Урок літературного читання. Леся Українка "Біда навчить"

Про матеріал
Мета: продовжити знайомити дітей з літературною казкою, показати, що мораль твору може бути закладена в назві казки; розширювати знання дітей про життя і творчість Лесі Українки; розвивати вміння визначати дійових осіб твору, виділяти головну думку твору, висловлювати своє ставлення до прочитаного; формувати навички стислого переказу; удосконалювати правильність, швидкість, виразність читання; виховувати любов до рідного слова, зацікавленість до читання.
Перегляд файлу

 

Тема: Леся Українка «Біда навчить»

Мета: розширити й поглибити знання учнів про видатну українську поетесу; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів, знаходити зображально-виражальні засоби опису героїв; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

Обладнання: портрет Лесі Українки, ілюстрації до казки; картки зі словами; таблиці зі складами.

Епіграф: Поки біди не знатимеш, то й розуму не матимеш.

 

                                  ХІД УРОКУ

I. Організація класу

Девіз уроку:

Будьмо дружно працювати,

Казку Лесі Українки із цікавістю читати.

II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

1. Розчитування.

Робота зі складовими таблицями.

2. Вправа для розвитку мовленнєвого апарату. Робота зі скоромовкою.

Летіла сова,

Торохтіла слова:

— Чи сон це, чи слон це,

А може, і сонце?!

3. Робота з чистомовкою.

Ив-ив-ив — горобчик на світі жив.

Ув-ув-ув — дуже нерозумним був.

Ав-ав-ав — як зиму перезимував,

Ав-ав-ав — то мудрим й господарським став.

 

6. Прочитати слова. д_рн_ (у і) (дурні) б_д_ (і и) (біди) б_л_сь (и и) (бились)

не зн_т_м_ш (а и е) (не знатимеш) р_з_мн_ (о у і) (розумні) р_з_м_ (о у у) (розуму) п_ж_в_л_сь (о и и и) (поживились) не м_т_м_ш (а и е) (не матимеш)

7. Утворити нові слова з літер слова хазяйновитий.

8. Читання слів-анаграм (за варіантами).

елвиогок (великого)гпоялаєд (поглядає)

зоруум (розуму)авдоалк (довкола)

азксерогаотл (заскреготала) дохить (ходить)

осорак (сорока)овпанжо (поважно)

III. Підготовка до сприймання нового матеріалу. Актуалізація опорних знань

1. Поділіть на слова і прочитайте заголовки творів, що раніше вивчалися на уроках читання. Хто автори цих творів?

«КрасоУкраїни,Подолля!», «Снігзморозомпоморозив...», «Назелено-мугорбочку», «Мамо,ідевжезима...».

2. Розповідь про життя і творчість поетеси (розповідають підготовлені діти).

IV. Опрацювання казки Лесі Українки «Біда навчить»

1. Виразне читання.

— Чому казка має таку назву?

2. Словникова робота.

1) Читання слів (по рядах)

Клопіт мешкає

рілля скубуться клуня навернеться вельми чималенько доволі зоглядівся дбає поживиться

2) Доберіть синоніми до слів мешкає (живе, проживає), дбає (турбується, піклується).

3) Читання слів на картках (завдання — визначити зайве слово) Крук, сорока, сова, ґава, бузько, зозуля, курка, пані.

3. Читання казки за логічно закінченими частинами.

1) Читання учнями мовчки першої частини

— Яким був горобчик?

— Скільки зерняток знайшли горобчики?

— Чому вони почали битися?

— Хто скористався з бійки?

— Над чим замислився горобчик?

— Про що він попросив курку?

— Чи погодилась вона навчити його розуму? Чому?

4. Читання вголос «ланцюжком» другої частини.

— Чому зозуля теж відмовила горобчикові?

— Кого зустрів горобчик потім?

— Що зробив бузько?

— Яку пораду він отримав від ґави?

— Чи навчила мудра сова розуму? Чого вчила його сорока?

— Хто був останнім, до кого горобчик звернувся за порадою?

— Чия порада вам сподобалась? Чому?

5. Читання твору до кінця («буксиром»).

— Чи стала в пригоді горобчикові чиясь порада?

— Яким стало його життя взимку?

— Що змусило його порозумнішати?

— Коли почали горобчика поважати?

6. Гра «Де я?»

— Прочитайте абзаци, в яких є речення:

«Зирк, аж зернят вже й нема!»;

«Нікому було вас бити та вчити!»;

«Се не моє діло»;

«Ждав, ждав, аж йому обридло»;

«От тобі моя наука»;

«Так статкує наш горобчик, так дбає!»

7. Гра «Закінчи прислів’я» (робота в парах).

Поки біди не знатимеш, то...

Дурні бились, а...

Хто дурнем вродився, той...

Не на те мудра, щоб...

Розум на дорозі...

8. Аналіз засобів діалогічного мовлення.

— Знайдіть і прочитайте, як горобчик звертався до кожного з птахів.

9. Складання плану (робота в групах).

10. Читання за особами.

11. Складання характеристики головного героя.

V. Домашнє завдання

Приготуватися до читання за особами та переказу.

VI. Підсумок уроку

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Чумарна М. І.)
Додано
29 січня 2020
Переглядів
1144
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку