ПЛАН УРОКУ
Дата «____»_________________ 202___ р.
Предмет: Геометрія
Тема: Координати і вектори у просторі
Тема уроку: Кут між векторами. Скалярний добуток векторів.
Мета уроку:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Вид уроку: лекція з елементами бесіди та пошукового практикуму
Методи: словесні (діалог, монолог), наочні, частково пошукові, евристичні, практичні
Дидактичне забезпечення: робочий зошит з теми «Кут між векторами. Скалярний добуток векторів.», презентація викладача
Обладнання: ноутбук, проектор, екран
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Повідомлення теми і мети уроку.
ІI. Мотивація навчальної діяльності
Крилатою фразою став вислів Я́на А́моса Ко́менського — фундатора наукової педагогіки, видатного чеського мислителя: «Все, що вивчається, повинно мати багато звязків».
Вектори мають численні застосування в реальному світі. Вони є ключовим поняттям у математиці, фізиці та комп'ютерних науках. Вектори дозволяють нам описувати та вимірювати фізичні величини, рухатися у просторі та вирішувати різноманітні завдання.
Навігація: вектори використовуються в навігаційних системах, таких як GPS, для обчислення відстані та напрямку між двома точками.
У комп’ютерних технологіях: Векторна графіка – тип комп’ютерної графіки, у якому видиме зображення або малюнок створюються на основі математичних описів ліній, кривих, фігур і кольорів.
У хімії: Вектори використовуються для наочного уявлення будови атома. Хімічні реакції записуються за допомогою рівнянь, у яких використовуються вектори.
У молекулярній біології вектор : - це транспортний засіб (наприклад, молекула ДНК) для передачі генетичного матеріалу у клітину. Жива векторна вакцина - це вакцина, яка використовує хімічно ослаблений вірус для транспортування частинок збудника з метою стимулювання імунної відповіді.
В кліматології та метерології: Вітер - векторна величина та описується двома параметрами: швидкістю та напрямком. За допомогою векторів показують напрямок руху повітряних мас в циклонах і антициклонах. За допомогою векторів складають карти міграції птахів. Векторами зображають напрямок течії річок, океанічних вод і т.п.
Вектори у знаках дорожного руху: Навіть у простих наказових та інформаційно-вказівних знаках дорожного руху ми бачимо стрілки, що вказують напрям, які у математиці звуться векторами.
Вектор у геополітиці: напрямок спрямування геополітичних амбіцій певної держави (наприклад, Європейський вектор України).
Підсумовуючи вище сказане, можна з впевненістю сказати, що вектори постійно поряд і від них не сховатися. Їхнє використання в більшості галузях доводить, що уявити життя без них складно.
То ж не треба ХОВАТИСЬ! Відкрийте своє серце і розум для математики, впустіть її у своє життя, і вона відповість вам взаємністю!
IV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Допоміжним засобом є презентація викладача, створена у програмі Power Point (ілюстративний матеріал до уроку, перевірка виконаних завдань).
Здобувачі освіти працюють в робочих зошитах.
Пояснення і осмислення навчального матеріалу відбувається за допомогою інтерактивних методів: проводяться пошуковий практикум і тест-контроль, розв’язуються задачі у форматі НМТ.
Для продуктивного навчання застосовуються керована і незалежна практики. Керована практика проводиться під керівництвом викладача. Студенти практикуються під його контролем.
Мета незалежної практики - закріпити нові знання, забезпечити їх запам'ятовування на тривалий період часу. Під час незалежної практики студенти виконують практичні вправи без допомоги викладача, роль якого - своєчасна перевірка та коригування робіт студентів.
Лекція викладача з елементами бесіди та пошукового практикуму
Кут між векторами
Кут між двома ненульовими векторами, які не мають спільного початку - це кут між векторами, що дорівнюють даним і мають спільний початок.
|
Неколінеарні вектори |
Колінеарні вектори |
|
|
|
Співнапрямлені |
Протилежно напрямлені |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Теоретичні відомості Скалярний добуток векторів, заданих своїми координатами |
|
|
|
|
|
Скалярний добуток векторів дорівнює сумі добутків однойменних координат |
|
Знайдіть скалярний добуток векторів
і
, якщо: