Урок "Література рідного краю. Р.Обшарська"

Про матеріал
Література рідного краю. Ознайомити учнів із творчістю письменниці, допомогти їм усвідомити ідейно-художній зміст творів Р.Обшарської.
Перегляд файлу

                 Чортківська  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5

 

 

 

КОНСПЕКТ УРОКУ

з української літератури (8-й  клас)

Література рідного краю

Тема: « Поезія Р. В. Обшарської «Дім без книги,  як небо без сонця...», «Хліб-сіль.» із збірки « У тінях папороті ».

 

 

 

                                                                         Вчитель: Ябчанка М.М.,

                                                                              вища категорія, старший вчитель

 

 

 

                                                     2019р.

Тема: Література рідного краю. Поезія Р. В. Обшарської «Дім без книги,  як небо без сонця...», «Хліб-сіль.» із збірки « У тінях папороті ».

Мета:

  • ознайомити учнів із творчістю письменниці, допомогти їм усвідомити ідейно-художній зміст творів, визначити основні мотиви поезій;
  • прищеплювати любов до поезії, до книги, до хліба, до родинного затишку та злагоди у сім'ї;
  • виховувати доброту, милосердя, людяність, гордість за свій край та людей, які тут живуть;
  • виховувати бережне ставлення до хліба, книги, вміння читати і шанувати її

Обладнання: фотографії поетеси, збірки її творів, ілюстрації до них, проектор, презентація 

 

Епіграф уроку :

Поезія – це завжди неповторність,

Якийсь незримий дотик до душі

 

Ліна  Костенко

                                                     Хід уроку

 

І Організаційна частина уроку. (1 хв)

ІІ. Повідомлення і мети уроку. (3 хв)

Вчитель:

Шановні учні! Наш сьогоднішній урок дещо незвичайний. Це — урок-дослідження, урок-діалог із сучасною письменницею української літератури, нашою землячкою, Обшарською Р. В. Тому зараз прошу відкрити Ваші зошити та записати тему та план уроку

(на екрані демонструється слайд №1)

(Учні в зошитах записують план уроку)

 

 

 

План

1.Значення книги в житті людини.

2.Робота над поезіями Р. Обшарської.

3.Виступ поетеси.

4.1нтев'ю з поетесою.

 

Вчитель: Мета сьогоднішнього уроку: сприйняти творчість Р. Обшарської так, щоб вона не тільки вам сподобалася, а ви завжди хотіли б до неї повертатися, захоплюватися і читати її.

(на екрані демонструється слайд №2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Основна частина уроку  (25 хв)

Вчитель: Готуючись до уроку, ви працювали у групах, які я хочу вам представити  (Ознайомлення присутніх із творчими групами):

1 .Біографи.

2. Теоретики.

3.Читці.

4. Кореспонденти.

Вчитель: Отож, надаємо слово першій групі.

 Виступи групи учнів під назвою «Біографи.»

( Учні розповідають короткі відомості про поетесу, демонструючи

фотографії.)

 

 

 

 

(Під час розповідей учнів на екрані демонструються слайди №3 та №4)

   

Слайд №3

 Слайд №4

Короткі відомості про поетесу

 Обшарська Р.В. народилася 9 серпня 1964 року в с. Устечко, Кременецького району, Тернопільської області.

Навчалася у Чортківському педагогічному училищі та Рівненському педагогічному інституті. Проживає у місті Чорткові Тернопільської області. Працює завідуючою дошкільним навчальним закладом №1 “Золота рибка” м. Чорткова.

Член обласного літературного об’єднання при Національній Спілці письменників України у м. Тернополі.

У творчому доробку поетеси вісім збірок: “Краплини серця полум’яні”, “Місто нев’янучих квітів”, “Арія синички”, “Цілунки диких перехресть”, “У тінях папороті”, “Мелодія літньої ночі”, “Сповідь червоної нитки”, “Сезон блукаючих дощів”. Остання – прозові твори.

Співпрацює із місцевими композиторами  та музичною школою            м. Чорткова.

Дипломант обласного конкурсу “Голос серця”.

Нагороджена Дипломом І ступеня ІІ обласного конкурсу, присвяченого пам’яті Володимира  Вихруща  за поему “Нескорена доля”.

Друкується в обласній та районній пресі. Активно підтримує творче життя Чортківщини.

 

 (Учениця читає напам'ять вірш « Поезія»).

Поезія

Поезія – це пісня мого серця,

Блаженний стан натхненної душі.

Мені не раз у самоті здається,

Що ми із словом вдвох – товариші.

Воно вогнем займається за мною,

То гомонить нестримністю струмка,

А то шепоче тихою травою,

А то єство благанням дотика.

Моя поезія – примхлива доля.

Плачу, і стогону, і щастя мить,

То розриває світ нестримним болем,

То радісною хвилею п’янить.

То мріями до сонця підіймає,

А то між скали кидає круті.

І таємниці більшої немає

Для мене за поезію в житті.

Робота над поезією « Дім без книги , як небо без сонця»

(на екрані демонструється слайд №5)

-  Читання поезії вчителем;

  •    Читання  учнями поезії мовчки;
  •    Читання  учнями поезії ланцюжком;

-  Бесіда за змістом твору:

- Чому потрібно цінувати книгу ?

- Які  засоби художньої виразності використано у вірші? (епітети, метафори, порівняння...)

- Підберіть епітети до слова «книга»;

 

Гра-розминка: « У пошуках скарбів»

(Учні-теоретики виступають із заздалегідь приготовленими висловами та афоризмами про книгу) .

(На екрані демонструється слайд №6)

1.  “Вчитися без книжок все одно, що носити воду решетом”

(П. Загребельний)

2.Книги- морська глибина:

  Хто в них пірне аж до дна,

   Той, хоч і труду мав досить

   Дивнії перли виносить.    

                                  ( І. Я. Франко)

З. Є вислів : « Скажи мені, з ким ти дружиш і я скажу тобі, хто ти. 3 таким же правом можна сказати : «Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти.» (К. Паустовський.)

 

4. «Золото добувають із землі, а знання - з книжок» .

Усна народна творчість

5.«Хай думки, що містяться в книгах , будуть твоїм основним капіталом, а думки, що з'являються в тебе самого, - процентами від нього .»

    ( Східна мудрість).

Вчитель:

Отже, діти, завдання кожного вчителя -  зробити уроки літератури такими, щоб спілкування з книгою запалювало у вас іскринку пізнання, любові до книги, бажання і вміння читати. Адже, книга - це вікно у великий і складний світ. Нині є телебачення, Інтернет, а все це відвертає увагу від читання книжок . Але тільки книга  розвиває фантазію, мислення, звязне мовлення, уяву. Саме без книги неможливо  виховати сучасного читача.                                                                                   

Бесіда з учнями

(На екрані демонструється слайд №7)

 Чим повинна стати для нас книга ?

  •    Що у сучасному житті відвертає дітей від читання?
  •    Які ще поезії Раїси Володимирівни вас зацікавили і чому?

(Звучить пісня на слова Раїси Обшарської.

Виконує учениця.)

 

 

Вчитель:

Наступним етапом нашого уроку стане бліц-інтерв'ю з письменницею.

(Виступ Раїси Обшарськоі)

( на екрані демонструється слайд №8)

Запитання групи «Кореспонденти»

  • Раїсо Володимирівно, кажуть, що ми всі із дитинства. Що винесли ви із   

    свого дитинства, із батьківської хати?

-  Ви стали тим, ким хотіли ?

-  Про що мріяли ваші батьки, ким хотіли вони вас бачити?

- Як ви  суміщаєте свою професію із письменницькою діяльністю?

-  Що сталося доброго у вашому житті, а що, можливо, поганого?

- Чи хотіли ви би щось змінити?

IV Творча робота. (10 хв)

(на екрані демонструються слайди №9 та №10)

Слайд №9

Слайд №10

Вчитель:

Пропоную Вам висловити свою думку на основі прочитаних творів, склавши усний твір-роздум. (виступи учнів).
Оцінювання діяльності учнів протягом уроку.

V  Підсумок уроку (3 хв)

(на екрані демонструється слайд №11)

! Я поглибив свої знання з літератури рідного краю.

! Я вмію виразно читати поезії Раїси  Обшарської.

! Я одну (і більше) поезій вивчив напам'ять.

! Я можу прокоментувати художні засоби .

! Я вмію висловити власні роздуми про сенс людського життя.

! Я особисто познайомився з поетесою Чортківщини Р. В. Обшарською.

!Я буду і надалі читати її поезії, а також оповідання.

VI  Домашнє завдання (1 хв) Підготуватися до уроку ЛРК за творчістю В. Погорецького

1

 

docx
Додав(-ла)
Ябчанка Марія
Додано
4 квітня 2019
Переглядів
877
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку