Тема: Позакласне читання. Барви осені. Вивчення пісні
« Осінь», муз. О. Зозулі, сл. К. Перелісної.
Мета: розширити знання учнів про ознаки осені з прочитаної літератури; розвивати навички читання, смислове і образне мислення, спостережливість,зв'зне мовлення; вчити бачити красу рідної землі,вміти милуватися нею; виховувати інтерес до книги,любов до природи і бережне ставлення до неї.
Обладнання: ілюстрації,малюнки про осінь, виставка книг про осінь, картки для роботи в парах,презентація,телевізор,ноутбук.
Хід уроку
І.Повідомлення теми уроку.
1.Прочитайте слово, записане на осінньому листку.
О і ь н с
- Цій порі золотій присвячений наш урок.
2.Мовна розминка ( вивчення напам'ять).
Осінь наша, осінь -
золота газдиня,
неба ясна просінь,
пісня журавлина.
Бабиного літа
довгі білі коси…
І дорослі й діти
люблять тебе, осінь.
ІІ.Побудова асоціативного куща до слова «Осінь».
Вчитель.
(листя, туман , дощ , заморозки, квіти , трава)
Обговорення.
Осінь приходить не сама. З нею приходять: холодні вітри, дощі, заморозки.
ІІІ.Бесіда про осінь.
Вчитель.
Осінь улюблена пора року, мабуть, для всіх - і дорослих і дітей. Це прекрасна пора року.
Діалог хлопчика і осені.
Осінь позолотила листя на деревах. Розфарбувала все в різні кольори. Помилуйтесь картинами природи осінньої пори. (Слайдиз картинами природи). Та налетів безжальний вітер,обтрусив листяз дерев.І навіщо знищив таку красу?
-А ти, хлопче, знаєш, що дерева взимку перебувають в стані спокою?.
Нехай відпочивають, сил набираються. А навесні знову появляться молоді листочки. І дерева подарують нам чисте повітря, красу, приємнупрохолоду.
-І сумно якось стало. Не чути пташиного співу. Птахи подалися в теплі краї.
-Відлетіли тільки перелітні птахи, адже комахи поховались під кору дерев і їм нема чого їсти. А осілі птахи будуть зимувати разом з нами.Насіння шукатимуть.І ви прийдете їм на допомогу.
-Що дарує нам осінь?
-А чи любите осінь ви?
Вчитель.
Осінь люблять всі. Поети написали віршів про осінь,художники – намалювали картини про неї, композитори - музику, письменники -оповідання, казкарі- казки.
ІV. Знайомство з виставкою книг про осінь.
V.Загадки про осінь.
Невидимка ходить в гаї
Всі дерева роздіває.
(Осінь).
Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає,коли це буває?
(Восени).
Чарівник прийшов у ліс
фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
С»тали жовтими листочки.
(Жовтень).
Яке коротке літо восени буває?
(Бабине літо).
Вкриває землю й океан,
А називається ....
(Туман).
Вміло сундучок відкрила,
в жовту свиту всіх оділа.
(Осінь).
Ходить баба сива – сива,
Розсипа горох по нивах.
(Хмара, дощ).
VI.Вірші поетів про осінь.
Конкурс на краще виконання вірша.
VII.Робота в парах.
Скласти приказки про осінь.
Вересень - а весна з'їдає.
Осінь збирає, а рум'янець року.
Осінь іде - а осінь насіння.
Літо дає коріння, дощі за собою веде.
Обговорення.
VIII. Читання. Опрацювання оповідання
В. Скуратівського «Що край – то звичай».
1.Читання оповідання ланцюжком.
2.Словникова робота.
Довкола посвіт
Помешкання ряджені
Статки байдикує
Засіки удосталь
Завбачливі ощадливі
3.Бесіда за змістом оповідання.
- Які два свята згадано в оповіданні?
- Як відзначали ці свята жителі сіл та міст?
-Чи збереглися ці традиції нині?
4.Гра «Давай посперечаємося»
-Осінь позолотила гаї й діброви? (Так)..
-Довкола лежали сріблясті павутини? (Ні)
-Прийшла Покрова- всохла діброва. (Так0
-Осінь перемагала зиму? (Ні)
-Осінь багата всім. (Так)
IX.Вивчення пісні «Осінь»муз. О. Зозулі, сл. К. Перелісної.
1.Слухання музики Антоніо В. Вівальді із циклу «Пори року. Осінь».
2.Вивчення пісні «Осінь».
X.Підсумок уроку.
1. Літературна гра «Додай слово».
Ходить …(осінь) по покосах,
в золото фарбує ліс.
І горять шовкові ….(коси)
У зажурених …(беріз).
Пада, в'яне …(лист) багряний,
Золотиться сіножать.
Клен в сорочці…(вишиваній)
Вийшов літо..(проводжать).