11 клас
Тема уроку: Основні середовища існування та адаптації до них організмів.
Мета:
Формування предметних компетентностей:
Формування ключових компетентностей:
Формування компетенцій: бачити логічні зв’язки навчального матеріалу через діяльність, бути готовим організовувати діяльність та взяти на себе відповідальність за інших, вміти організовувати комунікацію, вміти спілкуватися, вміти опановувати нову діяльність (складати тести, розробляти завдання на відповідність тощо).
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Тип проєкту: дослідницько-пошуковий, поурочний, середньотерміновий.
Обладнання: дидактичний матеріал та роздатковий матеріал на кожну станцію, маршрутні листи.
Час проведення: 90 хвилин.
Місце проведення: кабінет біології.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання. Учні беруться за руки у своїх командах, посміхаються один одному і бажають удачі та перемоги.
ІІ. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Визначення за допомогою смайликів настрою учнів перед початком уроку. Налаштування на позитивну співпрацю.
ІІІ. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ І ПЛАНУВАННЯ.
Повідомлення теми уроку.
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІУ. ЕТАП ЦІЛЕРЕАЛІЗАЦІЇ
Сьогодні наш урок пройде в незвичній формі у вигляді міні-квесту. Кожна команда отримає маршрутний листок з назвами станцій. (Додаток 1). Кожна команда готувала завдання на 2 станції, тому ці завдання учні виконувати не будуть, а будуть лише ті, які підготували суперники. На кожній станції ви будете отримувати підказки, за якими ви дізнаєтеся назву станції з наступним завданням. (Додаток 2). Вам потрібно якомога швидше і правильно виконувати завдання, переможе та команда, яка першою пройде всі станції і набере найбільшу кількість балів.
Станція «Проєктна»
Розпочинається квест усіма командама зі станції «Проєктна», на якій кожна комада протягом 10 хвилин має захистити свої домашні проєкти: 1 команда «Наземно-повітряне середовище існування організмів», 2 команда – «Водне середовище існування організмів», 3 команда – «Ґрунтове середовище існування організмів», 4 команда – «Організм як середовище існування».
Завдання на дану станцію учні отримали заздалегідь. Проєкти потрібно було готувати за наступним планом:
Додаткова інформація див. додаток 3.
Станція «Тестова»
А) тіньолюбні рослини;
Б) світлолюбні рослини;
В) тіньовитривалі рослини;
Г) кріофіли.
2. Здатність підтримувати стале співвідношення між виробленням тепла в організмі або його поглинанням з довкілля та витрати теплової енергії – це:
А) теплопровідність,
Б) тепловіддача;
В) терморегуляція;
Г) телопродукція.
3. Однією з найсуттєвіших особливостей наземно-повітряного середовища є нестача:
А) кисню;
Б) води;
В) мінеральних речовин;
Г) тепла.
4. Приклад тіньовитривалої рослини:
А) зелені мохи;
Б) береза;
В) дуб звичайний;
Г) сосна.
5. Муха льодовик щодо температури це - :
А) кріофіл;
Б) гомойотермна;
В) пойкілотермна;
Г) термофіл.
6. Стан тимчасового фізіологічного спокою, який характеризується призупиненням росту, розвитку та зниженням загального рівня обміну речовин це - :
А) розвиток;
Б) діапауза;
В) паталогія;
Г) сплячка.
7. До гомойотермних тварин належить:
А) веретільниця;
Б) квакша;
В) варан комодський;
Г) вечірниця руда.
8. Рослини, що здатні накопичувати вологу в листках це - :
А) вологолюбні;
Б) склерофіти;
В) сукуленти;
Г) посухостійкі.
9. Наземно-повітряне середовище існування характеризується:
А) значним коливанням тиску;
Б) відсутністю будь-яких коливань тиску;
В) наявністю великої кількості води;
Г) незначним коливанням тиску.
10. Теплолюбною твариною є:
А) білий ведімідь;
Б) імператорський пінгвін;
В) верблюд;
Г) морж.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
б |
в |
б |
в |
а |
б |
г |
в |
г |
в |
Станція «Телефонний код»
Закодовано екологічні групи організмів водного середовища
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
А Б В |
Г Д Е |
Є Ж З |
И І Ї Й |
КЛ М |
Н О П Р |
С Т У Ф |
Х Ч Ц Ш |
Щ Ю Я Ь |
Станція «Смайлики»
Розподіли п’ять організмів на дві групи за різними критеріями (Кроки 1-3).
Розпізнай, який смайлик відповідає кожному з організмів.
Мухомор |
Щитник чоловічий |
Лелека чорний |
Петрів хрест |
Лисиця |
|
|
|
|
|
Крок 1. Розподіли організми на дві групи за способом живлення. Відповідно, у круг упиши назви гетеротрофів, а у квадрат – автотрофів.
Гетеротрофи Автотрофи
Крок 2. Розподіли організми за середовищем існування (упиши їхні назви у відповідні фігури або поруч з ними.
Повітряне Наземне
Крок 3. Розподілити організми залежно від здатності до активного переміщення у просторі (упиши їхні назви у відповідні фігури.
Прикріплені Активно рухаються
Крок 4. Розпізнавання модельних портретів. Визнач, якому організму відповідає кожен зі смайликів.
Запиши назви кожного організму в таблиці під відповідним смайликом.
|
|
|
|
|
1 |
2
|
3
|
4 |
5
|
Станція «Відповідність»
Для економії часу учні можуть розділити завдання 1 і 2 між собою і одночасно виконувати їх.
A. Нейстонні організми
B. Планктонні організми
C. Нектонні організми
D. Бентосні організми
1. Живуть над поверхневою плівкою води.
2. Трапляються на будь-якій глибині.
3. Живуть всередині ґрунту водойм.
4. Здатні до активного переміщення у воді.
5. Заселяють добре освітлені шари води.
6. Живуть у воді на глибині до кількох сантиметрів.
7. Розмножуються на суходолі, але живляться у воді.
8. Мають сплощену форму тіла.
9. Інколи вистрибують з води та переміщуються у повітрі на десятки метрів.
10. Щоб зависати у воді, організми збільшують свою поверхню порівняно з масою.
11. Розвинута біолюмінесценція.
12. Підвищений (до 99%) вміст води у тілі.
13. Збільшили свою масу завдяки зовнішньому скелету.
14. Відсутні важкі скелетні утвори.
15. Ласти, обтічна форма тіла, слизовий шар покривів, сильні м’язи для швидкого руху.
16. Розвинули різноманітні органи прикріплення.
17. Органи руху допомагають лише ширянню у воді.
18. Розвинуті органи дихання для швидкого газообміну й тривалого занурення.
19. Для переміщення мають утвори, що використовують силу вітру.
20. Тіло має дрібні розміри, жирові включення, численні вирости.
21. Нижня частина тіла та кінчики кінцівок вкриті хітиновими волосками й воскоподібною речовиною (для ковзання по воді).
22. Малорухливий спосіб життя.
23. Додаткові органи дихання.
24. Прикріплюються до поверхневої плівки води знизу.
Відповідь:
A |
B |
C |
D |
1, 6, 21, 24 |
2, 5, 10, 12, 14, 17, 19, 20 |
4, 7, 9, 15, 18, |
3, 8, 11, 13, 16, 22, 23 |
|
|
|
б) Рослинні й твариноподібні організми, які живуть на ґрунті та в ґрунті морських і прісних водойм |
|
в) Абіотичне середовище існування, основним ресурсом якого є вода |
|
г) Сукупність організмів, які живуть на межі водного та повітряного середовищ |
|
д)Сукупність активно плаваючих організмів, які мешкають у водній товщі, можуть активно протидіяти течії та переміщуватись на значні відстані |
|
ж)Сукупність організмів, які дрейфують у товщі води та не можуть активно протистояти течіям |
Відповідь:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
в |
a |
д |
б |
ж |
г |
Станція «Розв’яжи»
Учням пропонується розв’язати кросворд. Кожна правильна відповідь. 1 бал. (Додаток 4)
Станція «Вибіркова»
На даній станції подано адаптивні особливості організмів до життя в певному середовищі та його характеристики, потрібно вибрати ті, які стосуються грунтового середовища.
Правильні відповіді: 2,5,8,11,14,16,18,20,24.
Станція «Біологічне лото»
На даній станцій потрібно вибрати картинки (додаток 5) паразитичних організмів, склавши відповідну комбінацію чисел.
Правильна комбінація: 2,4,5,8,9,11,13,15.
Станція «Вірю – не вірю»
V. РЕФЛЕКСІЙНО-ОЦІНЮЮЧИЙ
1. Підбиття підсумків змагання.
2. Самоаналіз діяльності
1 |
На уроці я працював(ла) |
активно/ пасивно |
2 |
Своєю роботою на уроці я |
задоволений(а) / не задоволений(а) |
3 |
Урок для мене здався |
коротким /довгим |
4 |
За урок я |
не втомився(лась) / втомився(лась) |
5 |
Мій настрій |
став кращим/став гіршим |
6 |
Матеріал уроку мені був |
зрозумілий / не зрозумілий / корисний / марний цікавий / нудний |
7 |
Домашнє завдання мені здається |
посильним / важким / цікавим / не цікавим |
VI. ЕТАП ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
* Обов’язкове:
- опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми § 13,14,15,16.
* додаткове:
- дайте відповіді на запитання:
Чому життя могло зародитися саме у водному середовищі?
Чому тремтіння ссавців та людини під час переохолодження має адаптивне значення?
Чому у паразитичних червів складні цикли розвитку?
Додаток 1
Маршрутні листки для команд
МАРШРУТНИЙ ЛИСТОК
КОМАНДА 1. Наземно-повітряне середовище
Назва станції
|
Проектна 10 балів |
Телефонний код 1 завдання - 2 бали |
Відповідність 10 балів |
Розв’яжи 10 балів
|
Вибіркова 10 балів
|
Вірю – не вірю 10 балів |
Біологічне лото 10 балів
|
Загальна кількість балів |
Кількість балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
МАРШРУТНИЙ ЛИСТОК
КОМАНДА 2. Водне середовище
Назва станції
|
Проектна 10 балів |
Тестова 10 балів |
Смайлики 10 балів |
Розв’яжи 10 балів
|
Вибіркова 10 балів
|
Вірю – не вірю 10 балів |
Біологічне лото 10 балів
|
Загальна кількість балів |
Кількість балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
МАРШРУТНИЙ ЛИСТОК
КОМАНДА 3. Ґрунтове середовище
Назва станції
|
Проектна 10 балів |
Тестова 10 балів |
Смайлики 10 балів |
Телефонний код 1 завдання - 2 бали |
Відповідність 10 балів |
Вірю – не вірю 10 балів |
Біологічне лото 10 балів
|
Загальна кількість балів |
Кількість балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
МАРШРУТНИЙ ЛИСТОК
КОМАНДА 4. Організм як середовище мешкання
Назва станції
|
Проектна 10 балів |
Тестова 10 балів |
Смайлики 10 балів |
Телефонний код 1 завдання - 2 бали |
Відповідність 10 балів |
Розв’яжи 10 балів
|
Вибірко-ва 10 балів
|
Загальна кількість балів |
Кількість балів |
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 2
Підказки на назву станції
На наступній станції ви маєте знайти одну правильну відповідь. (Станція «Тестова»)
На наступній станції ви зустрінетеся зі стилізованими графічними зображеннями. (Станція «Смайлики»)
Назва наступної станції пов’язана з назвою дидактичної гри. (Станція «Біологічне лото»)
На наступній станції є багато запитань, а потрібно знайти відповіді, вписавши їх певним чином. (Станція «Розв’яжи»)
На наступній станції ви повинні знайти закодоване слово. (Станція «Телефонний код»)
На наступній станції вас перевірять на правдивість. (Станція «Вірю – не вірю»)
На наступній станцій все має бути впорядковано. (Станція «Відповідність»)
На наступній станцій буде багато положень, а потрібно буде знайти правильні. (Станція «Вибіркова»)
Маршрут команд (для вчителя, щоб правильно роздати підказки)
Команда 1 |
Команда 2 |
Команда 3 |
Команда 4 |
Телефонний код |
Тестова |
Смайлики |
Відповідність |
Біологічне лото |
Вибіркова |
Вірю – не вірю |
Розв’яжи |
Вибіркова |
Біологічне лото |
Телефонний код |
Смайлики |
Розв’яжи |
Смайлики |
Біологічне лото |
Тестова |
Відповідність |
Вірю – не вірю |
Тестова |
Телефонний код |
Вірю – не вірю |
Розв’яжи |
Відповідність |
Вибіркова |
Зі станції «Проєктна» підказки для команд
1. На наступній станції ви повинні знайти закодоване слово.
2. На наступній станції ви маєте знайти одну правильну відповідь.
3. На наступній станції ви зустрінетеся зі стилізованими графічними зображеннями.
4. На наступній станцій все має бути впорядковано.
Зі станції «Тестова»
2.На наступній станцій буде багато положень, а потрібно буде знайти правильні.
3. На наступній станцій все має бути впорядковано.
4. На наступній станції ви повинні знайти закодоване слово.
Зі станції «Відповідність»
1.На наступній станції вас перевірять на правдивість.
4. На наступній станції є багато запитань, а потрібно знайти відповіді, вписавши їх певним чином.
Зі станції «Розв’яжи»
4. На наступній станції ви зустрінетеся зі стилізованими графічними зображеннями.
Зі станції «Вірю – не вірю»
2.На наступній станції є багато запитань, а потрібно знайти відповіді, вписавши їх певним чином.
3. На наступній станції ви повинні знайти закодоване слово.
Зі станції «Смайлики»
2. На наступній станції вас перевірять на правдивість.
Зі станції «Телефонний код»
3. Назва наступної станції пов’язана з назвою дидактичної гри.
4. На наступній станцій буде багато положень, а потрібно буде знайти правильні.
Зі станції «Вибіркова»
1. На наступній станції є багато запитань, а потрібно знайти відповіді, вписавши їх певним чином.
2. Назва наступної станції пов’язана з назвою дидактичної гри.
Зі станції «Біологічне лото»
Додаток 3
Станція «Проєктна»
Проєкт групи «Організм як середовище існування»
Для організмів, що ведуть паразитичний спосіб життя, інший організм, на якому або в якому вони оселяються, є специфічним середовищем життя.
ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ організму як середовища існування:
Представники: блохи., воші, віруси, бактерії, кліщі, ціп’яки, сисуни тощо.
Групи паразитів
Ектопаразити |
Ендопаразити |
|
|
Факультативний паразитизм (тимчасовий, необов’язковий) |
Облігатний паразитизм (стаціонарний) |
|
|
Мікропаразити |
Макропаразити |
|
|
Віруси, бактерії, паразитичні представники ескават, амебозой, альвеолят |
Гельмінти, комахи, гриби |
Епіпаразитизм – надпаразитизм (бактеріофаг бактерії)
|
|
|
АДАПТАЦІЇ ПАРАЗИТІВ до мешкання в організмі хазяїна:
а) для ектопаразитів:
б) для ендопаразитів:
Додаток 4
Кросворд з теми «Ґрунт як середовище існування»
(ВІДПОВІДІ)
1. Комаха, яка живе в ґрунті і має кінцівки риючого типу.
2. Організм, який складається зі шкірно-м’язового мішка, який виділяє слиз.
3. Мешканець ґрунту, який має редукований зір.
4. Ссавець, який просувається у ґрунті за допомогою різців.
5. Серед цих особин ґрунту є автотрофи (переважно хемотрофи) і гетеротрофи (сапротрофи, симбіонти, збудники різноманітних захворювань людини, тварин і рослин та їхні спори).
6. Представники класу Павукоподібні, мешканці ґрунту.
7. Верхній родючий шар землі.
8. Назва комахи, у якої личинка, яка під’їдає корені рослин, і лялечка живуть у ґрунті від 2 до 4 років.
1.В |
|
||||||||||||||
О |
|||||||||||||||
В |
|
||||||||||||||
2.Ч |
Е |
Р |
В’ |
Я |
3.К |
||||||||||
|
О |
|
Р |
|
|||||||||||
4.С |
Л |
І |
П |
А |
К |
І |
|
7.Ґ |
|
||||||
5.Б |
А |
6.К |
Т |
Е |
Р |
І |
Ї |
||||||||
|
|
|
|
Л |
|
У |
|
||||||||
|
І |
Н |
|||||||||||||
|
8.Х |
Р |
У |
Щ |
Т |
||||||||||
|
І |
|
|||||||||||||
|
|
КРОСВОРД
КОМАНДА
1. Комаха, яка живе в ґрунті і має кінцівки риючого типу.
2. Організм, який складається зі шкірно-м’язового мішка, який виділяє слиз.
3. Мешканець ґрунту, який має редукований зір.
4. Ссавець, який просувається у ґрунті за допомогою різців.
5. Серед цих особин ґрунту є автотрофи (переважно хемотрофи) і гетеротрофи (сапротрофи, симбіонти, збудники різноманітних захворювань людини, тварин і рослин та їхні спори).
6. Представники класу Павукоподібні, мешканці ґрунту.
7. Верхній родючий шар землі.
8. Назва комахи, у якої личинка, яка під’їдає корені рослин, і лялечка живуть у ґрунті від 2 до 4 років.
1. |
|
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
2. |
|
|
|
|
3. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
||||||
5. |
|
6. |
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|||||||||||||
|
8. |
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|||||||||||||
Додаток 5
Станція «Біологічне лото»
1. 2 3
4 5. 6.
7. 8. 9.
10. 11. 12
13. 14 15