Тема. Закріплення і узагальнення знань про прикметник.
Мета: формування предметних компетентностей: систематизація й узагальнення знань про прикметник як частину мови; розвивати вміння застосовувати прикметники для повнішого розкриття думки; характеристики предметів; поширювати кругозір учнів; продовжити знайомити з квестом, як активною формою роботи;
формування ключових компетентностей:
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.
Форма уроку. Урок-квест.
Обладнання: маршрутні листи, підписи станцій, конверти із завданнями.
Місце проведення: навчальні кабінети, бібліотека.
Хід уроку
І.Організація класу.
Я впевнена, що у нашому класі всі учні працьовиті та уважні. Перед початком уроку я хочу почути деякі ваші думки. Дістаєте карточку із конверта, читаєте і відповідаєте.
П. Повідомлення теми, завдань уроку.
Людина, пізнаючи світ, знайомиться з новими предметами. Але людський розум прагне якомога більше дізнатися про той чи інший предмет, об’єкт. Тому кожен предмет супроводжує питання який він є? А це означає, що вічним супутником нашого життя є прикметник.
Сьогодні у нас останній урок з теми «Прикметник», ми пригадаємо все те, що вивчили про цю частину мови. Ви готові?
Це частина мови,
Без неї нам не обійтись,
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові всміхнись.
Земля – ласкава, люба, рідна,
А сонце – щире, золоте,
А небо – лагідне, погідне,
Життя – прекрасне і ясне.
Ш. Основна частина уроку.
1. Вправа «Мозковий штурм»
- На що вказує прикметник?
- На які питання відповідає?
- З якою частиною мови найчастіше зв’язаний у реченні?
- В якому числі вживаються прикметники?
- Визначте число:
дужі хлопці, молода дівчина.
Отже, прикметник – це …
2.Об’єднання у команди.
За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, багатшим, різнобарвним.
Об’єднаємось у 6 команд. Кожна команда отримає свій маршрутний лист. За виконане завдання команда отримає сніжинки.
3.Проходження команд за маршрутом.
1 станція «Прикрасимо ялинку» (в класі).
Прочитати на іграшках слова-ознаки, поставити до них питання та прикріпити до ялинки.
2 станція «Що зайве?» (в бібліотеці).
Закреслити зайве слово у кожному рядку.
Білий, синій, яскравий, червоний.
Скляний, веселий, дерев’яний, металевий.
Холодний, кислий, солодкий, гіркий.
Заячий, дубовий, гусячий, лисячий.
Ласкавий, лагідний, ґречний, солом’яний.
3 станція «Словосполучення» (кабінет логопеда).
Змінити словосполучення за зразком:
Ланцюжок із золота – золотий ланцюжок.
Сік із яблука –
Варення з малини –
Ніж з металу –
Диван із дуба –
Плаття із шовку –
Річка в горах –
4 станція «Іменник + прикметник» (інформативний кабінет).
Заєць оранжевий, сонце зелене. А тепер спробуйте ви до іменника дібрати прикметники.
До кожного іменника дібрати три прикметника.
Сніжинка, ялинка, лід, сніговик, мороз.
5 станція «Знайди пару» (кабінет української мови).
До кожної рукавички-пари написати прикметник протилежний за значенням.
6 станція «Відшукай!» (кабінет психолога).
Обрати прикметники, вжиті у переносному значенні. Пояснити їх значення.
Сивий туман, сивий чоловік.
Золотий ланцюжок, золоті руки.
Гарячий привіт, гарячий чай.
Теплі слова, теплі рукавички.
IV. Підсумкова рефлексія.
Підвести підсумок гри. Порахувати отримані сніжинки.
Вручення другокласникам мотиваційних браслетів.
Інтерактивна вправа «Чарівний клубочок».
Розмотуючи клубок з нитками, діти розказують, що найбільше запам’яталося на уроці.