Урок літератури "Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати…» - перлина української та світової ліричної поезії "

Про матеріал
Урок української літератури у 5 класі Тарас Шевченко «Садок вишневий коло хати…» - перлина української та світової ліричної поезії.
Перегляд файлу

          

           Тема:  «Садок  вишневий  коло  хати…» -  перлина  української  та  світової    

                       ліричної   поезії

              

          Мета: ознайомити  учнів  із  шедевром  пейзажної  лірики «Садок  вишневий

                      коло хати»; формувати дослідницькі вміння та вміння передавати настрої          

                      пейзажної  поезії за допомогою виразного читання;  розвивати  навички 

                      виразного  читання , вміння  аналізувати  пейзажну лірику, відчувати її

                     настрій; виховувати  почуття  любові, почуття прекрасного.          

Цілі: учні повинні знати: зміст поезії «Садок вишневий коло хати…», особливості

                                             виразного читання пейзажних творів;

          учні повинні вміти:  виразно читати напам’ять поезію; визначати в ній

                                             художні засоби; розкривати їхню роль: відтворювати

                                             настрій пейзажної поезії; описувати власні почуття, 

                                             викликані прочитаним.

          Тип  уроку:  урок-дослідження.

          Обладнання: комп'ютер, комп'ютерна презентація, портрет  Т.Шевченка,

                                  репродукції  картини  Т. Г.  Шевченка «Хата батьків у Кирилівці»,

                                  «Селянська родина», дитячі малюнки, запис співу солов'я,

                                   відеозапис  пісні  «Садок вишневий коло хати..», «Кобзар», 

                                  запис  музики  для  хвилинки  відпочинку,відеозапис пісні 

                                  «Українська родина»

                                                     Хід уроку

          І. Організація класу 

             Продзвенів  уже  дзвінок,
               Нас  покликав на  урок.
               Тож  за парти  всі сідаєм
               І заняття  починаєм.
 

         Сьогодні  до нас завітав ще один урок української літератури .

         Скажіть,будь ласка,з  яким настроєм ми розпочинаємо  урок?

                 З'ясування  емоційної готовності учнів до уроку(учні піднімають картки)

                   - зелений колір   ( колір любові, життя);

                   - синій колір    (ясності, спілкування);

                   - бузковий  колір  (колір  уяви,  фантазії).

            ІІ. Актуалізація  опорних знань учнів   

     Отже всі готові працювати. У мене ось така  «Чарівна скринька», а у ній –                   

      запитання для вас.

                                     Повторення  біографії  Т. Шевченка 

             1 -   Коли народився Шевченко?                                              

             2-   У якому селі народився великий Кобзар?                   

            3  - У якому селі минуло дитинство поета?                     

            4 - Ким були батьки Шевченка ?                                           

            5 - Чим захоплювався Тарас у дитинстві?                  

            6 - Автором якої найвідомішої книги є Шевченко?        

            7 -  Коли  помер  Кобзар?                                                       

            8 - Як  звали  батьків  Тараса?                          

            9- Скільки дітей було у сім'ї  Григорія  Шевченка?                     

           10 - Де  похований Кобзар ?                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

            ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

               Готуючись до уроку, мені пригадалися  такі слова.                                                           

  Родина…Дорога родина…

  Що може бути краще в світі цім?

  Чим більше дорожить людина

  За  батьківський і материнський дім?

  Що може бути кращим за вечерю в домі

  За щедрим батьківським столом,

  Де в кожнім гомоні і в кожнім слові

  Все сповнене любов’ю,а не злом…

                   ---    Про що йдеться в цьому вірші? 

                   ---    Що зринає в вашій уяві,коли ми говоримо про родину?

           Для мене родина – це сонце, що дарує радість і тепло(прикріплюю на дошці сонечко)

           Та сонечку потрібні…..Так, промінці.

           Давайте створимо «Інформативне гроно»(  діти пишуть на промінчиках  свої

                                                                                                            асоціації і прикріплюють на дошку)

           ІV. Оголошення теми й мети уроку

  Сьогодні, діти,  ми будемо вивчати  вірш  Шевченка «Садок вишневий коло хати»

 

Розгорніть зошити і запишіть тему уроку ( тема і мета уроку на слайді)

          Мета, яку ми ставимо сьогодні перед собою - ознайомитися  із  шедевром

          пейзажної  лірики  «Садок вишневий коло хати»; розвивати  навички  виразного

          читання , відчувати  і передавати   настрій поезії; дослідити місце і роль художніх

          засобів ; виховувати  почуття  любові , почуття   прекрасного.

Очікування  результатів від уроку.
    Ви, мабуть,чогось  чекаєте від сьогоднішнього  уроку?

На ваших партах лежать квіточки. Запишіть,будь ласка, на  них ,що би ви хотіли дізнатися і відкладіть вбік.  В кінці уроку ми перевіримо,чи здійснились ваші очікування (учні записують очікування)

 

V. Вивчення нового матеріалу

            Одна Батьківщина –і двох не буває.

Місця,де родилися,завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті

              Батьківщина… Що ми вкладаємо в це поняття?                  (відповіді учнів)

 

   Це  все те, що ми не можемо не любити, як маму і тата, без чого ми не можемо жити, як без води і повітря. Те, що ми повинні берегти, бо це і є наша рідна земля, наша Україна.

   Надзвичайно дорогими  є спогади про рідний край  тоді, коли людина далеко від Батьківщини. Ми можемо це помітити, гортаючи  сторінки  творів  Кобзаря,  який  більшу частину   життя провів  поза межами рідного краю.

       У квітні 1847 року Шевченка було заарештовано як члена Кирило - Мефодіївського  братства. Його  привезли  до Петербурга  й  ув’язнили   у  Петропавлівській  фортеці ( слайд - фортеця). Були допити, знущання, довгі дні і ночі  очікування. Що переживав, про що думав поет  у  самотині, ми б не довідалися, якби не поезія.

     Шевченкові пощастило роздобути  аркуш  паперу,на якому, склавши  учетверо, написав 13 віршів. Справжнім  шедевром серед цих поезій  вважається  «Садок вишневий коло хати…» , який  став візитною карткою  України.

    Ви отримали  випереджувальне завдання дізнатися про Кирило – Мефодіївське  братство. Що ж ви довідалися?

            Учень:  

                   Кири́ло - Мефо́діївське  товариство — таємна політична  організація, що

           виникла в Києві наприкінці 1845 року. Була  проявом  піднесення  національного

            руху на українських землях.

        Ініціаторами  створення  братства  і  його  засновниками  були  Василь Білозерський, Микола  Гулак, Микола  Костомаров, Пантелеймон   Куліш, Опанас Маркевич. Організація була  названа  іменами  відомих  слов'янських просвітителів Кирила  і  Мефодія. Знаком братства  став  перстень з написом   «Святий  Кирило і  Мефодій, січень 1846». У квітні 1846 року  до братства  вступив  Тарас

           Шевченко. Восени  цього ж року  кількість  членів  братства  становила 12 осіб. 

          Діяло  воно  до  кінця  березня 1847 р.

              Перебуваючи  далеко від  рідної  домівки, Тарас  часто  згадував  чарівну

           українську природу, працьовитих  і щирих  людей, мріяв про родину  і власну

            домівку на Україні. (слайд –хата)

                                          Поставлю хату і кімнату,

                              Садок – райочок  насаджу.

                              Полежу я і походжу

                              В своїй маленькій благодаті

                              Та в однині – самотині

                              В садочку буду спочивати.                             

                              Присняться  діточки мені,

                              Веселая присниться мати, 

                              Присниться сон мені!.               

  Він міг, заплющивши очі, уявити  квітучий  вишневий  садок  біля  чепурної біленької  хатини , червону калину над водою, вечірню зорю, верби і тополі. Не покидали його запахи весняного вишняку ( заплющіть  очі  і уявіть вишневий сад). Пливла безкрайня ніч  у камері ,а в уяві поета буяла розкішна весна і  пошерхлі вуста  натхненно шепотіли…

   1. Робота над текстом.      

   Виразне  читання  вірша «Садок вишневий …» вчителем   під спів соловейка                  

     Учні слухають вірш з заплющеними очима ( уявне малювання )

     --- Що ви «побачили»?              (відповіді учнів)

      ----  Може  ще хтось прочитає вірш ?            (читання вірша учнем)

     ---  Ми говорили про ваш настрій. Який  же ж настрій у поезії?

               ---  Давайте  виконаємо вправу «Кольоровий настрій» і  намалюємо його.

              Асоціативна вправа «Кольоровий настрій» (учні розфарбовують аркуш паперу

             кольорами, які, на їхню думку,найкраще передають настрій поезії). Окремі  коментують роботи.

              --   А може хтось заспіває?

  --  Як ви гадаєте, яка тема цього вірша?

  Тема: змалювання краси  української природи, весняного вечора ,щасливого

             родинного життя.

 

  --  А  головна думка?

  Головна думка: Т.Шевченко  оспівує  красу  українського  народу, мріє про його                                          

                                щасливе, вільне  життя

        

  --  До якого ліричного жанру належить  поезія? Чому?         

           Жанр: пейзажна лірика.           (на слайді тема,головна думка вірша ,жанр)                                                                                            

           2. Проблемно-пошукові завдання.    Бесіда з учнями.

  - Про яку пору року йдеться в поезії?

  - Як описує Т. Шевченко родину?

           - Яку пісню могли б співати дівчата, ідучи з поля?                                                              

           - Чому донька подає вечерю?

 - Як ви розумієте рядки «А мати хоче научати,та соловейко не дає» 

 - Ви чули як щебече соловей? Що ви знаєте про нього? (  На слайді соловей)

              (Випереджувальне завдання

                   Соловейко — один з найвідоміших співочих птахів України. Мешкає він не тільки в лісах,

            а й у селах, і навіть у великих  містах в парках, садах, коло  річок, у придорожніх лісосмугах.

               На території України солов’ї з’являються в середині квітня — на початку травня. Відлітають

            в кінця серпня на початку вересня. Солов’ї гніздяться щороку у  вподобаних місцях, тому 

            дуже важливо не порушувати  ту обстановку, в якій вони гніздилися в попередні роки. )

 - А хрущів бачили? Що вам про них відомо? ( на слайді хрущ)

           (випереджувальне завдання

            Хрущ – жук ,має червоно-буре забарвлення; шкідник лісу й саду. Народні  прикмети  говорять:

             весною багато хрущів - літом слід чекати засухи; як купа хрущів навесні - будуть проса рясні.)

           - На якому фоні зображено вечерю родини?

           - Що можна сказати про звичаї родини?                 

           - Якою ми бачимо сім’ю?

          3. А тепер пограємо у гру « Шукачі скарбів»

  • Як ви гадаєте, діти, що таке скарб?
  • Що може бути скарбом для людини?
  • А для поезії? 
  • Відомості з теорії літератури.

         Так, скарбом для поезії є художні засоби.

 --- Які ви знаєте художні засоби? (діти називають) 

  •    (одночасно визначення на слайді)

   Давайте попробуємо  знайти ці скарби , які автор використовує для створення 

           чудової картини сільського вечора.

 

    4.Читання вірша учнями  ланцюжком .

  (діти читають, називають художні засоби і записують у зошити)

           Епітети - маленьких діточок ,садок вишневий,  вечірня зіронька;

  • Метафори - соловейко не дає ,зіронька встає ,хрущі гудуть;
  • Чи є пестливі слова у вірші?     ( садок,зіронька,соловейко,діточок)

   Ви,мабуть, звернули увагу, що автор використовує  небагато  художніх засобів, але досягає виразності й краси поетичної картини за рахунок змісту,вдало дібраних слів. Так  в усій красі  постає перед нами описаний  Шевченком вечір в Україні.

           

           --За допомогою яких  образів ми бачимо таку чудову картину?         

                                                    (За допомогою зорових і слухових образів)

 

          5.Установіть відповідність між образами вірша та їх особливостями(слайд ).         

         1) «Садок вишневий коло хати». (Зоровий.)

         2) « Хрущі над вишнями гудуть». (Слуховий.)

         3) «А матері вечерять ждуть». (Зоровий.)

         4) « Плугатарі з плугами йдуть». (Зоровий.)

         5) «Співають ідучи дівчата».( Слуховий.)

         6) «Дочка вечерю подає».( Зоровий.)

                   А) Слуховий.

                   Б)  Зоровий.

            6.Ви, мабуть, втомилися ,тому  проведемо  хвилинку відпочинку  (музична)

              Де ще людина почуватиметься спокійнішою і щасливішою, як не серед природи,

           такої рідної  і дорогої серцю. Шевченко змальовує  досконалу картину , де панує

           гармонія людини і Бога. Вірш написаний у фольклорному   стилі, тому не дивно,

           що він став піснею.  Давайте послухаємо її.  (перегляд мультфільму «Садок         

                                                                                          вишневий коло хати »)

 --- Давайте пригадаємо,  що це таке  сенкан  ( Сенкан – вірш  із 5 рядочків ,  де   

                 1--- іменник (тема)

            2---  два  прикметники.

            3---  три  дієслова.

            4 --- речення,  що  містить  чотири слова.

            5 --- іменник ( синонім до теми)   ( слайд )

  1.  Складання сенкана ---  робота в парах

 Із запропонованих слів діти складають  сенкан  про Т. Шевченка

   Кобзар, пророчий,вірить,карається,Шевченко, віддає життя за Україну, талановитий, мучиться,світоч, бореться, безсмертний, патріот, люблячий, страждає, вірить у щасливе майбутнє народу, не кається, хоче бачити українців вільними, сподівається

 

    А чи могла би бути у нас сьогодні інша тема для такого вірша?

(Батьківщина, родина). Давайте без допоміжних слів разом складемо сенкан .      

VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.

     2.   Я сподіваюся,що кожен з вас щось почерпнув  для себе із  сьогоднішнього уроку.

     «Незакінчене речення»   на слайді              ( учні читають і продовжують)

                    Мене здивувало…    

              Мій настрій…                                             

              Я дізнався(дізналась)…                              

             Мені було цікаво…                            

             Я зрозумів (зрозуміла)…            

             Мені захотілося…  

                    

          VІІ. Підсумок уроку.

Чи здійснилися ваші очікування?   (записані очікування на початку уроку учні   прикріплюють до Дерева очікувань і коментують свої записи).

          VІІІ.  Оцінювання відповідей учнів

                      Домашнє завдання

 1. Вірш «Садок вишневий коло хати…»  напам’ять (всім)

             2.Написати власний вірш-опис природи           (Вікторія ,Софійка,Діана)

 

Літа гайнуть у вирій за птахами,

                                            Минуле перейде у спогад-дим.

                                           Та вічно залишатиметься з нами

  Тепло родинне і батьківський дім.

 

Відеозапис пісні «Українська родина»

docx
Додано
23 грудня 2020
Переглядів
1253
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку