Тема. БОРИС ГРІНЧЕНКО «КСЕНЯ» Продовження роботи над твором.
Мета:
формування предметних компетентностей: актуалізувати і розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях видатного українського письменника і вченого Бориса Грінченка; удосконалювати навички свідомого виразного читання; учити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння висловлювати своє ставлення до прочитаного, давати елементарну характеристику героям твору, порівнювати, співставляти прочитане; виховувати почуття дружби;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, планувати і контролювати власну діяльність;
комунікативної: навчати продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді, підтримувати та керувати власними взаєминами з іншими;
загальнокультурної: ознайомити з духовно-моральними основами життя людини, основами сімейних стосунків.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, «Я у світі».
Обладнання: примірники твору; аудіозапис оповідання; ілюстрації до твору; роздруківки біографічної довідки, читацьке колесо, пантбуки, книжки Бориса Грінченка (для виставки), прислів’я, записані на сніжинках.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Артикуляційні вправи
1) Гра «Прочитай слова».
Потрібно розв’язати приклади та повідомити їхній результат.
ГОЛ + РОМА + ХА – МАЛА = горох
СІК + ДОН + ЦЕ – ДІК = сонце
ЯР + БЛУ + КОМА – РМА = яблуко
ЯК + КІВІ + РИС – ВІК – ИС = якір
2) Робота над чистомовкою.
Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло — кучугури намело.
Ем-ем-ем — саночки візьмем.
Дем-дем-дем — на гірку підем.
Ам-ам-ам — ой, весело нам.
4) Робота з прислів’ями-сніжинками
3. Перевірка домашнього завдання
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
— Де і коли народився Борис Грінченко?
— Якою була його сім'я?
— Яким він був у дитинстві?
— З ким любив дружити?
2) Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні ми продовжимо роботу над оповіданням «Ксеня»
2. Етап підготовки учнів до сприймання змісту тексту
1) Робота за читацьким колесом.
— Скільки років цій дівчинці?
— Яким, на вашу думку, було життя цієї дівчинки? Чому ви так вирішили?
3. Етап первинного сприймання змісту тексту учнями
1) Слухання аудіозапису твору.
Вправа «Читання за диктором»
— Послухайте твір. Під час читання ваше завдання: стежити за диктором, намагатися не відстати.
2) Словникова робота.
— Які слова були складними для розуміння?
Чорна сорочка — брудна.
Зруб — місце, де вирубано ліс.
4. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору
Бесіда
— Що вас здивувало?
— А що вразило?
— Можливо, щось викликало острах?
— Чи був епізод, що викликав у вас жаль (гнів, бажання підтримати героя)? Який?
Фізкультхвилинка
5. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту
1) Повторне перечитування тексту учнями за частинами. Чергування голосного і мовчазного читання.
2) Гра «Запитай — відповім». Вибіркове читання за запитаннями.
— Про які часи згадує автор?
— Кого він найбільше згадує з теплотою і любов’ю?
— Хто є головними персонажами оповідання?
— Який випадок зі свого дитинства описує автор? Прочитайте, як відбулося знайомство Василя і Ксені. Які риси свого характеру виявив кожен із них?
— Як він описує безтурботні дитячі забавки? Прочитайте.
— Чи таким же було життя Ксені? Прочитайте, як описує автор.
— Як же сталося так, що діти заблукали у лісі? Прочитайте.
— Як вони намагалися вийти з лісу?
— Які почуття вони пережили, ховаючись на дубі?
— Прочитайте, як сталося так, що Василь і Ксеня розлучилися.
— Прочитайте останнє речення твору. Які почуття передає автор у ньому? А у вас які почуття викликає ця історія?
— До якої частини тексту складені ці питання?
— Розкажіть про випадок у лісі: від імені Ксені; від імені Василька.
4) Характеристика дійових осіб.
— Які риси характеру властиві Василькові? Доведіть свої думки рядками твору.
— Як він ставився до Ксені?
— Як намагався вберегти її від хвилювання?
— Як допомагав вийти з лісу?
— Які риси характеру притаманні Ксені? Доведіть рядками твору.
— Заповніть таблицю
6. Робота над пантбуком. Складання сенкану.
Технологія «Крісло автора»
7. Підсумок уроку.
Яке з прислів’їв відповідає змісту твору?
8. Домашнє завдання.
Підготуватися до вибіркового переказу твору.
1