Урок літератури рідного краю. Зображення хліба у творчості поетів Житомирщини.

Про матеріал
Мета: через естетику художнього слова поетів-земляків спонукати учнів до засвоєння почуття любові до хліба та поваги до професії хлібороба; сприяти розвитку культури мовлення, удосконалення вмінь виразно читати ліричні твори, аналізувати їх; формувати умови для розвитку ціннісного ставлення до хліба, почуття патріотизму.
Перегляд файлу

Урок літератури рідного краю в 7-8 класах

Тема. Зображення хліба у творчості поетів-земляків.

Мета: через естетику художнього слова поетів-земляків спонукати учнів до  засвоєння почуття любові до хлібата поваги до професії хлібороба;

сприяти розвитку культури мовлення, удосконалення вмінь виразно читати ліричні твори, аналізувати їх;

формувати умови для розвитку ціннісного ставлення до хліба, почуття патріотизму.

Тип уроку: урок засвоєння знань, формування й вдосконалення умінь і навичок.

Обладнання: портрети поетів-земляків, тексти їх творів, презентація про хліб.

               

                 Епіграф:                  Пахне хліб,

                                                   Як тепло пахне хліб

                                                   Любов’ю трударів

                                                   І радістю земною,

                                                   І сонцем, що всміхається весною…

                                                                                     П. Воронько

 

Хід уроку.

І Організаційний момент.

ІІ Мотивація до уроку.

Вчитель. З давніх-давен Україна славилася своїми родючими землями. Безкрайні поля золотистої пшениці стали її символом. Цілий рік люди мусили тяжко працювати, віддавати усі свої сили, щоб зорати землю, засіяти її, доглядати, збирати врожай. Потім пшеницю молотили, мололи зерно, місили тісто, щоб нарешті випекти буханець хліба. Великий і довгий шлях пройшов він, щоб потрапити до столу.

Хліб… «Він є основою основ», - як сказав А. Малишко.

Презентація про хліб.

Майже всі письменники України у своєму творчому доробку мають твір  про хліб. Його возвеличували, визначали значущість у житті кожної людини.

Сьогодні ми зануримося у прекрасний світ поезії. Нашими провідниками будуть поети-земляки, які в своїй творчості зверталися до хліба, культу нашої батьківщини.

ІІІ Актуалізація опорних знань

 Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»:

•         На які роди поділяються художні твори?

•         Що таке лірика?

•         Які види лірики існують?

•         Які художні засоби використовуються у ліриці?

ІV Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.

Виступи груп з випереджувальним завданням.

1 група. Короткі відомості з біографії М. Пасічника.

Вірш. Свій хліб

Ця згадка тепла і свята,

Її в словах не вилить:

У серці хлюпають жита,

Пшениця мрійно хвилить…

О, не забути дні оті,

Коли не з гуль, не з танців –

Коли я вперше у житті

З роботи повертався.

Коли в крамничці у сільській

Тремтів од щастя згодом,

Бо хліб – вже не чужий, а свій –

Узяв з полиці гордо.

 Інтерактивна вправа «Мікрофон»

-   Які почуття викликає даний вірш?

-   Які рядки вам найбільше сподобалися і чому?

-   Визначте тему й основну думку вірша.

-   До якого виду лірики його можна віднести?

2 група. Короткі відомості з біографії С.Бойченко.

Вірш. Хлібороб

Яке солодке слово хлібороб!

Від нього пахне сонцем, вітром,

Довічно будем хліб і землю шанувати.

Не всохне український рід.

Не відцурається брат брата.

Поділиться сусід з сусідом

Смачним духмяним короваєм,

І пісня щастя озветься

В поліськім ріднім краї.

    Робота зі схемою:

Автор твору 

Назва твору 

Використані художні засоби

3 група. Короткі відомості з біографії М. Сингаївського.

Вірш. Священного братерства хліб

Священного братерства хліб

 несу, немов ужинок з поля.

 Не одцвітає серця цвіт,

 не заростає братства слід,

 що нам дарує щедра доля.

 Одвічного братерства хліб

 нестиму в зоряне прийдешнє,

 у поступи синівських літ,

 у рукотворний добрий світ,

 що починався з людських звершень.

 Співучого братерства хліб

 несу в душі, у кожнім слові,

 як сонця непогасний схід,

 як почуттів і дум політ,

 що зіткані лише з любові.

Завдання:

  •                   визначити риму у вірші;
  •                   вид римування;
  •                   вид віршування.

Виразне читання учнями віршів.

Слово вчителя. Знати ціну хлібові, вміти його економити, бути бережливими і дбайливими господарями – це головні питання суспільства. Ось чому питання про хліб лишається у нас головним.

V Підсумок уроку

Ось і підійшов до кінця наш урок.

Бесіда:

  • З якими поетами ми познайомились сьогодні на уроці?
  • Чи зрозуміли ви, чому ж люди вважають хліб «святим»?

(Хліб святий, бо хліб - це життя. )

- Якими ще словами можна назвати хліб? (Хліб-батечко, хліб-всьому голова)

- Хто бажає оцінити урок?

- Урок був вдалим чи даремним?

- Що вдалось найкраще?

- Що, на вашу думку, не вдалось?

- Якими словами можна охарактеризувати урок? Підберіть тільки дієслова.

( пробіг, навчив, доповнив, запам’ятав, підсумував)

- Охарактеризуйте прикметниками.

(повчальний, цікавий, незвичайний, неповторний)

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»:

- На уроці найбільшим відкриттям було….

- Мені цікаво було дізнатися про…

- Після уроку я обов’язково ознайомлюсь із…

 

VI Домашнє завдання

Вивчити напам’ять вірш, який найбільше сподобався.

Написати твір «Хліб – усьому голова».

 

 

docx
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
451
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку