На партах у дітей створені мікролабораторії. Під час уроку учні-лаборанти проводять досліди з грунтом, виконують цікаві завдання, роблять висновки,
Урок-лабораторія
Тема. Грунт. Склад грунту. Практична робота: виявлення повітря та води у складі грунту
Мета. Формувати в учнів поняття «грунт», уявлення про перегній, про склад грунту. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати, робити висновки, узагальнювати. Виховувати любов до природи рідного краю, дбайливе ставлення до об’єктів природи, почуття гордості за багатство рідного краю.
Обладнання: таблиці, зразки грунту, набір лаборанта, ілюстративний матеріал
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Спостереження за погодою (фенологічна хвилинка)
ІІІ Актуалізація опорних знань
У нас сьогодні буде незвичайний урок. Ми підемо до лабораторії, де будемо проводити досліди. Кожен правильний крок ми будемо позначати камінчиком.
Людина, яка вивчає і шукає гірські породи – геолог(так).
Нафту добувають у шахтах (ні).
Місце, де породи залягають у великій кількості – родовище(так).
Пісок, глина, крейда, сіль – це горючі копалини (ні).
Гірські породи, які люди використовують для своїх потреб називають корисними копалинами(так).
Із залізної руди виготовляють бензин, машинні масла, асфальт (ні).
Порахуйте камінчики. Їх повинно бути 6.
ІV Повідомлення теми розділу, уроку
Є на світі чудова комора. Покладеш в неї мішок зерна, а восени дивишся: замість одного – у коморі вже двадцять. Відро картоплі у чудовій коморі перетворюється на двадцять відер. Жменька насіння робиться великою купою огірків, моркви, помідорів. Це не казка. Чудова комора є насправді. Ви вже здогадалися, як вона називається?
Але ми сьогодні поговоримо про землю, на якій усе росте, про землю – матінку – нашу годувальницю. Цю землю називають – грунт.
V Вивчення нового матеріалу
Хто все знає про грунт, покладіть смайлик в локомотив, хто не все знає – в перший вагон, хто нічого не знає в останній вагон.
Уявіть себе серед поля. Ви стоїте, а з нірки виглядає той, хто все знає про землю, бо це його домівка. Хто це? Дійсно – це кріт. Він пропонує вам подорож. Кріт проводить через верхній чорний шар – грунт. Опускаєтесь нижче , наступний шар жовтий– це пісок., далі коричневий шар – це глина, а нижче це – каміння.
Ознайомлення з правилом
Складання схеми «Шари грунту»
Зараз вам доведеться працювати у «науковій лабораторії». Перед вами завдання та інструкції . Для кожної групи на столі – мікролабораторія для дослідів. Будемо виконувати завдання та фіксувати результати
Грунт
Ш Л
Картка дослідника _________________________________________
Гіпотеза |
Дослід |
Висновки |
Грунт має колір |
Грунт |
|
Грунт має запах |
Грунт |
|
У грунті є повітря |
Склянка води, грунт |
|
У грунті є вода |
Серветка, грунт |
|
У грунті є перегній |
Склянка води, грунт |
|
У грунті є пісок та глина |
Склянка води, грунт |
|
У грунті є мінеральні солі |
Розчин (вода, грунт), свічка |
|
У грунті є живі організми, мікроби |
Грунт |
|
Уважно читайте завдання до кожного досліду
Намагайтеся чітко виконувати вказівки щодо проведення дослідів
Працюйте дружно, дотримуйтесь правил роботи в групах
Не забувайте про вашу роль у дослідах
Результати фіксуйте у «Картці дослідника»
Дослід №1
Якого кольору грунт? (чорний)
Дослід №2
Який запах у грунта? (запах сирісті, вогкості)
Дослід №3
Чи є у грунті повітря?(киньте грудку грунту у воду)
Дослід №4
Чи є у грунті вода? (натисніть на грунт серветкою)
Дослід №5
Чи є у грунті перегній? ( що плаває на поверхні води)
Дослід №6
Чи є у грунті пісок та глина? (подивіться на дно скланки)
Дослід №7
Чи є у грунті мінеральні солі? (дослід проводить учитель: нагріває відстояну воду до повного випаровування)
Дослід №8
Що ви бачите у грунті? (листик, насіння, паличка)
З чого складається грунт?
Від того, які речовини містяться у грунті, залежить його родючість.
Ознайомлення з правилом.
VІ Узагальнення та систематизація здобутих знань.
Різновиди грунтів в Україні: чорнозем, піщаний, глинистий.
Чому вони так називаються?
Найбільше перегною міститься в чорноземах. Тому цей грунт вважають найродючішим. У степних зонах України чорнозем завтовшки 1м та більше.
Грунт
Родючий, пухкий.
Годує, утворюється, дарує.
Земля -наша мати, всіх годує.
Багатство, годувальниця, святиня.
VІІ Домашнє завдання
Дізнатися у дорослих про способи поліпшення родючості грунту.
VІІІ Підбиття підсумків
Прийом «Поїзд знань»