Урок літературного читання для 4 класу.

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання для учнів 4 класу на тему: І.Я.Франко "Лисичка кума"
Перегляд файлу

 

 Тема. Казки Івана Франка. І.Франко «Лисичка-кума».

     Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, фантазію, вміння працювати з текстом, швидко орієнтуватися в його структурі, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати інтерес до літературних казок; виховувати почуття дружби, товариськість. 

Обладнання: підручник «Читанка» О.Я.Савченко, презентація до уроку, малюнки лисиці і вовка, картки із завданням для роботи в парах .    

Хід уроку 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

      Доброго ранку!- мовим за звичаєм.

      Доброго ранку!-всі ми вам зичимо.

      Щастя,здоров'я вам кожної днини

      Миру і злагоди вашій родині. 

 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 

1. Промовляння скоромовок.

Хитру сороку спіймати морока ,а на сорок сорок сорок морок.

Босий хлопець сіно косить,роса росить ноги босі.

Бурі бобри брід перебрели,забули бобри забрати торби.

Ми носили воду в ситі та дерева не политі,

Воду в ситі не носити,саду ситом не полити.

Всіх скоромовок не пересковоговориш.

 ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ 

Гра «Хто краще?» 

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша І. Франка «Дрімають села...».

  •  Картини  природи якої пори року оспівує поет у вірші «Дрімають села»?

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

  1. Доповни речення…
  2. Вчитель.

— Іван Франко любив дітей. «Життя,— говорив Франко,— мені мало всміхалося, але діти були тим весняним, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Саме для дітей Каменяр написав багато казок.

-Які казки Івана Франка ви знаєте?

-Хто є головними героями його казок?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Відгадування загадок.

—Вночі руда дівчина.

Залізла тихо в двір,

Курей перелічила.

Та й понесла у бір.(Лисиця)

              Вдалині посеред ночі

              засвітились хижі очі.

              Від його пісень у звірів

              морозець біжить по шкірі.(Вовк)

 

  Вчитель. Ось про цих тварин ми сьогодні будемо читати в казці Івана Франка «Лисичка- кума».

 

— Як вирозумієте слово кума?

(Кума — хрещена мати стосовн о  батьків  похресника.)

2.Вправа «Кошик ідей». Передбачення.

_Запишіть,що ви очікуєте від цих звірів у казці?(Які вони,Де живуть?Їхні повадки,поведінка.)

3. Словникова робота.

а) Читання слів «луною» за вчителем.

Повторюючи за мною, прочитайте слова, правильно їх наг олошуючи:

Корч

Полуденок Горнятко

Похресники Чудернацькі Згамкаю

Злосливий Досягну Схрупала

Мотика

Гук

Клюка

 

4.. Первинне сприймання казки.

а)Комбіноване читання казки  способом «вчитель -  учні»

б) Творче читання (роз`єднати слова) .

в) Кінцівку казки прочитати «ланцюжком» абзацами.

— Чи сподобалась вам казка?

— Кому ви співчували?

— Чиї вчинки вас обурили?

5. Тлумачення значення деяких слів із тексту.

—Щоб вам, діти ,було легше читати,потренуймося у читанні  висловів і  з’ясуймо їх значення.

Не мати ніякої спілки                        втекла

Ані пари з рота                                 страшно, лячно

Мурашки за плечима                         мовчати

Накивала пятами                               не робити нічого разом

 

6. Фізкультхвилинка.

Цікаво знати!

Вовки мають сильний батьківський інстинкт, вихованню вовченят приділяють багато уваги. Вовчиця ніколи не залишає дітей самих. Батько, єдиний годувальник великої сім'ї (вовченят буває 6-8, іноді навіть 10 чи 13).    Вовчиця, відчувши небезпеку, двічі, а то й тричі переносить вовченят на новее місце. Проте, хоч як це не дивно, коли на лігво нападають собаки, вовки чомусь не захищають своїх дитинчат.

Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденномужитті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить не ворухнеться, ніби мертва. Підлетить поцікавитись сорока чи ворона - дивись і попаде  хитрунці в лап

Vакріпленнгя вивченого матеріалу.

    1.Аналіз казки за запитаннями.

У яку пору року відбувалися події казки? (весною)

Що задумали Вовчик- братик і Лисичка –сестричка? (працювати разом)  Де вони заховали страву? ( в корчі)

Як Лисичка вперше  надумала обманути Вовка? Прочитайте про це.

Скільки разів Лисиця бігала в корчі? ( три рази)

Як її витівки пов’язані з іменами удаваних похресників?

Куди Лисичка заховалася від розгніваного Вовка?

Як вона знову його перехитрила?

— Визначи головну думку казки. ( Головна думка казки : треба уміти дружити і вчитись обирати собі друзів. )

2  . Характеристика дійових осіб

— Якими ви уявляєте головних героїв?

— Які у них риси характеру? Доведіть це словами тексту.

    3.Гра«Хто який?»

Вам потрібно вибрати ті слова, які б характеризували головних героїв.

                           довірлив...

                          хитр...

                         підступн...

Лисиця             злодійкуват...                    Вовк

                       сором’язлив...

                        брехлив...

                        жадібн...

                       працьовит...

                       запальн...

4.Перевірка передбачень. 

5. Робота в групах

— До слів лівого стовпчика доберіть тлумачення з правого стовпчика.

Полуденок  з’їла             щось із хрускотом.

Похресники          пень, викорчуваний з корінням.

Згамкаю                    діти по відношенню до своїх хрещених батька та матері.

Злосливий             їжа, яку приймають опівдні.

Схрупала                    з’їм, проковтну.

Корч                            зігнута палиця

Мотика                   сердитий, роздратований.

Клюка                              знаряддя для обробки грунту

 

6. Гра «Суд іде».

   Увага! Увага!Сьогодні учні 4 класу отримали заяву- скаргу (позивач: вовк)

          - Прошу покарати лисицю,яка шляхом обману з'їла спільний обід,

залишила мене голодним,насміхалась з мене.Розберіться будь ласка.

(Підсудна:лисиця )

          Адвокат лисиці:

-А ти, вовче,не знаєш,що лисичка хитра,лицемірна.І ти довірився їй.

Не міг догадатися,куди вона бігає.Чому такі імена похресників?

Ти сам винен.

         Свідки:

-А я думаю,що … (виступи дітей).

        Вирок.(Зачитує  суддя).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що сподобалося на уроці  найбільше? 

— Що здалося складним? 

— Чог онавчились? 

— Які побажанняви можете висловити одне одному? 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Прочитати  казку.

doc
Додано
29 січня 2020
Переглядів
1060
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку