ЛЕСЯ УКРАЇНКА. «БІДА НАВЧИТЬ»
МЕТА:
ОБЛАДНАННЯ: портрет Лесі Українки, матеріали для роботи в парах та групах, зображення птахів – героїв казки, кошик, кубик Блума.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і все! Дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
Хай сьогодні в кожне серце
Наш урок додасть тепла.
А ми один одному усміхнімось,
Побажаємо добра.
Сьогодні на вас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Ви повинні бути активними та уважними. Працювати будемо під девізом: «Виразно читаємо, чітко відповідаємо, у казковий світ пірнаємо, мовлення своє розвиваємо».
Інтерактивна вправа «Дерево очікувань»
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Кар та кар, кар та кар,
Влаштували тут базар.
робкичог (горобчик)
лязузо (зозуля)
кобузь (бузько)
ваґа (ґава)
оавс (сова)
карку (курка)
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Прийом «Кошик» (із кошика треба дістати питання і дати відповіді)
1. В якому році народилася Леся Українка?( 1871 р. )
2. Назвіть справжнє ім’я Лесі Українки .(Лариса Петрівна Косач)
3. Який літературний псевдонім мала мати Лесі Українки?( Олена Пчілка )
4. Яку назву мав перший вірш Лесі Українки?( «Надія» )
5. Кому цей вірш був присвячений? (Тьоті)
6. Найулюбленіша книга Лесі. («Кобзар»)
7. Основна риса характеру поетеси, яку вона виявила у боротьбі зі своєю хворобою. (Мужність)
8. Ім'я брата Лесі, якого вона найбільше любила і поважала. (Михайло)
9. Музичний інструмент на якому грала Леся. (Фортепіано) 10. Хто був головним героєм казки «Біда навчить»?( Горобець)
(З куркою, зозулею, бузьком, гавою, совою, сорокою, круком).
(Читання дітьми діалогів. Діти одягають на голівки маски героїв казки)
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання ІІІ частини казки
- Сьогодні ми прочитаємо кінцівку казки і дізнаємося, що примусило горобчика змінитися. (Читання казки підготовленими учнями).
2. Словникова робота. (Робота в парах)
- Попрацюйте в парах. На партах у вас лежать картки. З’єднайте слова, що знаходяться у лівій колонці, з поясненнями правої колонки.
Клопіт будівлі для зберігання харчів, врожаю.
Ні гадки йому прославився.
Зоглядівся турбується.
Статкує губить.
Вславився ні про що не думав.
Дбає не помітив.
Клуні турбота.
Втеряє хазяйнує.
V. Фізкультхвилинка
Крильця пташки розправляють. (Руки розвести в різні боки).
Їх до сонця підіймають. (Руки вгору, потягнутись).
Потім можна політати. (Покрутитися, рухи руками).
І комашок поганяти. (Вгору, вниз).
На галявину злетілись. (Присісти).
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли. (Рухи руками вгору та вниз).
У гніздечко хутко сіли. (Сісти на місця).
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в групах
І група. Робота з деформованим планом. Відновити план казки.
1. Жив собі горобець.
2. Безглузда бійка.
3. Відмова курки.
4. Зозуля не захотіла вчити розуму.
5. Горобець утікає від бузька.
6. Ґава сама не мала розуму.
7. Мудра сова дурнів розуму не вчить .
8. Сорока порадила жити без розуму.
9. Наука крука.
10. Горобчик став великим та мудрим горобцем.
ІІ група. Характеристика головного героя. Обрати риси, які характеризують горобчика до перетворення і після.
ГОРОБЧИК
До перетворення: Після перетворення:
Дурненький Вихований
нетямущий спостережливий
завзятий до бійки хазяйновитий
безтурботний мудрий
легковажний кмітливий
ІІІ група. Скласти сенкан до слова «горобчик».
1. Слово іменник.
2. Два прикметники до іменника.
3. Три дієслова до іменника.
4. Речення з 4 –х слів.
5. Слово-синонім або висновок до іменника.
2. Визначення головної думки казки
- Із розсипаних слів складіть прислів’я.
за гроші Розум купиш не.
не ніхто а родився, Мудрим навчився.
без свічки як ліхтар Голова без розуму.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель. Продовжте думку:
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
І група - написати невеличкий твір-роздум на тему «Чого навчила мене ця казка?
ІІ група - підготувати переказ казки від першої особи.