Урок біології
6 клас
Учитель Федоренко Г.С.
Тема. Квітка-орган статевого розмноження.
Мета: вивчити будову квітки та значення її складових частин, розвивати вміння розрізняти квітки за будовою складових частин, розкрити біологічну роль квітки, виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: таблиці «Будова квітки», «Різноманітність квіток», гербарій, складові частини квітки, підручник Біологія 6 клас І.Ю. Костіков
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Навіщо рослині квітка?
2. Як з’являються квітки?
3. Яку бруньку називають генеративною і що з неї розвивається?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слів на описи не трачу, словом не передаси
їх земної безсловесної, дивовижної краси.
Люди дивляться, п'яніють, в них кохаються віки,
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
Ними кожен свою радість, власне щастя назива,
Квіти часто нам говорять втричі більше, ніж слова.
ІV . Вивчення нового матеріалу.
Пояснення та демонстрація таблиць, гербарію, малюнків підручника.
Квітка- орган статевого розмноження квіткових рослин, являє собою видозмінений вкорочений та обмежений в рості пагін.
4.За результатами вивчення будови квітки заповнити таблицю.
Частина квітки |
Будова |
Функції |
Квітконіжка |
Видозмінене стебло пагона, на якому розташована квітка; квітки без квітконіжок називаються сидячими (соняшник, подорожник ) . |
розташування квітки . |
Квітколоже |
Вісь квітки, на якій розташовуються всі частини квітки, за формою може бути опуклим, видовженим, укороченим, плоским або увігнутим . |
вісь квітки, на якій розташовуються інші частини квітки |
Чашолистки (чашечка ) |
Зовнішня частина подвійної оцвітини, що складається з чашолистків, видозмінені листки переважно зеленого кольору, які виконують функцію захисту внутрішніх частин квітки до їхнього розкривання ;може бути роздільнопелюсткова або зрослопелюсткова |
захист внутрішніх частин квітки до їхнього розкривання |
Пелюстки ( віночок) |
Внутрішня , яскраво забарвлена частина подвійної оцвітини , що складається з пелюсток,що сприяють запиленню; з пелюсток утворєються вільно - або зрослопелюстковий віночок квітки |
сприяють запиленню |
Тичинки |
Репродуктивні органи квітки, у яких утворюються пилкові зерна; тичинка складається з пиляка й тичинкової нитки . |
утворення пилкових зерен . |
Маточки |
Репродуктивні частини квітки, складається із зав'язі і приймочки, які розташовані на стовпчику. Утворюються насінні зачатки в результаті зрощення країв одного або декількох плодолистків . |
утворення насінних зачатків |
5.Поняття про двостатеві та одностатеві квітки.
Квітки |
|
Двостатеві |
Одностатеві |
-тичинки -маточки |
-тичинкові квітки -маточкові квіточки |
6. Біологічна роль квітки.
V. Закріплення вивченого.
На дошці розташовані складові квітки, відповідаючи на запитання зібрати квітку.
VІ. Домашнє завдання.