Тема уроку: Культура Русі-України у Х-ХІ столітті
Мета: здійснити уявну подорож до найвідоміших культурних пам'яток , охарактеризувати культурне життя Русі-України в X-XI ст , розпізнавати пам'ятки архітектури з часів Русі-України, застосувати та пояснювати поняття " берест" , " пергамент" , " графіті" , "мозаїка", навички самостійної роботи , розвивати вміння висловлювати власну думку , працювати з історичними джерелами , виховувати в учнів найкращі людські якості: любов і повагу до книги , шанобливе ставлення до культурних здобутків українського народу, потребу в збереженні культурних пам'яток минулого.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
I. Організація навчальної діяльності
II.Актуалізація опорних знань учнів ( інтелектуальна розминка )
Завдяки історичній пам'яті
людина стає особистістю,
народ- державою,
країна-державою.
М. Грушевський.
На попередніх уроках ми вивчали історичний розвиток однієї з наймогутніших держав Європи в період середньовіччя - Київської держави . ( Русі-України).
Ми вже знаємо про діяльність перших князів , про формування держави , та про роки її могутності .
На сьогоднішній урок ви мали підготувати творче завадння , а саме повідомлення про Володимира Великого і Ярослава Мудрого.
Будь ласка - презентуйте свою роботу
Презентація учнівських робіт
Вступне слово вчителя
Сьогодні у нас незвичайний урок , а історична подорож , яка буде проходити по такому маршрутному листі. І ви дізнаєтеся , а чи правда , що діти в Київській Русі були такі невиховані, що розмальовували кониками навіть найсвятіші місця у соборах?
Так , сьогодні ми поговоримо про культуру. Але почнемо не з хуліганських дій тогочасних підлітків , а з писемності.
Бо як писав Нестор Літописець : " Всяка бо мудрість письмом не утверджена йде в невідання і забуття"
Так щороку 9 листопада в Україні з 1997 року завдяки ініціативі Леоніда Кучми (президента) відзначається День української писемності та мови.
Відповідний указ був підписаний на честь літописця преподобного Нестора - послідовника творів слов'янської писемності Кирила і Мефодія.
Варто відзначити , що саме автора " Повісті минулих літ" Нестора Літописця вважають " батьком української словесності"
- Поміркуйте , чому виникнення писемності таке важливе ?
Гра " Зламаний телефон"
Вчитель шепоче на вухо одному з учнів слово.. ( берест)
Ця дитяча забавка демонструє , наскільки важлива писемність для розуміння і правильної передачі інформації.
Вчитель показує написане слово різними мовами.
- Розкрийте суть слова;
- Що змінилося у завданні ?
- Чому його була важко виконати ?
- Чи буде вам зручно , коли всі люди вашого оточення будуть розмовляти та писати незрозумілою мовою?
- Що вам доведеться зробити , щоб їх розуміти ?
Вчитель швидко показує написане слово " пергамент"
Відтворіть письмово те , що прочитали .
( Запис у зошиті : " берест , пергамент")
Отже , коли людство навчилося писати - це був великий прорив , адже можна було швидко і якісно описувати усі події і таким чином передавати знання наступним поколінням.
Коли писемність поширювалася на Руських землях - це означало , що розвивалася освіта , а це вимагало - писати книжки.
Таким чином з'являлися і перші писані документи ( хтось купував землю , хтось передавав спадок)
А згодом, почали писати і літописи.
Церква стала важливим центром розвитку культури.
- Поміркуємо , чому ?
Бо священники повинні були бути грамотними , користуватися книгами , тому церква примножувала їх кількість.
Крім того , навчатися при церкві було доволі зручно.
Візьмемо до прикладу Софіївський собор .
- Чому стіни собору описані графіті?
Дослідники доводять , що саме графіті свідчать про важливі події. Наприклад : про смерть князя та інші важливі події.
Люди на той час , на думку істориків , вірили в те , що все , що вони записують на стінах храму - воно швидше дійде до Бога і отримає повне благословення.
Вправа за технологією " Незакінчене речення"
1. На думку істориків , коли сформувалась писемність на Русі ..
2. Письменними на Русі були не тільки представники влади , духовенства , а й ... ( купці , дружинники , ремісники)
3. Збереглися писемні заповіти про передання майна в спадщину , що свідчить про використання писемності.. ( у повсякденному житті населення)
4. Писемність на Русі затвердилася завдяки прийнятому у 988 році ..
( християнству )
5. Освітню політику князя Володимира продовжив ..
( Ярослав Мудрий , який відкрив школи у Новгороді , а згодом у Києві )
6. У школах дітей вчили... ( читати, писати , рахувати , хорошому співу , богослов'я , філософії)
7. Як називався матеріал виготовлений з кори? (берест)
Щодо книжкових пам'яток , то однією з найдавніших була " Остромирове Євангеліє - створене 1056-1057 рр в Києві дияконом Григорієм на замовлення новгородського посадника Остромира.
- Розвитку науки також слугувало укладення і поповнення бібліотек , котрими опікувалися княжі особи.
Фізкультхвилинка " Пишемо літопис"
- Нумо , разом перенесемося до Києво-Печерського монастиря і поспостерігаємо за роботою Нестора - відомого літописця .
Перш , ніж писати - літописець обрав собі гусяче перо , яким писав .
Давайте оберемо і ми .. Вибрали ?
Тоді , почнемо - правою рукою ретельно виводимо першу літеру .
У стародавніх книгах вона прикрашалася орнаментом і малюнками.
Тепер обережно вмокнемо наше перо в чашу з чорнилом і поволі , щоб не пошкодити літопис , продовжуємо писати .
Вправні літописці писали не лише правою , а й лівою . Спробуймо і ми..
Добре , а тепер поставте свій підпис на літописі , виводячи його двома руками .
Тепер справді можна переконатися , що ви вправні літописці .
Отже , ми плавно перейшли до наступної зупинки у нашому маршрутному листі - Архітектура та монументальне мистецтво"
До впровадження християнства на Русі головним будівельним матеріалом було дерево . З нього будували княжі палаци , житла заможних бояр , купців та хати простих містян і селян.
З дерева та земляних валів робили велетенські захисні споруди .
Найдавніші земляні вали , що ще місцями можна знайти в Україні отримали назву "Змієві вали" .
За легендою , велетенський Змій , якого присмирив богатир , проповз під землею і від того часу утворилися ці пагорби .
Змієві вали мали довжину 1000 км.
Та під впливом Візантійської культури на Русі починають будувати з каменю.
Першими кам'яними будинками стають церкви. Візантійські архітектори збудували перший кам'яний храм у Києві , який отримав назву - Десятинний ( бо за переказами Володимир на його будування витратив 10 частину казну )
На жаль , церква не збереглася , вона була зруйнована під час облоги Києва татаро -монголами.
Іншою видатною спорудою , яка збереглася до наших днів та є культурно-історичною пам’яткою України- це храм св. Софії і Києві. Софіївський собор.
Він був побудований після розгрому військ печенігів і повинен був показати міць і велич Русі.
- Унікальними пам'ятками мистецтва вважають мозаїки Софіївського собору.
Дослідники стверджують , що на їх створення використовували величезну палітру кольорів - понад 177 кольорів і відтінків .
Це була дуже важка , скурпульозна і дорога робота. Проте більшість стін собору , через причину дороговизни-мозаїки , прикрашають фрески.
Фрески- це розпис фарбами розведеними водою по сирій чи вологій штукатурці .
Фрески показують нам , що саме Володимир , а не Ярослав заклав собор.
III. Підсумок уроку
-Запам'ятайте , що за часів Київської Русі графіті в церкві-це спосіб навчання і збереження інформації.
1. Гра " Оплески"
2. Дидактичний сенкан
А у мене вийшло так:
ІV. Домашнє завдання – підготувати повідомлення – " Іларіон Київський"