Тема уроку. Чому совість у людини головне?
Всеволод Нестайко «Руденький».
Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – працювати в колективі та самостійно;
загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням поведінки позитивних героїв;
громадської – визначити своє ставлення до прочитаного, відстоювати свою думку та позицію відповідно до загальноприйнятих суспільних норм поведінки.
Формування предметних компетентностей: вдосконалювати навички читання тексту;
залучати учнів до критичного аналізу тексту в процесі читання, застосування методу шести капелюхів мислення, кольорової терапії з метою активізації пізнавальної діяльності учнів;
розвивати вміння досліджувати проблему, аналізувати, дискутувати, робити висновки;
виховувати бажання бути чесним, щирим, совісним, порядним, милосердним, людяним.
Обладнання: стіна слів, шість кольорових капелюхів, мікрофон, конверти,сердечка, виставка книг В.Нестайка.
Тип уроку: комбінований ( з елементами критичного мислення).
Методи і прийоми: розповідь, бесіда, самостійна робота ( парна, групова), критичний аналіз тексту за стратегією «Шість капелюхів мислення»; «Крісло автора», «Впіймай пеньок», «Прочитай і роз’єднай», «Мікрофон», «Стіна слів», «Очікування».
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. Вправа «Бджілки»
До школи, дітоньки, до школи,
Тут збиратимемо мудрість,
Як мед у полі бджоли.
2.Створення емоційного настрою
- Посміхніться, діти!
- Від вашої посмішки у світі збільшилося на краплинку щастя.
- Від вашої посмішки на краплинку радіснішим стало наше життя.
- Від вашої посмішки стає краще на душі.
- Я вам рада, любі діти,
І вітаю щиро вас.
І запрошую ласкаво
На урок читання в клас.
3. Вправа « Очікування»
У вас на парті лежить сердечко. Погляньте на нього – і воно вам підкаже, що ви « очікуєте» від сьогоднішнього уроку. На протязі всього уроку ми будемо складати серце нашого класу. Слід починати із слів «Я очікую…» (Діти виходять до дошки і прикріплюють сердечка).
1. Я очікую активно працювати на уроці.
2. Я очікую виразно читати.
3. Я очікую чітко відповідати на запитання.
4. Я очікую творчо мислити.
5. Я очікую дізнатися про щось нове і цікаве.
6. Я очікую красиво висловлювати свої думки.
7. Я очікую проявляти фантазію.
8. Я очікую поповнити свої знання…
Подивіться, які гарні серця будуть працювати з нами на уроці. А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, гарно читати і давати відповіді на запитання.
II. Мовленнєва розминка
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо;
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку;
1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, як із кульки виходить повітря.
2.Робота над скоромовкою.
Читання « черепахою» ( повільно ),
На болоті журавель « роботом» ( поскладово ), сорокою
Цілий день збирав щавель. ( на одному диханні ).
Назбирав собі на борщ,
Та якраз вперіщив дощ.
Рудий
Рудий
Рудий
Русий
Рудий
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Гра « Прочитай і роз’єднай»
КНИГАВІКОНЦЕВСВІТ ( книга – віконце в світ)
Зверніть увагу на виставку книг. Хто знає автора цих книг?
( виходять хлопчики в кольорових капелюхах):
Білий - Я повідомляю факти;
Жовтий - Я бачу тільки позитив;
Чорний - Я вказую на обережність, ризик, негатив;
Червоний - Я вказую на почуття;
Зелений - Я вказую на творчість, енергію, надаю поради;
Синій - Я підводжу підсумки.
Зараз пропоную одягти білий капелюх Васьковській Маргариті, яка підготувала повідомлення про яскраві події з життя В.Нестайка, автора твору « Руденький» над яким ми будемо працювати.
IV.Робота над вивченням нового матеріалу
- Ознайомлення з біографією В.З.Нестайка.
В.З.Нестайко народився 1930 році в місті Бердичеві на Житомирщині в учительській сім’ї. Закінчив Київський університет ім. Т.Шевченка. Написав для дітей понад 30 книжок, які перекладено багатьма мовами народів світу. Особливо полюбилися читачам «Тореадори з Васюківки», «Незвичайні пригоди в лісовій школі», «В країні Сонячних зайчиків», «Космо-Натка».
В.Нестайко у дитинстві був дуже хворобливим хлопчиком. Мама вчителювала і не могла сидіти постійно біля хлопчика. Доводилося зачиняти його самого вдома. Тому дитинство для Всеволода – це самотність. Коли залишився сам, то в його уяві вимальовувалися потвори і чудовиська, але на перекір їм він вигадував і веселі історії. Отак і змагалися між собою жахи і веселощі. А потім була школа. І знову залишався сам, але самотність змінилась на самостійність.
Опрацювання змісту оповідання В.Нестайка «Руденький».
- Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору. Називається оповідання «Руденький».
1.Передбачення за назвою твору.
- За назвою твору чи зможемо ми з’ясувати про кого йтиметься в оповіданні?
- А чи можемо передбачити ставлення автора до Руденького з заголовку?
- Щоб зрозуміти - треба прочитати оповідання?
2.Слухання аудіо запису виразного читання оповідання вчителем.
- Діти, якого кольору капелюшок буде працювати?
- Інформація – це білий.
- Будьте уважні, адже білий капелюшок може перейти і до вас.
(Частину тексту читає вчитель, потім по черзі передає капелюшок дітям, які продовжують читати)
3.«Довідкове бюро»
Дременути – швидко побігти
Тицьнув – тут: швидко віддав
4.Стіна слів
Пильно інколи тим часом
тицьнув поплескав хочеться
зойкнула помилився майданчик
похапливо усміхнувся справжній
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи.
- Зачитайте слова, які однаково закінчуються.
Читай, читай, голівонько,
Та трішки відпочинь. (Кругові рухи головою )
А спинка, мов, лінієчка,
Усі турботи скинь (Почергово піднімають ліве і праве плече )
Блим, блим, блим, блим, блим, блим.
5. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання. (Працює білий капелюшок )
- Де розгортаються події?
- Хто і чим пригостив дітей?
- Що зробив із цукеркою чорнявий хлопчик? А дівчинка та руденький хлопчик?
- Чому дременув чорнявий хлопчик?
- Як дівчинка відреагувала на образу? Прочитайте.
- Хто сидів на лавочці і спостерігав за ним, що відбувається?
- Хто похвалив Руденького? Прочитайте слова дідуся.
6. Робота в групах
- Ми працювали з білим капелюшком, а зараз будемо працювати в групах з іншими капелюшками. Розділіться за кольором і знайдіть місця в групах.
- Перш ніж розпочати роботу повторимо правила роботи в групі.
а) Правила (читає дівчинка з дошки, правила у вигляді квіточки);
1.Ми працюємо разом, щоб було добре всім.
2.Говорити коротко і чітко, головне не перебивати один одного.
3.Працюють всі, кожен пропонує варіанти відповідей по черзі.
4.Критикуй не товариша, а ідею.
5.Культурна людина вміє не тільки говорити, а й слухати.
б) Інструктаж:
- У кожної групи є конверт, у тих конвертах є завдання, які ви повинні виконати протягом 5 хвилин і призначити двох учасників від групи, щоб вони відзвітувалися.
в) Робота в групах;
г) Звітування груп.
- Жовтий капелюх ( два доповідача: один читає завдання, інший відповідь)
1. Який хороший вчинок зробив руденький хлопчик? ( Віддав свою цукерку ображеній дівчинці)
2. Що доброго зробила бабуся? ( Пригостила дітей цукерками)
3. Що доброго зробив дідусь? ( Похвалив і підтримав хороший вчинок руденького хлопчика)
4. Чому дременув чорнявий хлопчик?
( Йому стало соромно, а значить у нього є совість)
( Вона скромна, сором’язлива, не кричала, не ображала, не звинувачувала нікого)
( Відібрав цукерку у дівчинки )
( Не хотів віддавати свою цукерку )
( Не створювати подібні ситуації )
(Вчасно втручатися в розбірки дітей, вчити як правильно себе поводити )
5.Як дівчинка відреагувала на образу?
( Розплакалася, не могла постояти за себе )
- Червоний капелюх ( завдання- відповідь )
1. Які почуття виникли на початку оповідання?
(вдячність- бабусі за цукерки, гордість – за вихованого хлопчика)
2.Які почуття виникли всередині оповідання?
(Образа – за те, як обішлися з дівчинкою; сором – за чорнявого хлопчика, що відібрав цукерку та за руденького, який не хотів віддавати свою цукерку)
3.Які почуття виникли в кінці оповідання?
( Гордість – за вчинок руденького хлопчика; повага і любов до старших мудрих людей )
- Зелений капелюх
1. Щоб ви порадили б чорнявому хлопчику.
2. Пофантазуйте і придумайте свою кінцівку оповідання.
3. Текст, написаний дітьми.
VI. Підсумок уроку
- Діти совість – це суд розуму, який у відповідний момент наказує людині чинити добро й уникати зла. То ж будьте совісними людьми, бо це в людині головне.
- Вправа « Очікування»
Ось яке стало велике, гаряче серце нашого класу.
Воно розтопить зло, ворожнечу, сварку між дітьми.
Його червоний колір буде нагадувати нам про саме головне, що є в людині – це його совість.
А урок я хочу завершити віршем:
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!