Урок №48 дата:
Тема: Квадратні рівняння. Формула коренів квадратного рівняння.
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту поняття «дискримінант квадратного рівняння», сформувати первинні вміння знаходити за формулами дискримінант квадратного рівняння, за його значенням визначити кількість розв’язків квадратного рівняння й обчислювати корені квадратного рівняння; розвивати знання учнів про рівняння, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати позитивне відношення до навчання, уміння виділяти серед цих задач головне.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: кросворд, пам’ятки, картки з завданнями.
Епіграф уроку: слайд 1
«Розум полягає не лише в знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання.»
Арістотель
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети і епіграфу уроку. слайд2, слайд3
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань.
На дошці в нас є кросворд, але не простий, в чому полягає загадковість цього кросворду ми дізнаємось, коли його розгадаємо. слайд 4
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
2. |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3. |
|
|
|||||||||||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
5. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
7. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
8. |
|
|
|
|
||||||||||||||
9. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
10. |
|
|
|||||||||||||||||
11. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
12. |
|
|
|||||||||||||||||
слайд 5
слайд6
Ми побачили, що в виділеній графі утворилося слово. Давайте ж його прочитаємо. Дискримінант (від discriminantis - по латині що "розрізняючий", "розділяючий"). А в тлумачному математичному словнику дискримінант квадратного тричлена - величина, що визначає характер його коренів.
Біль детально з дискримінантом і повним квадратним рівнянням, ми попрацюємо сьогодні на уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
(Пояснення проводиться із записами на дошці)
Згадавши все, що ми вивчали,
Коли і з чим працювали.
Ми не можемо зволікати
Нову тему, потрібно вивчати.
Рівняння виду у нас є (ах2 + bх + с = 0),
Квадратним народ його величає.
А як же із ним працювати,
Коли повне рівняння на дошці записати?
Щоб правильно відповісти на це запитання,
Слухайте діти уважно повчання.
Найперше потрібно формулу знати
І по ній дискримінант шукати.
Дискримінант – це буква D
Дорівнює b в квадраті мінус 4ас.
Ось ми отримали дискримінанта розв’язання,
А тепер подивимось скільки коренів має рівняння.
Якщо дискримінант більший нуля,
То є в рівняння два кореня.
Швидко з ними попрацюєм
Мінус b плюс-мінус D під коренем
І поділимо на 2а
Ось і відповідь готова.
Коли ж нулю дорівнює дискримінант,
То корінь, тут один виблискує, як діамант.
Тут відповідь швидка,
Мінус bділимо на 2а.
Якщо дискримінант менший нуля,
Немає коренів наше рівняння.
Ось і тема закінчилась,
Лиш рівняння залишились.
Щоб краще з ними працювати,
Картку - пам’ятку я маю вам роздати.
Картка - пам’ятка
ах2 + bх + с = 0 |
||
D= b2 - 4ас Дискримінант квадратного тричлена - величина, що визначає характер його коренів.
|
||
D > 0 ; . |
D = 0
|
D < 0
Рівняння розв’язків немає |
Зауваження. Якщо коефіцієнт а і с – різних знаків, то рівняння ах2 + bх + с = 0 завжди має корені |
(пояснить на прикладі)
IV. Розв’язування вправ.
№ 1. Робота в парах. слайд7
(картки)
(Учні працюють в парах. Перевірка здійснюється за допомогою самоконтролю. Розв’язки завдань записано на закритій дошці.)
Знайдіть дискримінант квадратного рівняння та визначте кількість коренів рівняння. слайд 8
3) – 0,5x2 + x + 1 =0; 4) 5y2 – 11y + 1 = 0;
5) k2 – 6k + 9 =0; 6) 3x – x2 + 10 = 0.
(слайд з відповідями) слайд 9
№ 2 Робота біля дошки
(Учні розв’язують рівняння по рівню складності на дошці, під контролем вчителя.) слайд 10
1) 3x2 + 8x - 3 = 0; 2) –x2 + 2x + 8 = 0;
3) 3x2 – 7x + 4 = 0; 4) x2 – 10x + 21 = 0;
5) 5т2 - 8т + 3 = 0; 6) х2 + 10х + 9 = 0.
№ 3 Колективна робота (групування думок і формування висновків)
слайд 11
Кажіть усе, що спаде на думку. Не обговорюйте і не критикуйте висловлення інших. Розширення запропонованої ідеї заохочується.
|
слайд 12
Розв’яжіть рівняння, попередньо звівши їх до виду ах2 + bх + с = 0
х2 - 6х = 4х – 25;
7 = 0,4у + 0,2у2;
у2 - 1,6у = 0,36
3х2 + 16 = 14х
V. Підсумок уроку
Рефлексія «Мікрофон» слайд13
Сьогодні на уроці я...
- дізнався...
- зрозумів...
- навчався...
- найбільший мій успіх – це...
- найбільші труднощі я відчув...
- я не вмів, а тепер умію...
- на наступному уроці я хочу...
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати даний матеріал з підручника слайд 14
2. Розв’язати № (підручника)
VІІ. Виставлення та обговорення оцінок
ах2 + bх + с = 0 |
||
D= b2 - 4ас Дискримінант квадратного тричлена - величина, що визначає характер його коренів.
|
||
D > 0 ; . |
D = 0
|
D < 0
Рівняння розв’язків немає |
Зауваження. Якщо коефіцієнт а і с – різних знаків, то рівняння ах2 + bх + с = 0 завжди має корені |
ах2 + bх + с = 0 |
||
D= b2 - 4ас Дискримінант квадратного тричлена - величина, що визначає характер його коренів.
|
||
D > 0 ; . |
D = 0
|
D < 0
Рівняння розв’язків немає |
Зауваження. Якщо коефіцієнт а і с – різних знаків, то рівняння ах2 + bх + с = 0 завжди має корені |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
2. |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3. |
|
|
|||||||||||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
5. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
7. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
8. |
|
|
|
|
||||||||||||||
9. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
10. |
|
|
|||||||||||||||||
11. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
12. |
|
|
|||||||||||||||||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
2. |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3. |
|
|
|||||||||||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
5. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
7. |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
8. |
|
|
|
|
||||||||||||||
9. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
10. |
|
|
|||||||||||||||||
11. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||
12. |
|
|
|||||||||||||||||