таке шляхетність?
  •          Прочитайте уривок, із виконаного вами домашнього завдання, про шляхетний вчинок, який зробили ви чи ваш товариш, знайомий?

|V. Оголошення теми, мети та завдань уроку

  •          Сьогодні на уроці ми з вами розпочнемо знайомство з наступним розділом у  зарубіжній літературі, який називається «Пам`ятаємо про минуле»
  •          А тема нашого уроку сьогодні звучатиме так: « Константи-Ільдефонс Галчинський  ( 1905 – 1953 ) « Пісня про солдатів з Вестерплятте». Відкрийте зошити та  запишіть число і тему уроку.
  •          Мета нашого уроку - ознайомитись із змістом вищезазначеної поезії, ви  будете вчитися читати « Пісню про солдатів з Вестерплятте» виразно, дотримуючись відповідної інформації. Наступним завданням нашого уроку сьогодні буде визначення теми та ідеї поезії, поговоримо про основні мотиви її написання. Намагатимемось аналізувати зміст прочитаного літературного твору, розвиватимемо наш словниковий запас, адже сьогодні він поповниться новими словами, які ви зустрінете у змісті даної пісні. Ви будете вчитися будувати змістовні відповіді на поставлені запитання до тексту пісні, підкріплюючи  їх цитатами з тексту. А ще спробуємо разом  визначати у строфах поезії дієслова та змістові сполуки слів до них, утворюючи при цьому змістовий ланцюжок, який допоможе вам, за потреби, швидко, лаконічно та послідовно відтворити зміст прочитаного у тексті чи проаналізувати твір.

  V. Мотивація навчальної діяльності

     - Поміркуйте та дайте відповідь на таке запитання: « Навіщо ми

        вивчаємо історію, культуру, традиції  свого народу та  історію

        інших народів світу, їхні звичаї, суспільний устрій і т. ін. » ?

  •          Пригадайте, що ви знаєте про Другу світову війну з уроків історії та літератури?
  •          Чи може, на вашу думку, література, книжка зупинити війну?
  •          Прочитайте відомий вислів українського поета Сергія Жадана на одному із слайдів презентації : « Книжки не можуть зупинити війну, але вони можуть допомогти нам залишатися людьми».
  •          Прокоментуйте прочитаний вислів.
  •          У книжках про Другу світову війну – не лише важливий досвід, а й духовні ідеали, які допомогли вижити й відродитися народам Європи, - людяність, кохання, взаємопідтримка, культура…
  •          У тяжкі часи війни, яка прийшла на землю України сьогодні, всі жахіття війни змусили нас переосмислити сенс людських цінностей, розставити зовсім інакше життєві пріорітети, аніж це було у нашому  житті до повномасштабного вторгнення.
  •          З- поміж розданих вам карток із словами, прочитаймо разом, що на них написано,( Радісний світанок, мир, освіта, добробут, смачна їжа, стильний одяг, рідний дім, Батьківщина)  визначте ті слова, котрі означають для вас найголовніше у вашому житті, котрі для вас є найціннішими та найбажанішими у час, коли вдень і вночі, вже більше трьох років, наші життя безжально переслідують повітряні тривоги, безсонні ночі, сумні новини…

 ( Мир, Батьківщина, рідний дім, радісний світанок, освіта, добробут, смачна їжа, стильний одяг…)

  •          То ж спробуймо відповісти на риторичне запитання: « Чи повинні ми  знати та вивчати історію нашого народу і знати історію народів світу для того, щоб бути ще мудрішими та винахідливішими у боротьбі з нашим ворогом?
  •          Які науки, окрім історії, допомагають нам збагнути багатовікові пласти історичного розвитку різних народів, їхніх культур, цивілізацій..?
  •          Саме література, одна з наук, яка допомагає нам знайти відповіді на багато риторичних запитань. Для того і вивчаємо її, щоб знати, пам`ятати, усвідомлювати…

V|. Вивчення нового матеріалу

  •          Починаючи вивчення розділу « Пам`ятаємо про минуле», ми з вами будемо говорити говорити про культуру проти війни. Адже за часів будь-якої війни, так, як і зараз, під час війни в Україні, люди страждали, страждають, помирали і, на превеликий жаль, і досі помирають з вірою в краще майбутнє для свого народу, своєї країни… іІ їхні думки та почуття закарбовують художні твори, мистецькі твори…

           Робота з підручником

  •          Відкрийте ваші підручники.
  •          Сторінка 65. Знайдіть вірш К. Галчинського « Пісня про солдатів з Вестерплятте».
  •          Ще раз: « Хто написав цей вірш?
  •          Перегляньте наступний слайд презентації, ознайомтесь з інформацією на ньому про життєвий і творчий шлях К. Галчинського.
  •          Які події із життя поета змусили його розповісти у своїх поетичних творах про жахи  Другої світової війни? (Перебування у німецькому полоні )

Словникова робота

  •          Перед вами записані слова, які ви зустрінете при читанні поезії. Спробуймо їх прочитати разом!

Словник

Плин – дія, яка означає безперервний рух чогось

Батальйон – військовий підрозділ, що складається з кількох рот

Верес – вічнозелена рослина

Вестерплятте – півострів на польському березі Балтійського моря, неподалік від міста Гданська

  •          Знайдіть за допомогою інтернет ресурсів півострів Вестерплятте. Польща.
  •          Саме тут, у вересні 1939 року, відбувалася героїчна оборона польських укріплень. Знайдіть у підручнику, на сторінці 66, інформацію про це та прочитайте її вголос. ( Учні працюють з підручником)
  •          Що нового з прочитаного ви дізналися? ( Відповіді учнів, підкріплені цитатами з тексту:
  •          1.  Нацистська Німеччина претендувала на м. Гданськ, в якому більшість населення було німцями.  Саме це вона вважала однією із причин для нападу на Польщу.
  •          2. 1 вересня 1939 року стало початком Другої світової війни, яка тривала 6 років і забрала життя мільйонів людей.
  •          Зараз  я познайомлю вас із змістом поезії « Пісня про солдатів з Вестерплятте», яку ви прослухаєте у жестовому виконанні.

( Читання поезії вчителем )

  •          Яка тема поезії?
  •          Яку ідею за допомогою літературного твору хотів передати автор ?
  •          Прочитайте поезію самостійно, а потім спробуємо проаналізувати її

( Читання поезії учнями )

  •          Прочитайте запитання на слайді презентації та спробуйте відповісти на них за допомогою рядків із « Пісні про солдатів з Вестерплятте»:
  1. Яким був гарнізон військового складу Вестерплятте?
  2. Яких втрат зазнали окупанти у боях за польський півострів ?
  3. Чи були рівними сили захисників півострова та окупантів ?
  4. Що уславлює у поезії її автор ?

      V||. Утворення змістового лацюжка

  •          Аналізуючи прочитану поезію, спробуйте у строфах пісні визначити дієслова та сполуки слів, які з ними пов`язані за змістом. Пригадаймо, що таке строфа?
  •          Опрацюємо, для прикладу, разом першу строфу поезії. Кіра, прочитай її виразно вголос, :

« Коли вже дні спинили плин

   І випало вмирати,

   До неба лавами пішли

   Солдати з Вестерплятте»

  •          Чи є дієслова у першому рядку поезії? ( Спинили )

 

  •          Які сполуки слів відносяться до дієслова « спинили»( Дні (що зробили ?) спинили,  спинили ( що? ) плин )

 

  •          Прочитай  вголос наступний рядок поезії, Сніжана.

 

  •          Назви у ньому дієслова ( Випало вмирати )

 

  •          Читаємо наступні рядки вірша та визначаємо в них дієслова та

      сполуки слів до них ( Пішли солдати,  лавами  пішли )

Самостійна робота

  •          За поданим зразком, спробуйте самостійно опрацювати наступні строфи поезії та визначте в них дієслова та пов`язані з ними за змістом сполуки слів, продовжуючи утворювати змістовий ланцюжок до пісні.

V|||. Контрольно - коригувальний етап

  •          Прочитайте виконане вами завдання
  •          Чи може, на вашу думку, створений вами змістовий ланцюжок до «Пісні про солдатів з Вестерплятте»,  допомогти вам швидко і в певній послідовності відтворити зміст подій пісні, у разі потреби? ( Так )
  •          Подивіться на наступні слайди презентації. Доберіть до ілюстрованих на них фрагментів пісні відповідні рядки з прочитаного літературного твору

    |X. Підбиття підсумків уроку

  •          Який розділ ми з вами розпочали вивчати сьогодні на уроці?
  •          Яку теми ми вивчали?
  •          Що нового ви дізналися та навчилися сьогодні на уроці?
  •          Яке завдання було легким ( важким ) під час виконання?
  •          Оцінювання учнів

    X. Пояснення домашнього завдання

      -    Дома продовжите роботу над виразним читанням пісні. Вивчите

           словник. За бажанням, можете вивчити напам`ять декілька строф із

           пісні, які вас найбільше вразили чи запам`ятались

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Щур Алла
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
27 жовтня 2025
Переглядів
490
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку