Тема уроку: Право на життя
В. Сухомлинський «Нехай будуть і соловей, і жук»
Мета уроку: продовжити формувати навички швидкого, правильного, свідомого читання, комунікативної компетентності ; вчити дітей аналізувати прочитаний текст (давати характеристику дійовим особам, порівнювати вчинки персонажів), робити висновки щодо прочитаного; збагачувати словниковий запас дітей.
Розвивати індивідуальні здібності кожного учня, пам'ять, діалогічне та монологічне зв’язне мовлення, творчу уяву, вміння працювати, цінувати думки інших, спостережливість, критичне мислення.
Виховувати пізнавальну активність, милосердя, доброту, чуйність, бажання приносити радість іншим.
Обладнання: картки із завданнями для роботи в групах ( прислів`я, частини плану, таблиця з правильним планом, декорації для інсценізації, вислови за темою уроку, таблиця емоцій, роздатковий матеріал
Тип уроку : урок засвоєння нових знань .
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Всі почули вже дзвінок?
Він нас кличе на урок
Знаю, кожен з вас старався,
До уроку готувався.
Тож девіз тепер читаймо
І урок наш починаймо!
Девіз ( записаний на дошці):
«Виразно читаємо,
чітко розповідаємо, мову свою розвиваємо».
II. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні у нас незвичайний урок.
Під час проведення нашого уроку ми покажемо, які підготовчі вправи потрібно робити перед читанням, навчимось виразно і гарно читати новий текст, ознайомимось з біографією автора тексту, проведемо інсценізацію, пограємо в цікаві ігри, попрацюємо в групах.
Підготуємося до читання
III. Актуалізація опорних знань
1. МОВНА РОЗМИНКА
Скоромовка
Жив жучок між бур`янами,
Жив без тата і без мами.
Жив, і жив, і не тужив-
Жовтим листям ворушив.
1. Читання хором.
2. Читання хлопчиків.
3. Читання дівчаток.
4. Читання з логічним наголосом.
2. Читання пірамідок слів ( картки)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
1. Проблемне запитання
- Відгадайте загадку
В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)
Відео про солов`я
Крила маю, а не птах,
Я літаю по квітках
І співаю "Жу-жу-жу".
Називають мене... (жук).
Відео про жука
Скажіть , будь ласка, а хто в природі важливіший жук чи соловей?
Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на це запитання
-Сьогодні ми прочитаємо цікаве оповідання, яке написав відомий педагог письменник Василь Олександрович Сухомлинський.
Що ви про нього знаєте?
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці в бідній селянській сім’ї. Тут минули його дитинство й юність. Він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку.
З 1935 р. починається педагогічний шлях В. О. Сухомлинського. У 17 років він став вчителем заочної школи недалеко від рідного селаПісля закінчення інституту Сухомлинський повертається в рідні місця і працює викладачем української мови і літератури.
У 1948 році Сухомлинський стає директором Павлиської середньої школи і працює на цій посаді 23 роки. Звичайну сільську школу він перетворив у справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.
Все своє життя В.О.Сухомлинський не переставав думати про дітей і про школу, навіть тоді. коли був важкохворим. 2 вересня 1970 року В.О.Сухомлинський помер. Він похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
Нам у спадок дісталися скарби видатного педагога. Це його книги, статті,напрацювання.
Для дітей він написав 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Його книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.
- Які твори В.О.Сухомлинського ми читали? «Глуха дівчинка», «Покинуте кошеня»
Перегляд відео сюжету про В.О.Сухомлинського.
Робота над заголовком тексту
Хайне дутьбу і лосовей, і куж.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Словникова робота
Гордість — почуття особистої гідності, самоповаги. Відчуття задоволення від усвідомлення досягнутих успіхів, переваги в чому-небудь . Надмірна та висока думка про себе, зневага до інших.
Гідність – сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості людини, достойність. А ще – це відчуття поваги як до себе, так і до інших, уособлення своєї значущості.
Близькі за значенням слова – пихатий.
Досада – почуття незадоволення, гіркоти викликане чим-небудь.
Мудрість – володіння знаннями, розумінням, життєвим досвідом.
Прочитайте слова на одному диханні:
Чудова рогатий
Дивився з гордістю мудрість
Перервав запитаємо
З досадою гудіння
2. Отже, давайте спробуємо дати відповідь на запитання хто ж в природі важливіший?
-Відкрийте підручник на ст. 100
АУДІОЗАПИС
3. Тестування
1. Даний твір — це ...
а) казка; б) оповідання.
2. У саду співав ...
а) Жук; б) Соловейко.
3. Соловейко хотів, щоб ...
а) Жука краще зовсім не було;
б) Жук допоміг йому співати.
4. Жук і Соловей спитали думку ...
а) хлопчика; б) дівчинки.
5. Кого дівчинка хотіла залишити?
а) Солов'я і Жука; б) Солов'я.
6. Автор хотів сказати цією казкою, що у світі мають залишитися...
а) всі живі істоти;
б) ті, які гарно співають.
Відповіді: 1) а; 2) б; 3) а; 4) б; 5) а; 6) а.
VI.Фізкультхвилинка (Відео)
VII. Читання оповідання учнями
1. Читання тексту . Гра «Півник п`є воду»
2. Читання в особах
3. Вибіркове читання. Гра «Розвідники»
• Що робив у саду Соловейко?
• Чим він пишався соловейко?
• Чому Жук і Соловейко почали сперечатися?
• Що їм відповіла дівчинка?
-Де відбувалися події, описані в казці?
- На що з гордістю дивився соловей?
- З яким почуттям відповів жук солов`ю?
Знайдіть і прочитайте відповідь дівчинки?
VIII. Робота в парах
Охарактеризуйте головних героїв
Дівчинка (працьовита, весела, старанна, мудра, мрійлива, маленька, уважна)
Соловейко( привітний, гордовитий, пихатий, зверхній, дружелюбний, співучий).
Жук ( жадібний, злий, скромний, веселий, вихований, впевнений, гідний).-- Як же помирити Жука і Солов`я?
IХ. Робота в групах
- Пам`ятайте про правила роботи в групах «Один за всіх і всі за одного»
1-ша група
- Пронумеруйте речення, щоб вони відповідали порядку подій в казці.
– Оце так мудрість! – засміявся Соловей.
А поряд із Соловейком літав великий рогатий Жук.
- Припини гудіти. Ти не даєш мені співати.
- Нехай будуть і Соловей, і Жук, - відповіла дівчинка.
2-га група – скласти план
1. Гарна пісня Солов’я.
2. Гудіння рогатого Жука.
3. Відповідь дівчинки.
3-тя група – скласти афішу до вистави, запросити на перегляд інсценізації
4-та група – скласти ланцюг живлення
( сонечко, дятел, лисиця, комар, жаба, чапля)
5- -та група – розіграти ситуацію..
Ти боїшся жука і хочеш його знищити, а твій друг має довести тобі, що так робити не слід.
6-та група – обрати головну думку.
На доброті існує світ.
Кожна істота в природі важлива і потрібна.
Хто працює, той і має.
Любіть природу!
X. Рефлексія уроку
Всі потрібні на землі: Не топчи травинку,
І великі, і малі. Не зірви рослинку!
Не стріляй у пташку, Все, що бачиш навкруги,
Не лови комашку, Поважай і бережи!
- Я вдячна всім за працю. Ви справжні молодці! Я вірю, що ви виростете добрими, розумними людьми, будете поважати один одного, любити природу, бережно ставитися до неї, бо вона є нашим довкіллям і потребує уваги до себе.