9 клас Алгебра
Тема уроку: Функція у =ах2 + bх +с, а 0, її графік і властивості
Мета уроку: Ввести означення квадратичної функції; сформувати вміння розпізнавати квадратичну функцію та будувати її графік. Розвивати уміння і навички виконувати побудову графіка квадратичної функції за допомогою графічного калькулятора Desmos. Формувати вміння вживати математичну термінологію, здатність продуктивно співпрацювати в групі, розвивати увагу , логічне мислення, творчу активність.
Формування компетентностей:
1. Математична компетентність:
2. Ключові компетентності:
3. Предметні компетентності:
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Інтелектуальна розминка»
ІV. Формулювання мети і завдання уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Математика є прообразом краси світу. (І. Кеплер).
Веселка має форму параболи. Траєкторія стрибка дельфіна – теж парабола!
Квадратичні функції використовуються у фізиці для опису руху тіла, кинутого під кутом до горизонту (траєкторія польоту)
У архітектурі параболічні форми використовуються в мостах та будівлях.
V. Формування знань і вмінь.
Означення. Функцію, яку можна задати формулою виду y = ax2 + bx + c, де x — незалежна змінна, a, b і c — деякі числа, причому a ≠ 0, називають квадратичною.
Графіком квадратичної функції є парабола, вітки якої напрямлені вгору, якщо
а > 0, і вниз — якщо а < 0 .
Координати вершини (х0; у0) параболи графіка у = ах2 + bх + с обчислюються за формулами:
або
Як побудувати графік функції у = ах2 + bх + с, а 0.
Спосіб 1.
2. Побудувати графік функції, використавши схему геометричних перетворень графіків функцій.
Спосіб 2
Алгоритм побудови графіка квадратичної функції
1) знайти абсцису вершини параболи за формулою
2) знайти ординату вершини параболи за формулою
або
де D — дискримінант квадратного тричлена ax2 + bx + c і позначити на координатній площині вершину параболи;
3) визначити напрям віток параболи (вітки якої напрямлені вгору, якщо а > 0, і вниз — якщо а < 0);
4) знайти координати ще кількох точок, які належать шуканому графіку, зокрема координати точок перетину параболи з віссю абсцис (якщо дана функція має нулі), координати точки перетину параболи з віссю ординат; позначити ці точки на координатній площині;
5) провести через усі позначені точки плавну неперервну лінію.
«Сигнальні картки для миттєвого оцінювання» Учні на прохання вчителя показують визначені сигнали, щоб повідомити про рівень розуміння нового матеріалу
Все зрозуміло
Не все зрозуміло
Зовсім не розумію
VI. Формування первинних умінь
Усна вправа за підручником №11.1
Робота у зошитах із використанням графічного калькулятора Desmos https://www.desmos.com/calculator?lang=uk
VIІ. Підсумок уроку
1. Яку функцію називають квадратичною?
2. Яка фігура є графіком квадратичної функції?
3. Як знайти координати вершини параболи у=ах2 + bх + с?
4. Який напрям мають вітки параболи у=ах2 + bх + с залежно від значення a?
5. Опишіть схему побудови графіка квадратичної функції.
VIІ. Домашнє завдання.
Вивчити означення квадратної функції, алгоритм побудови графіка квадратичної функції. Виконати №11.7(1, 2), №11.9, №11.11.
VIІІ. Рефлексія
Самооцінювання (учні збирають дані про власне навчання, аналізують що саме відображує їхні успіхи в досягненні навчальних цілей та планують наступні кроки)
|
Запитання |
Так |
За допомогою вчителя |
Ні |
|
Я знаю яка функція називається квадратичною |
|
|
|
|
Я можу визначити напрям віток параболи |
|
|
|
|
Я можу знайти координати точок перетину параболи з осями координат |
|
|
|
|
Я зможу побудувати графік квадратичної функції |
|
|
|
|
Я можу визначити проміжки зростання і спадання графіка квадратичної функції |
|
|
|
|
Я можу визначити проміжки знакосталості квадратичної функції . |
|
|
|
Використані джерела: