Урок-гра; розширення знань про калину як символ України; удосконалення навичок читання, уміння ділити текст на логічно закінчені частини і добирати до них заголовки; збагачення словникового запасу учнів; розвиток вміння висловлювати свою думку, слухати товариша; виховання любові до рідного краю, інтересу і поваги до національних традицій, бережливого ставлення до природи.
Строєнко Л.В., вчитель вищої категорії, вчитель-методист
Урок літературного читання, 2 клас
Тема. Г. Демченко «Калинонька». В Скуратівський «Калина». А.Листопад « Калина»
Мета: розширити знання про калину як символ України; удосконалювати навички читання, уміння ділити текст на логічно закінчені частини і добирати до них заголовки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння висловлювати свою думку, слухати товариша; виховувати любов до рідного краю, інтерес і повагу до національних традицій, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: читанка, ч. І, магнітофон, картки для тестування, картки з орієнтованими заголовками, мал юнко вий план.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і завдань уроку
3. Гра «Павутинка»
Запис на дошці «Пишається над водою червона калина»
(Т.Г. Шевченко)
II. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Сонечко» (Створення асоціативного куща). - Які слова спливають вам на думку при вимові слова «калина»?
червона кетяги
дівчина калина символ
серце врода
2. «Довідкове бюро»
- На нашій планеті понад двісті видів калини. В Україні понад сто населених пунктів із назвами, утвореними від слова калина (Калинівка, Калинове)
Робота над темою уроку.
2. Гра «Так чи ні».
1) Улюблена рослина українців – калина. (Так).
3. Словникова робота.
Тлумачення слова «наруга» (на дошці)*- нестерпне знущання.
4. Слухання уривка пісні « Червона калина».
- Де ви зустрічалися з цією піснею? (У тексті, на уроці музики)
5. Вибіркове читання. Робота над виразністю читання.
- Прочитайте виразно уривок пісні «Червона калина».
- За чиїх часів відома ця пісня? Прочитайте.
6. Гра «Дослідники». «Довідкове бюро»
Тарас Григорович Шевченко у «Кобзарі» вжив слово калина триста вісімдесят п'ять разів.
- А скільки разів вжито слово калина в оповіданні? (10 разів)
7. Фізкультхвилинка
1.Осінь знов до нас прийшла
У село і місто.
І калину одягла
В червоне намисто.
Приспів:
Ми біля калиноньки
В дружнім колі станем.
Пісеньку осіннюю
Щиро заспіваєм
2.Вже не гріє сонечко,
Спів пташок не лине.
Тільки усміхаються
Ягідки калини.
8.Словникова робота. (На дошці написані слова).
Курний - в поросі, в куряві.
Крислатий - (на с. 61).
Попідвіконню – на підвіконні
Звеселилося - (дібрати близькі за значенням слова: зраділо, повеселішало)
9.Слухання казки Г. Демченко «Калинка».
10. Перевірка сприйняття прочитаного. Тестування.
а) співати пісні; б) доглядати квіти.
3. Що зробила дівчинка?
а) посадила заморський кущ;
б) посадила тонесеньке стебельце з лісу.
4. Кому дякував перехожий?
а) роботящим рукам, які посадили деревце;
б) людям, які жили в селі.
Ключ. 1а, 26, 36, 4а.
11.Читання казки учнями:
а) читання на «буксир» - І частина
б) читання «ланцюжком» - II частина
в) читання «мовчки» - III частина
і) читання «дощиком» - IV частина
12. Робота в парі. і
а) Складання малюнкового плану.
б) Добір заголовків до частин.
Орієнтовні заголовки:
- Розставте заголовки по порядку.
13.Вибіркове читання. Вправляння у виразності читання.
- Яким був характер дівчинки?
- За що любили Калинку люди у селі?
14. Визначення головної думки твору.
Гра «Плутанка»
- Розкласти слова так, щоб вийшов вислів.
(Слова в конвертах. Робота в парі. 1 конверт - перша частіша. 2 конверт друга частина).
1 конверт
«Спасибі тим роботящим рукам, що цей кущ посадили...»
2 конверт
«... і тому доброму серцю, що цей кущ викохало».
IV. Підсумок уроку.
-Як ви гадаєте, ця казка авторська чи народна?
-Чому зернятко було схоже на серце?
-Що у творі казкового?
-Чим вразила вас дівчинка?
2. Гра «Мікрофон»