Тема уроку: Культура і релігія Давньої Індії
Мета уроку: створити в учнів уявлення про особливості розвитку та самобутність індійської цивілізації, культури та духовного світу індійців; виховувати розуміння вкладу Індії у загальносвітовий культурний розвиток.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: словник, зошит,підручник,роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Актуалізація опорних знань
Історичний диктант.
-
На якому континенті розташувалася Давня Індія? (Азія)
-
На якому півострові була розташована Давня Індія? (Індостан)
-
Який океан омиває півострів Індостан? (Індійський океан)
-
Які річки протікали в Давній Індії? ( Інд та Ганг)
-
Які гори відгороджували Давню Індію ? (Гімалаї)
-
Біля якої річки виникла перша індійська цивілізація? (Інд)
-
Які найвідоміші міста найдавнішої індійської цивілізації? ( Хараппа та Мохенджо- Даро)
-
Які племена вторглися в Індію близько 1500 р. до н.е? (Арії)
-
Як називались групи людей, на які ділилося індійське суспільство? (Варни)
-
Який бог розподілив людей на варни ? (Брахма)
-
Як називались люди, які виникли з уст бога?( Брахмани)
-
До якої варни належав раджа (правитель індійців) ? (До кшатріїв)
-
Як називали слуг? ( Шудри)
-
Як називали групу людей,які виконували найтяжчу та брудну роботу? ( «Недоторкані» (парії))
-
Яку династію започаткував Чандрагупта? ( Маурїв )
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Учитель характеризує суспільний устрій індійської держави, використовуючи схему «Повновадження раджі».
РАДЖА
Верховний Командувач Головний Захисник дхарми-
розпорядник війська управлінець правил богоугодного
життя
-
Розповідь учителя про найдавніші культи Індії.
Індуїзм. Буддизм
-
Розповідь учителя про розвиток літератури
« Махабхарата» та «Рамаяна».
-
Запис до таблиці досягнень індійців
Орієнтовний вигляд таблиці :
Література Зміст пам`яток
«Рігведа» Найдавніша збірка ведичних гімнів і заклинань
«Рамаяна» Поетичне оповідання про пригоди принца Рами,що боровся
За порятунок своєї дружини.
«Махабхарата» Поема про боротьбу між родами Пандавів і Кауравів.
-
Робота у зошиті
-
«Винаходи індійців».
-
Десяткова система числення;
-
Цифри, які використовують до сьогодні;
-
Шахи;
-
Цифра «нуль».
-
Давньоарійські боги:
Індра – бог грози і блискавки;
Рудра – бог бурі;
Варуна – бог неба;
Сур`я – бог сонця;
Яма – бог мертвих;
Агні – бог вогню.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Життя – це …..
-
Щоб припинити страждати, треба припинити ….
-
Людські страждання від бажань…..
-
Жити треба так ……
-
Підсумок уроку.
-
Заключне слово вчителя.
-
Оцінювання роботи на уроці учнів.
-
Домашнє завдання
Твір – мініатюра «Подорож у минуле»