Тема уроку: Культура усного й писемного мовлення.
(Урок за педагогічною технологією «Росток» підручник «Українська мова» 4 клас частина 1 М.І. Кальчук, С.І. Махиня.)
Мета уроку: розширювати і поглиблювати відомості про мову і мовлення, розвивати інтерес до мовленнєвих явищ, виховувати культуру усного спілкування та культуру писемного мовлення, прищеплювати любов до рідної мови.
Хід уроку.
1 . Мотивація до навчальної діяльності.
Девіз уроку: Добре тому, хто навчився вчитися. Менандр
Робота над девізом уроку. (Підвести дітей до висновку, що значить навчитися вчитися.)
2. Актуалізація опорних знань.
1). Повторення про мову й мовлення.
- Пригадайте, що ми вже знаємо про мову. Для чого людям потрібна мова?
- З чого складається наша мова?
- У який спосіб можна розповісти про щось один одному?
- Як ви розумієте вислів:»Мова – найважливіший засіб людського спілкування»?
- Чому людям доводиться говорити один з одним?
- Якими видами мовлення користуються між собою люди?
- Яких норм мають дотримуватись люди, спілкуючись між собою?
2). Робота з таблицею.
|
МОВЛЕННЯ |
|
|
УСНЕ передача думок в усній формі використовує: |
ПИСЕМНЕ усе записане або надруковане використовує: |
|
міміку і жести, різну силу голосу, питальну або окличну інтонацію |
літери, розділові знаки |
|
Повинно бути: |
Повинно бути |
|
правильним |
правильним, |
|
точним |
точним, |
|
зрозумілим |
каліграфічним, |
|
|
грамотним, |
|
|
охайним |
3). Робота у «Щоденнику вражень» . Вправа 26 ст..20
4. Каліграфічна хвилинка.
Прописати каліграфічно в зошиті. З одним із словосполучень скласти і записати речення.
5. Робота над темою уроку. Формування поняття про культуру мовлення.
- Сьогодні ми повинні з’ясувати, що таке «культура мовлення» і «культура спілкування». Поміркуємо над тим, чи кожна людина може оволодіти високою культурою мовлення і спілкування.
- Як ви вважаєте, яку людину можна назвати культурною?
- Чим відрізняється культурна людина від некультурної?
- Що треба для того, щоб стати культурним?(Вислухати думки дітей.0
- Отже, культурна людина – це освічена, начитана, грамотна, добре вихована людина, яка з повагою ставиться до інших людей, завжди готова прийти на допомогу.
- Що ж свідчить про високу культуру людини?(Висока культура її мовлення.)
- Що ж таке «культура мовлення»?
- Відповідь на це питання ви знайдете, виконавши вправи 29-31 на ст.. 22.
6. Групова робота.
(Запропонувати дітям об’єднатись в групи за бажанням. І група, хто винонуватиме вправу 29, ІІ група – вправа 30, ІІІ група – вправа 31. Нагадати правила роботи в групі. Заслухати відповіді представників груп.)
7. Робота в парі. Вправа 38.
8. Створення палітри ввічливих слів. Вправа 35 (колективна робота).
8. Творча робота в групах.
( Запропонувати дітям за бажанням створити стіну слів «Будьте ввічливими» або скласти «Основні правила спілкування»)
9. Рефлексія.
10. Домашнє завдання. Вправа 39.