Урок літературного читання для 4 класу на тему: Григір Тютюнник "Ласочка"

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання для учнів 4 класу на тему: григір Тютюнник "Ласочка".
Перегляд файлу

Комунальний заклад

«Загальноосвітня школа І ст с. Рогожани   Устилузької міської ради Волинської області»             

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Урок літературного читання

       на тему:

Григір Тютюнник «Ласочка».

 

 

              

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Підготувала

                 Бохотниця О.М.

 

 

 

 

2020р

Тема. Григір Тютюнник «Ласочка».

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням «Ласочка»; вдосконалювати навички виразного і свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати зорову пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.                           

Обладнання: ілюстрації до тексту; портрет Г. Тютюнника; виставка збірок оповідань для дітей  «Ласочка», « Лісова сторожка», « Степова казка»; іграшковий мікрофон; музичний супровід до фізкультхвилинки; «Літературне читання» підручник для 4 класу, Київ « Освіта» 2016

     Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Ось почули ми дзвінок,

           Він покликав на урок.

           Кожен з вас вже постарався –

           До уроку приготувався.

Якщо посміхнутися перехожому, він посміхнеться у відповідь.

Якщо посміхнутися небу і сонцю, розійдуться хмари.

Якщо посміхнутися  Всесвіту, трапиться щось казкове.

Давайте і ми посміхнемося один одному  і побажаємо гарного настрою  .

 

 ІІ. Мовленнєва розминка.

  1. Артикуляційна гімнастика.

 «Парашутик».

На кінчик носа покласти ватку; широким язичком у формі «чашечки», притиснутим до верхньої губи, здути ватку з носа вгору.

«Забити м’яч у ворота».

«Виштовхнути» широкий язик між губами (немов заганяєш м’яч у ворота); дути із затиснутим між губами язиком (щоки не надувати).

  «Грибочок».

Посміхнутися, поцокати  язиком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися широким язиком до піднебіння.

 

  1. Читання скоромовки в різному темпі. 

(Спочатку повільно, потім швидше і швидко, з питальною інтонацією, з окличною)

Обережний хитрий лис

До нори  вечерю ніс.

Біг додому лісом лис,

Шелестів над лисом ліс.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Зірка Мензатюк «Євшан»

1)«Оберіть слово з тексту»

Перед вами картки зі словами, виберіть слова, які знадобляться нам для перевірки д/з (син, брат; євшан, шафран; бувальщина, казка; палац, хата; земля, ґрунт)

2)Гра «Чи вірите ви?» (Зачитати з тексту)

–Чи вірите ви, що бувальщина, яка дійшла до нас, записана в літописі? (Так. З глибини століть дійшла до нас цікава бувальщина, записана в одному з літописів.)

–Чи вірите ви, що князь викрав сина половецького хана? (Ні…)

–Чи вірите ви, що ханське дитя тяжко працювало? (Ні…)

–Чи вірите ви, що хан послав за сином Ора? (Так…)

–Чи вірите ви, що співець Ор викрав ханського сина? (Ні…)

–Чи вірите ви, що пучок євшану змусив повернутися ханського сина на батьківщину? (Так…)

Отже, проблема, яку піднімає Зірка Мензатюк є актуальною і сьогодні, бо розкидала доля українців по різних куточках земної кулі. Але хочеться, щоб кожен пам’ятав рідну землю, українську мову, пісню.

 

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Асоціативний кущ»

  • Що ви знаєте про лисицю?

Лисиця

 

    Руда                                                                                                               Підступна

                           Хитра                                       ЇЇ боїться зайчик

                                         Хижа           Живе в норі

Вправа «Мікрофон»

  • Чи може людина дружити з таким хитрим звіром?

V. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні ми познайомимося  із оповіданням Г. Тютюнника « Ласочка». 

– Як ви думаєте, про кого ми будемо читати сьогодні?

 

VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Розповідь учителя.

Григір Тютюнник ( 1931 – 1980) народився на Полтавщині в селянській родині. Писав переважно для дорослих, але й молодшим читачам залишив гарний спадок. З дитинства він ріс чутливим до природи хлопчиком, здатним у простому і буденному побачити незвичайне і цікаве, уважно прислухатися до розповідей бувалих мисливців , рибалок, лісників.

Григір Тютюнник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробувань. Під час голодомору 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповнилося тоді лише 1, 5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися.

Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без батька. Почав жити у сім’ї батькового брата. Потім почалася Велика Вітчизняна війна, голод, поневіряння по чужих хатах. Учився хлопець у ремісничому училищі, голодував. Потім тяжко захворів.

Спочатку писав твори російською мовою, а після того, як прочитав словник Грінченка, почав писати українською. Понад половина творів Г. Тютюнника — для дітей.

 

  1. Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання учнями статті про Григора Тютюнника

— Де народився Григір Тютюнник? (На Полтавщині)

— Яким він був у дитинстві? (Чутливим до природи хлопчиком)

— Для кого він писав твори? (Для дітей)

— Як називаються його збірки для дітей? («Ласочка», «Лісова сторожка», «Степова казка», «Однокрил»)

  1. Вправа «Передбачення» (передбачення змісту оповідання за заголовком)

Учні діляться думками про які події можуть прочитати  в творі.

 

4. Опрацювання оповідання Григора Тютюнника «Ласочка»

1) Словникова робота.

     а) читання слів за вчителем:

         припутні                                  скімлення

         галуззя                                      огледівся

         вепр                                          круча

         виводок                                    дзяволить

    б) тлумачення незрозумілих слів:

        Скімлення – протяжне, жалібне звучання.

        Дзяволить – попискує, підвиває.

        Вухами пряде – ворушить вухами.

        Припутень – лісовий голуб.

— Як ви розумієте їх значення?

— Прочитайте тлумачення слів у підручнику після тексту.

— Які з цих слів ви почули вперши?

2) Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

- Хто така Ласочка ? (Лисиця)

3) Фізкультхвилинка.

5) Перевірка первинного сприйняття тексту.

Бліцопитування

  • Про кого цей твір?
  •  Хот така Ласочка?
  • Де і коли відбувалися події?
  • Яку пригоду описує оповідач?
  • Чи можлива дружба людини з лисицею?

6) Читання твору учнями «ланцюжком».

  • Подумайте, на які частини можна поділити текст.

7) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Прочитайте опис ранку.

— Які звуки сповіщали про його прихід?

— З ким зустрівся Арсен?

— Як ви вважаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?

— Прочитайте, яким уперше Арсен побачив лисеня.

— Чому воно сподобалося рибалці?

— Як про це говориться у тексті?

— Прочитайте слова, що описують зовнішність, рухи, звуки звірятка:

— Чи можна розцінювати дії лисеняти, як його розмову з дідом?

— Хто цю розмову передав?

— Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?

— Від якого слова утворено це ім’я? (Ласочка — від слова «ласувати», тобто Їсти щось смачненьке.)

— З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою?

— Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена.

— Як Ласочка допомагала рибалити?

— Знайдіть і прочитайте опис зими.

— Як Арсен згадував Ласочку?

— Прочитайте, як Арсен збирався навесні на риболовлю.

— Як він чекав зустрічі з Ласочкою?

— Кого він побачив на кручі?

 

— Які слова свідчать про те, що Арсен зрадів цій зустрічі?

— Хто тепер допомагав йому рибалити?

8) Характеристика дійових осіб.

  • Яким ви уявляєте собі рибалку Арсена? Яка в нього зовнішність, характер? Доведіть це словами тексту. ( Арсен – це уже старий чоловік, любить рибалити. За характером спостережливий, небагатослівний, терплячий, добрий, веселий, щедрий,  турботливий.)
  • Подумайте, якою була Ласочка. ( Розумною, скромною, обачною, спостережливою, кмітливою, меткою, доброзичливою.)

Ласочка

     Розумна                                                                                     Спостережлива

             

                    Скромна                                                             Смілива

 

                                     Кмітлива                                    Доброзичлива

  

      

                                                   Метка

  • Порівнюючи лисицю і ласочку, який ви можете зробити висновок?

9) Поділ оповідання на частини та складання плану.

План

1. Ранок.

2. Незвичайний гість.

3. Друзі-рибалки.

4. Довга зима.

5. Нова зустріч з Ласочкою.

 

Визначення теми і мети тексту

Тема : розповідь про гарні стосунки людини і тварини.

Мета : вчить товаришувати з «братами нашими меншими».

 

10) Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

— Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

— Який настрій вони створюють? Як передають характер кожного з героїв?

— Яким рядкам твору відповідає малюнок?

11)  складання сенкана  в групах.

І група – слово «Ласочка»

ІІ група – слово «Лисиця»

Мозковий штурм

  • Отже, чи можлива така незвичайна дружба між людиною та лисицею?

Вправа «Мікрофон»

  • Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який твір сьогодні читали?

— Чому він так називається?

— Як ви вважаєте, який це твір за жанром?

— Чого навчає нас автор?

— Яка головна думка твору?

Цікаве завдання

          - Закресліть  усі літери « Л », прочитайте  побажання від діда Арсена :

           «ТЛОВЛАРИЛШУЙТЕ       ЛЗ    « БЛРАЛТАМИ   НЛАШЛИМИ  МЛЕНШЛИМИЛ»!

            (Товаришуйте з братами нашими меншими!)

— Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте, оберігайте, товаришуйте з «братами нашими меншими», і це стане окрасою вашого життя. За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов повинні йти із вами поруч протягом усього життя.

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання (с. 67-70). Придумати кінцівку до нього.

 

docx
Додано
10 грудня 2020
Переглядів
1081
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку