Тема: Лірична драма "Зів'яле листя" — шедевр інтимної лірики
Мета: ознайомити старшокласників з ліричною драмою "Зів'яле листя", допомогти їм розкрити світ почуттів поета; розвивати уміння художнього читання інтимної лірики; виховувати шанобливе ставлення до інтимних почуттів людини, їх чистоту і благородство.
Обладнання: портрети І.Франка, О.Рошкевича, О.Хоружинської, виставка творів, повість - есе Р.Горака " Тричі мені являлася любов"; збірка "Зів'яле листя".
Зміст роботи:
I. Організаційний момент
II. Перевірка вивченого
III. Вступне слово вчителя
(Епіграф уроку)
Епіграф записаний на дошці
Зустрічаймось. Вітаємося словом Погляд - в погляд, і в руку-рука . Ми приходимо в світ для любові. Все , що інше, - неправда гірка.
Ганна Чубач.
Любов. Кохання. Такі хвилюючі слова. Скільки навіюють вони думок, переживань. І як би не змінювалося наше життя, а кохання завжди залишається коханням. Що означає любити? У вас все попереду, і кожен з вас знайде свою відповідь у своєму серці. А сьогодні ми звернемося до поезії Франка, які
... тихе зітхання!
Незгоєні рани, невтішні жалі;
Завмерше в серці кохання. На попередніх уроках, вивчаючи біографію Івана Яковича, ми дещо говорили про нелегке кохання поета, а сьогодні ми присвятимо урок його інтимній поезії.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Запис плану.
VI. Новий матеріал
1). Слово вчителя
Зима... Іноді якийсь одинокий листочок зірветься з дерева і впаде на мокру від снігу ( чи від сліз?) землю, ніби хоче зігріти її. На тому листочку закарбовано найніжніші, найпотаємніші порухи поетової душі. Спробуймо зрозуміти її поривання, болі, втіхи - і тоді відкриємо для себе Франка - " лірика високої проби". Звернемося до листів поета, збірки "Зів'яле листя", повісті - есе Романа Горака " Тричі мені являлася любов".
Життя Франка склалося так, що він, тричі покохавши, жодного разу не зазнав усієї глибини щастя взаємної любові, усе ж він свято беріг у своєму серці спогади про скупі дари цього величного почуття. " Хвилини, в котрих я любив, були, може, найкращі в моїм житті - жаль тільки, що були це були заразом хвилини найтяжчого болю, якого я досі зазнав, а не радості".
Збірка, що вийшла 1896 році, називалася "Зів'яле листя" (підзаголовок "Лірична драма") і складалася із трьох циклів чи "жмутків"
- Учень читає "Тричі мені являлася любов".
Запитання до учнів: Який символ використовує автор для створення образу коханої? Хто ж така "лілея біла"? Що нам відомо про цю жінку? Чому їм не судилося поєднати свої долі?
- Повідомлення учнів про Ольгу Рошкевич.
1)3 листа І.Франка до А.Кримського: "Ще в гімназії я влюбився у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич. Наша любов тяглася десять літ, батьки зразу були прихильні мені, надіючись, що я зроблю блискучу кар'єру, але по моїм процесі 1878 - 1879 роках заборонили мені бувати в своїм домі, а 1880 році присилували панну вийти заміж за іншого... Се для мене був важкий удар".
За порадою Франка Ольга бралася до літературної праці і збирала фольклор, перекладала. Свої записи друкувала під псевдонімом "Надежда", їй присвятив Франко першу збірку "Баляди і разкази" в 1876 році.
12 червня 1877 року Франка було заарештовано. Отець Рошкевич наполягав на розриві відносин Ольги з Франком. І та змушена була вийти заміж за богослова Володимира Озаркевича. Шлюб відбувся в вересні 1879 року. Дізнавшись про одруження Ольги, Франко тяжко захворів.
Доповнення вчителя. Після смерті чоловіка у 1912 р. Ольга живе в сестри Михайлини недалеко від Львова, пізніше - у Львові, дуже близько від будинку Франка. Вона уникає зустрічі з ним. Перед смертю Іван Якович переказував, щоб Ольга прийшла попрощатися. Але вона відповіла відмовою і до кінця свого життя шкодувала, що не виконала останнього бажання людини, яку так пристрасно любила, яка принесла їй стільки радості і страждань.
Учень. Весною 1935 року Ольга злягла, а ЗО травня її не стало. Перед смертю вона слізно просила Михайлину, аби та вволила її останню волю: листи від нього, перев'язані голубою стрічкою, нехай покладе в труну, під голову. Воля Ольги була виконана.
Учитель. Ользі Рошкевич І.Франко присвятив IX поезію другого жмутка в "Зів'ялому листі".
Учень виразно читає вірш: " Не знаю, що мене до тебе тягне"
Учитель. У листі до А. Кримського І.Франко пише, що сліди його першого
кохання можна знайти в оповіданні " На дні". Послухаймо уривок із цього
твору.
Учень читає уривок з оповідання " На дні". Учитель. Неважко здогадатись, що Андрій - це сам автор, а Ганна - Ольга Рошкевич. Він любив Ольгу, він боровся за її любов. Для нього вона буде Анною в "Украденому щасті", буде еталоном, до якого рівнятиме всіх інших жінок. Пошук ідеалу жінки виразно звучить в поезії " Я не люблю тебе, о ні".
Учень виразно читає вірш "Я не люблю тебе, о ні". Учень читає: " Явилась друга - гордая княгиня". Учитель: як створює автор образ коханої?
Учитель. У листі Франка до А.Кримського читаємо: " Велике враження зробила на мене знайомість з одною полькою - Иосифом Дзвонковською. Я хотів женитися з нею, та вона, чуючи в собі початок сухіт, відправила мене і кілька рік пізніше вмерла як народна вчителька". Про стосунки письменника з цією дівчиною йдеться в II частині повісті -есе Р.Горака " Тричі мені являлась любов".
Учень. У вересні 1883 р. Франко був у Станіславі, щоб зібрати матеріал про еміграцію, гуртки, повстання. Тут він познайомився з Юзею Дзвонковською. Ця вродлива, розумна дівчина справила на Франка сильне враження. Він покохав її. Мало того, він вирішує, що після Ольги Рошкевич Юзефа саме та жінка, яке може бути його дружиною. Франко звернувся до її матері, просячи руку Юзефи, та отримав відмову. Він пояснював це аристократичним походженням, гордістю дівчини. Однак згодом з'ясував причини відмови: дівчина була хвора на туберкульоз. Листування між Франком та Юзефою тривало до 1885 року, пізніше її сліди загубились.
Учитель. І лише недавно вдалося встановити, що вона вчителювала недалеко від Станіслава, у селі Княгиничах. В неї була надія, що чисте повітря допоможе подолати хворобу. Дівчина померла від паралічу, але Франко наполягав на тому, що від туберкульозу. її могилу віднайшли на кладовищі в Івано - Франківську, і з надмогильної плити ми знаємо дати народження і смерті: 1862-1892. вона прожила лише ЗО років.
Відійшла в минуле Ольга. Не прийняла його любов Юзефа. Учень. Читає вірш " Лиш біль страшний, пекучий в серці там". Учень. " Явилась третя - Женина чи звір?"
Учитель: Які епітети використовує автор для створення образу коханої жінки?
Учитель. Широкому читачеві про Целіну Зигмунтовську вперше оповів син Франка Тарас у книзі " Про батька".
" Пізнався, - пише Тарас Франко, - Іван Франко з Целіною Журовсь кою, замужем Зигмунтовською, ще в Дрогобичі, коли та сиділа при поштовім віконці і обслуговувала публіку.
Франко почував себе при ній несміливим, ні постаттю, ні красою не міг їй заімпонувати, його розуму дівчина не бачила, творів не знала і не його слави бажала, а маєтку, якого у Франка не було. Не дивно, що вони не зійшлися вдачами і не спарувалися".
На початку 1890 року Целіна виїхала зі Львова, а за кілька місяців у газеті " Львівський кур'єр" з'явилося оголошення про шлюб панни Журовської. Франко вирішив, що мова йде про Целіну, і в перший жмуток " Зів'ялого листя" вплітається мотив смутку від нерозділеного кохання.
Учень. Читає вірш " Як на вулиці зустрінеш".
Учень. Читає вірш " Не минай з погордою".
Учень. Читає вірш " Я не кляв тебе, о зоре".
Учень. Читає вірш " Раз зійшлися ми случаймо".
Учитель. Та поступово рана загоюється. Душа заспокоюється. Лиш час від часу кохана " являється у сні" і бентежить зранене серце.
Учень. Читає вірш " Чого являєшся мені у сні?"
Учитель: яка тема цієї поезії?
Учень. Читає вірш " За що, красавице, я так тебе люблю?" Учитель .та в житт.і. поета була жінка, котра завжди поруч. Це його дружина Ольга Рошкевич.
Повідомлення учня. У березні 1885 р. в Києві знайомиться з Ольгою Хоружинською. Це була розвинена і освічена дівчина з демократичними поглядами, привітна і дотепна. Франко дивився на неї як на жінку -друга, товариша та сподвижника и боротьбі. Восени цього року в ін пише Ользі листа з проханням стати його дружиною. Ольга знала,що він не кохав її так,як Рошкевич, але вона любила його і тому погодилась. 16 травня 1886 р. у Києві вони обвінчались. Нареченій було 22 р.,а Франкові -30.
Франко залучає Ольгу до громадського життя, вона стає йому помічником. На світ один за одним з'являються діти :Андрій, Тарас, Петро, Ганна. Сім'я живе дуже бідно. В Ольги жевріє надія, що з біди можна вирватись, коли Франко захистить докторську дисертацію.
Учитель .Франко мріяв про роботу в Львівському університеті. Чи вдалося йому здійснити свою мрію? .
Учитель. Отже ,Франка не було допущено до викладання в університеті. Для Ольги це був крах. Важке життя, постійне нервове напруження порушило психіку Ольги.
У травні 1897 року за публікацію у віденській газеті статті "Поет зради" Франка почали переслідувати. На будинку вночі хтось почепив манекен , надзвичайно подібний на нього, і гасло "Геть Франка!" Камінь, який був кинутий в Івана Яковича на вулиці, потрапив в голову Андрієві, який промучився після цього рік ( травма викликала епілепсію зі страшними приступами) і помер. Під час виїзду Франкової сім'ї в Нагуєвичі мало не сталося ще одне вбивство. Дочка Ганна згадувала: " Тоді нараз вискочив з-за рогу чоловік і вистрілив до тата, але, на щастя, не поцілив. Тато зблід, але почав нас успокоювати".
Час від часу хвороба Ольги загострювалась. Наприкінці 1914 року Франко змушений був віддати дружину до закладу божевільних, звідки вона виходить у 1918 році. 17 липня 1941 її не стало. Скромний маленький надгробок на Личаківському цвинтарі. Коли сонце хилиться на захід і його промені пробиваються крізь густі крони дерев, довга тінь від скелі з його могили пригортає її могилу. Вона з ним завжди.
Учень читає поезію "Моїй дружині".
Учитель: трагічна любов Франка завдала страждань його романтичній і вразливій душі, але й збагатила світову поезію шедеврами інтимної лірики.
Учень читає поезію "Ой ти, дівчино, з горіха зерня"
Учень читає поезію "Червона калина, чого в лузі гнешся?"
Учитель: що споріднює цю поезію з народною піснею?
Учитель. А й справді, Франкові вірші так і просяться на музику. Не випадково, що такі відомі композитори як М.Лисенко, Кос - Анатольський, Майборода та інші звертали увагу саме на його поезію. Деякі з них сприймаються як народні і стали загально відомими. Ось послухаймо одну з них.
Звучить пісня "Як почуєш колись край свого вікна"
Учитель. Здається, що вірші існували завжди, що вони не були написані, а знайдені, як діамант - самородок, бо такого ні видумати, ні вистраждати неможливо.
VII. Рефлексія.
VIII. Домашнє завдання:
Повторити вивчені поезії, підготувати усну характеристику ліричного
героя.