Тема: «Культура Україні. Розвиток української мови,
освіти, книговидання і літописання
Мета: охарактеризувати розвиток української мови в цей період; розповісти про розвиток шкільництва; визначити основні досягнення у книговиданні та літописанні; формувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу; виховувати школярів на кращих зразках національної культури.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, зображення історичних пам'яток.
Основні терміни та поняття: «сім вільних наук», слов'яно-греко-латинська школа, «Острозька Біблія».
Основні дати та події:
1578 р. — відкриття в Острозі слов'яно-греко-латинської школи;
1581 р. — видання Острозької Біблії;
1585 р. — створення першої в Україні братської школи у Львові.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Бесіда
1. Охарактеризуйте особливості становища православної церкви в XVI ст.
2. Як вплинуло на релігійну ситуацію в Україні поширення тут реформаційних та контрреформаційних рухів?
3. Яку роль у розвитку церковного життя в Україні відігравали церковні братства?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Актуалізація опорних знань
1. Якими були особливості розвитку культури українських земель у другій половині XIV -XV ст.?
2. Як у цей період розвивалася на українських землях освіта?
3. Як розпочалося українське книговидання?
4. Як у другій половині XIV — XV ст. на українських землях продовжувалася традиція літописання?
1. Умови розвитку української культури в XVI ст.
Завдання
Складіть схему «Умови розвитку української культури в XVI ст.».
Зразок схеми
Запитання:
1) Де на українських землях можна було здобути освіту?
2) Хто і коли заснував першу слов’яно-греко-латинську школу?
3) Чим було зумовлене піднесення в розвитку освіти цієї доби?
4. Літописання. Розвиток книговидання, с.42
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Дидактична гра «Снігова куля»
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя
Великий вплив на умови розвитку української культури в XVI ст. мали політичні чинники.
У XVI ст. на основі писемної руської мови українців і білорусів під впливом усного мовлення формувалася українська літературна мова.
У другій половині XVI ст. на українських землях сформувався новий тип навчальних закладів — слов’яно-греко-латинська школа, що відповідала тогочасним освітнім потребам і сприяла підвищенню рівня освіти в Україні.
Розвиток книговидання на українських землях сприяв поширенню освіти, допомагав православним українцям протидіяти полонізації та окатоличенню.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ