узагальнити та систематизувати знання учнів про країни Європи, особливості їх соціально-економічного розвитку; поглибити та закріпити практичні навички учнів працювати з картографічним матеріалом; сприяти розвитку в учнів спостережливості, уявлення, памяті, мислення; виклиикати пізнавальний інтерес до економіко-географічних знань і проблем; прищеплювати учням зацікавленість до історії, культури народів Європи; виховувати толерантність, повагу до етичних норм
Урок №
Тема. « Країни Європи»
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про країни Європи, особливості їх соціально-економічного розвитку; поглибити та закріпити практичні навички учнів працювати з картографічним матеріалом; сприяти розвитку в учнів спостережливості, уявлення, памяті, мислення; виклиикати пізнавальний інтерес до економіко-географічних знань і проблем; прищеплювати учням зацікавленість до історії, культури народів Європи; виховувати толерантність, повагу до етичних норм.
Обладнання: проектор, презентації, картки із завданями.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Хід уроку
1.Організаційний момент
1.1.Вступне слово вчителя
-Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі,
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Раді ми гостей вітати
І урок розпочинати.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
Для того, щоб виконати на уроці всі завдання, будьте старанними і слухняними.
Не просто слухайте, а чуйте.
Не просто дивіться, а бачте.
Не просто відповідайте, а міркуйте.
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
ЇАКЄРПНВИОРИ (Країни Європи).
Ви вмієте:
називати: склад регіону;
характеризувати: особливості розміщення та формування населення країн та регіонів, урбанізаційні процеси;
обґрунтовувати: галузеву структуру господарства країн Європи;
складати: комплексну економіко-географічну характеристику країн регіону;
робити висновки: про причини високого індустріального розвитку країн Західної Європи;
оцінювати: значення зв’язків України з державами-сусідами.
Ці знання та навички ви повинні продемонструвати під час презентації. Напередодні отримали завдання презентувати країну. Тож розпочинаємо.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Слово вчителя. Повідомлення про назву «Європа».
Європа – справжній підручник з історії цивілізації під відкритим небом. Почорнілі каміння давніх будинків, чітка геометрія старих кварталів, витонченість малюнків тих чи інших будівель.
Дженніфер Лопес
Європа (за іншим варіантом правопису — Европа) названа за ім'ям героїні давньогрецької міфології Європи, фінікійської царівни, яку викрав Зевс і відвіз на Кріт. Походження цього імені, як вважає французький лінгвіст
П.Шантрен, невідоме. Найпопулярніші в сучасній літературі етимологічні гіпотези запропоновані ще в античності (поряд з багатьма іншими), однак є спірними:
Одна з етимологічних гіпотез тлумачить його походження від грецьких коренів еври- та опс- як «широкоока».
Згідно з лексикографом Гезихієм, назва Європа означає «країна заходу, або темна.
Європа у сиву давнину була колискою багатьох високорозвинених цивілізацій: егейської, еллінської, кельтської, римської, грецької. Це – батьківщина Великих географічних вікриттів, промислових переворотів, міських агломерацій, міжнародної економічної інтеграції. І хоча епоха євроцентризму минула, у наш час цей регіон продовжує відігравати значну роль у світовій політиці та економіці.
ІV. Робота над темою уроку.
1.Слово вчителя.
- Урок наш незвичайний – віртуальна подорож на найвищу гірську вершину Європи.
- Яка найвища гірська вершина Європи висотою 4807 м. (Монблан в Альпах).
2. Повідомлення про Монблан.
Сьогодні на уроці підкоримо цю висоту, пройшовши певні сходинки до вершини. Шверцарський природознавець Орас Бенедикт Соссюр (1740—1799) ще в юності захопився величним гірським масивом Монблан — велетнем Альп. Розуміючи, що підкорити його справа далеко не з легких, він пообіцяв грошову винагороду тому, хто першим подолає 4807 метрів до найвищої вершини. Спроба підкорити Монблан була зроблена ще 1741 року. Але тільки в серпні 1786-го двом мешканцям Шамоні, що у Франції,— шукачеві гірського кришталю Жаку Бальмі та лікареві Мішелю Паккару вдалося зійти на самісіньку вершину Монблану. Наступного року Соссюр піднявся на найвищу гору Європи з цілою науковою експедицією, а 1788 року він зійшов на Коль-дю-Жейан, де пробув сімнадцять днів. Це перша письмова згадка про новий вид спорту — альпінізм.
3. Подорож сходинками( виконання завдань)
Перша сходинка має назву ІСТОРИЧНА (виступ учнів)
1. Яка скандинавська країна подавала заявку на членство в ЄС, але відмовилась від своїх намірів?
2. Договір про Європейський Союз також називається … .
3. Колишній британський Прем’єр-міністр, активний опонент євроінтеграції.
4. До утворення Європейського Союзу його члени входили до ...
5. Канцлер, за якого відбулося возз’єднання Німеччини.
6. У якому році Франція вступила у ЄС?
7. Столицею Німеччини до її возз’єднання з НДР був ... .
8. Скільки країн приєдналося до ЄС у травні 2004 року?
9. У якому році введено єдину валюту — євро?
10. Декларація якого міністра стала основою створення Європейського Союзу
Друга сходинка до вершини ПОЛІТИЧНА
1.Де було підписано угоду про запровадження безвізового режиму?
2. У якій країні ЄС існує парламентська монархія?
3. На який термін обираються депутати до Європарламенту?
4. Президент України, який підписав Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС?
5. Скільки триває президентство країни в Європейському Союзі?
6. Хто очолює Європарламент?
7. Яка країна має найбільшу квоту представництва у Європарламенті?
8. Хто є главою держави у Великій Британії?
9. Хто є федеральним канцлером Німеччини?
10. Скільки депутатів у Європарламенті?
Третя сходинка - ГЕОГРАФІЧНА
1. Найдовша річка Європи.
2. Острів Великобританія відділяє від суходолу протока … .
3. Найбільше море, що омиває Європу.
4. Європу від Азії відділяють гори … .
5. Найбільший півострів Середземного моря.
6. Найвідоміший вулкан на острові Сіцілія, на якому більше 270 кратерів.
7. Вулкан Везувій знаходиться на півострові …
8. Крайня західна точка Європи — мис …
9. Найбільший півострів Європи, площею 800 тис. кв.
Четверта сходинка – ЕКОНОМІЧНА
V.Закріплення вивченого матеріалу
VI.Підведення підсумків уроку.
1.Оцінювання учнів
2.Слово вчителя
- Країни Європи ми вивчали,
На Монблан подорожували,
Пісні, вірші про них складають
Географічне положення цих держав
Всі знають…
Я запрошую всіх вас
Відпочити там, в добрий час !
Урок наш закінчився,
А приємні спогади залишились…
VII.Домашнє завдання: знайти цікаві факти про країни Європи.