Урок-квест
«Лабіринтами зарубіжної літератури».
Узагальнення та систематизація знань вивченого впродовж навчального року в 8 класі.
Мета уроку: узагальнити і систематизувати вивчений протягом навчального року матеріал; ознайомити із перспективами вивчення світової літератури у 9 класі; розвивати зв’язне мовлення учнів, вміння систематизувати і узагальнювати вивчений матеріал; розвивати навички роботи в групах; виховувати шанобливе ставлення до літератури, її ролі у формуванні життєвих цінностей людини.
Обладнання: виставка художніх творів, які вивчатимуться у 9 класі, демонстраційні слайди, обладнання для демонстраційних слайдів, картки до вправи «Встанови відповідність», «скринька знахідок».
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Епіграф уроку: Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книжки (К.Паустовський)
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Впродовж навчального року ми познайомилися з цікавими художніми творами, які входять до скарбниці світової літератури. Деякі з них стали вашими улюбленими, інші, можливо, ви захочете ще перечитати, щоб зрозуміти їхню справжню суть. Сьогодні у нас є можливість знову перегорнути сторінки вивчених творів.
ІІ. Робота над темою уроку
1. Оголошення теми , мети уроку.
2. Гра «Впізнай письменника». Демонстрація мультимедійних слайдів із зображенням портретів письменників, твори яких вивчалися в 8 класі.
За ознаками творчості письменника (від складнішого до простого) учні впізнають письменника і називають його ім’я, потім з’являється на слайді його портрет та ім’я.
3. Вправи «Встанови відповідність» (робота в групах)
Завдання 1. Визначити відповідність поняття щодо пояснення. (Під час перевірки учні зачитують визначення літературознавчих термінів).
І група
1. Ода. |
А) Жанр східної поезії, закінчений за змістом і художньою формою чотиривірш. |
2.Лірика. |
Б) Твір, в основу якого покладено повчально-алегоричний сюжет, побудований на прихованому порівнянні. |
3.Рубаї. |
В) Вірш, що висловлює високі почуття, викликані важливими історичними подіями, діяльністю історичних осіб. |
4. Пародія |
Г) Літературний твір-насмішка, створений за мотивами художнього тексту, що вже існує, але зі спеціальним комічним ефектом. |
5. Притча. |
Д) Рід літератури, у якому відображено думки, настрої, почуття людини, душевний стан автора. |
Відповіді: 1 – В), 2 – Д), 3 – А), 4 – Г), 5 – Б).
ІІ група
1. Елегія. |
А) Вірш із чотирнадцяти рядків, які утворюють два катрени і два терцети. |
|
2. Драма. |
Б) Гостра критика з висміюванням, а почасти й гнівним засудженням вад і негативних явищ приватного, суспільного й політичного життя. |
|
3. Сонет. |
В) Ліричний жанр, що у вільній віршовій формі передає почуття, роздуми надскладними проблемами життя. |
|
4. Діалог. |
Г) Розмова кількох персонажів, під час якої розкриваються їхні почуття, думки й наміри. |
|
5. Сатира
|
Д) Рід літератури, у якому життя зображено не через авторську оповідь, а через діалоги та вчинки дійових осіб.
|
|
Відповіді: 1 - В), 2 – Д), 3 – А), 4 - Г), 5 – Б).
Завдання 2. Визначити відповідність літературного твору до жанру.
І група
1. Гомер «Іліада» |
А) героїчна поема |
2. Есхіл «Прометей закутий» |
Б) поема |
3. «Пісня про Роланда» |
В) повість |
4.Р. Бах «Чайка Джонатан Лівінгстон» |
Г) трагедія |
Відповіді: 1 – Б), 2 - Г), 3 – А), 4 – В).
ІІ група
1.В. Шекспір «Ромео і Джульєтта» |
А) казка-притча |
2.А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» |
Б) комедія |
3. Лі Бо «Печаль на яшмовому ґанку» |
В) вірш |
4. Мольєр «Міщанин-шляхтич» |
Г) трагедія |
Відповіді: 1 – Г), 2 - А), 3 - В), 4 – Б).
4. Вправа «За віршованими рядками встановити твір та його автора».
Учні читають та називають твір та його автора.
1 |
.Чоловікам він був милий, жінок чарував за життя він – Буде прекрасний тепер, впавши у перших рядах. Отже, готуючись, кожен хай широко ступить і стане, В землю упершись міцніш, стиснувши міцно уста. |
2 |
Мій пам′ятник стоїть триваліший від міді. Піднісся він чолом над царські піраміди. Його не сточить дощ уїдливий, гризький, Не звалить налітний північний буревій. |
3 |
Йому тут воля – тож дме він і вдень і вночі. Затінений стовбур Покрився плямами моху. |
4 |
Любов- це сонечко, що Всесвіт огріває, Любов – чудесний птах, що в квітнику співає. Її не знає той, хто плаче солов′єм, Вона в душі того, хто мовчки умирає.
|
5 |
В своїх очах несе Кохання, - На кого гляне, ощасливить вмить; Як десь іде, за нею всяк спішить, Тріпоче серце від її вітання. |
6 |
Коли торкнувсь рукою недостойно І осквернив я цей олтар святий, Уста – два пілігрими – хай пристойно Цілунком ніжним змиють гріх тяжкий. |
Для перевірки:
5. Гра «Скринька знахідок».
Із скриньки вчитель виймає предмети і пропонує учням назвати, яким літературним героям належать вони.
1 |
Дерев′яний кінь |
Греки (міф, «Падіння Трої») |
2 |
Ланцюг |
Гефест (Есхіл, трагедія «Прометей закутий») |
3 |
Снодійне |
Джульєтта (В. Шекспір, «Ромео і Джульєтта») |
4 |
Щит |
Дон Кіхот (М. де Сервантес «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі») |
5 |
Перстень |
Дорімена (Мольєр, «Міщанин-шляхтич») |
6 |
Троянда |
Маленький принц (А. Екзюпері «Маленький принц») |
|
Відповіді:
7. Мікрофон.
Твір, який найбільше мені сподобався…
ІІІ. Підсумок уроку
Використана література:
1. Волощук Є., Слободянюк О., Зарубіжна література: Підручник для 8 кл. загальноосвітніх закладів. – К.:Генеза, 2016.